3 Soruda Triger Kayışı | Tur Assist

Triger Kayışı Nedir? Ne İşe Yarar? Koparsa Ne Olur?

Triger kayışı nedir?

Motorlarda hareketi krank milinden eksantrik miline ileten kayışa triger kayışı adı verilir. Dayanıklı ve sessiz olması en önemli özelliklerindendir. İki mil arasındaki mesafenin fazlalığı triger kayışının bir gergi ile hareketi aktarmasını zorunlu kılar. Üretici firmanın tavsiye ettiği değişim zamanında triger kayışı ile birlikte gergi mekanizması da değiştirilir.

triger kayışı

Triger kayışı koparsa ne olur?

Triger kayışının kopması araçlarda ciddi hasarların oluşmasına sebebiyet verir. Söz gelimi triger kayışının herhangi bir dişi deforme olup koparsa motorda zaman atlaması meydana gelir; motor aniden stop eder ancak supap mekanizması piston başına vurmaya devam edersepiston başı ve supaplar da ciddi hasar görür.

Triger kayışı arızaları

Triger kayışı ağır şartlarda çalışır: krank milinden aldığı tüm gücü ve hareketi eksantrik millerine aktarır. Ayrıca tüm hareket iletim kayışlarında olduğu gibi triger kayışı da çalışmaya başladığında sertleşmeye başlar ve trigel kayışının iç yapısında çatlaklar oluşur. Bu durum ilerleyen süreçte triger kayışının dişlerinde kopma, kırılma, ayrılmalara sebebiyet verir.

Triger kayışında esneme fazla olursa ya da bir başka deyişle triger kayışı yeteri kadar gergin olmazsa kayış diş atlar ve motordaki zamanlamanın bozulmasına neden olur. Triger kayışı arızaları motorda performans düşüklüğü, ateşleme arızaları, egzoz gazlarındaki değişim ile kendini gösterir.

Kayışla hareket iletiminde gergideki gevşeme nadir görülen arızalardandır. En sık görülen problem kayışın hiçbir arıza belirtisi göstermeden doğrudan koparak motorun stop etmesidir.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından sunulan otomobil garanti paketi Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz. Ayrıca Warranty garanti paketlerimizi www.turassistleyasam.com sitemizden de kolayca satın alabilirsiniz.

Araba bakımı kategorimize gidebilir ya da Hava Filtresi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: