5 Adımda Motor Yağı Değişimi | Tur Assist

Motor Yağı Değişimi İçin 5 İpucu

Motor yağı değişimi; motorun ömrü, aracın performansı ve yakıt tüketimi açısından hayati önem arz eder. Çünkü motor yağı, motor karterine konulduğu ve araç çalışmaya başladığı andan itibaren sistemde dolaşmaya başlar. Ancak motor yağı, sürecin ilk anından itibaren de kirlenmeye ve yağlama yeteneğini kaybetmeye başlar.

5 adımda motor yağı değişimi

motor yağı değişimi

Motor yağı neden kirlenir?

Motor yağı, içerisinde barınan yabancı atıkların artmasıyla birlikte deforme olmaya yani kirlenmeye başlar. Araç çalıştıkça motor yağı, motorunuzu korumaya yardımcı olmak için su, toz ve kir parçalarını emer. Bununla birlikte yanma odasından çıkan karbon birikintileri parçalanarak yağa karışır ve yağın sakız kıvamına gelmesine sebep olur.

Motor yağı ne zaman değiştirilir?

Genellikle üretici markaların deklare ettiği yağ değişim zamanları, sağlıklı bir kullanım için yeterlidir. Ancak periyodik bakım dışındaki zamanlarda yapılan yağ kontrolleri de olası yağ eksilmelerinin tespit edilmesi anlamında önem arz eder. Motor yağı seviyesinin, yağ çubukları üzerindeki seviye çizgilerinin arasında olup olmadığının tespiti sürücüler tarafından da kolayca gerçekleştirilebilecek basit bir kontroldür.

5 Adımda motor yağ değişimi

1) Yağ değiştirme ya da yağ kontrolü işlemi için aracınızı düz bir zemine çekin. Araç yokuştayken tespit edilen yağ seviyesi yanıltıcı olur.

2) Motorun soğumasını bekleyin. Hem motor yağı değişimi hem de motor yağı seviyesi kontrolü için motorun soğuk olması önem arz eder. Araç sıcaksa stop edilerek yağın kartere süzülmesi ve soğuması için biraz beklenmesi gerekir.

3) Yağ tahliye tapasını dikkatlice sökerek yağı boşaltın. Bunu yaparken yağları, asla çevreye zarar verebilecek alanlara boşaltmayın. Yağın, yağ tahliye deliğinden iyice akmasına kadar bekleyin, yağın tamamen boşaldığından emin olunca yağ tahliye tapasını yerine takın.

4) Ardından aracın yağ filtresini filtre sökme aparatlarını kullanarak sökün. Söktüğünüz alanı temiz bir bezle iyice temizleyin. Yeni filtre üzerinde lastik contaya temiz bir bez aracılığıyla yeni motor yağından sürün ve yeni filtreyi takın.

5) Üretici firmanın araç kataloğunda belirttiği miktarda yağ ekleyin.

Motor yağı değişiminden sonra yağ nasıl kontrol edilmeli?

Motoru çalıştırın, gösterge panelindeki yağ basıncı ikaz lambasını kontrol edin. Yağ lambası yanıyorsa yeteri kadar yağ konmamış veya bir yerlerde yağ kaçağı problemi bulunuyor demektir. Derhal motoru durdurun ve süreci gözden geçirin.

Yağ lambası yanmıyorsa, motoru ideal sıcaklığa ulaşıncaya kadar çalıştırın ve bu arada olası motor yağı kaçaklarını kontrol edin. Ardından motoru durdurup, 10 dakika kadar bekleyin. Yağ seviye tespit

çubuğundan yağ seviyesini kontrol edin.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicinin beğenisine sunulan otomobil garanti paketi Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan araç sahipleri için geliştirilmiştir. Araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz. Ayrıca Warranty paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden de kolayca satın alabilirsiniz.

Araba bakımı kategorimize gidebilir ya da Karter hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: