Akülerde Kaçak Kontrolü Nedir? Yoğunluk Kontrolü Nedir? | Tur Assist

Akülerde Kaçak ve Yoğunluk Kontrolü

Akülerde kaçak kontrolü bir voltmetre veya 12 voltluk seri lamba ile anlaşılabilir. Bunun için voltmetrenin bir ucu bataryanın negatif kutup başına bağlanırken diğer ucu bataryanı yüzeyinde gezdirilir. Eğer voltemetre bir değer gösteriyorsa okunan bölgede kaçak var demektir. Herhangi bir değer okunmaması akünün sorunsuz bir biçimde faaliyet gösterdiğine işaret eder.

Akülerde yoğunluk kontrolü ise elektrolit yoğunluğuna göre bataryanın şarjı hakkında bilgi sahibi olmak anlamına gelir. Batarya deşarj oldukça azalmaya başlar. Bu durum asit eksilmesinden ve sülfürik asidin suya dönüşmesinden oluşur. Dolayısıyla yoğunluk kontrolü, bataryanın deşarj durumu kontrol edebilmek için kullanılan bir yöntemdir.

Akülerde Kaçak Kontrolü - Akülerde Yoğunluk Kontrolü

Akülerde Kaçak Kontrolü – Akülerde Yoğunluk Kontrolü

Hidrometre

Hidrometre sıvı içinde yüzen bir objenin derinlik sıvısı ile özgül ağırlığı ile orantılıdır. Akü elektroliti bu prensip özelinde ölçülür. Akü hidrometreleri bir ucunda yumuşak plastik bir top bulunan cam bir tüpün elektrolitin içine daldırılması ile çalışır. Uçtaki top sıkılıp bırakıldığında tüpün içine elektrolit emilir. Tüpün iç bölümünde batırıldığında yüzdüğü yüksekliği gösteren dereceli bir şamandıra bulunur.

Hidrometre şamandıralarının bölümlenmesi su yoğunluğuna ve bome esasına göre iki türde incelenir. Su yoğunluğuna göre; saf suyun yoğunluğu 1 olarak kabul edildiğinde şamandıra bunun üst katlarından 1,100–1,325 arasında 0,005 fark gösterecek şekilde bölümlenmiştir. Bome esasına göre ise saf su (0) bome ve saf asit (66) bome olarak kabul edilir.

Ülkemizde 30-32 bome tam şarjlı bir aküyü ifade eder. Eğer bome esasına göre bölümlendirilmiş bir değer elektrolit yoğunluğuna çevrilmek istenirse bome değerinden 4 çıkarılır. Kalan sayının önüne ”1”, sonuna ise ”0” eklenir. Elektrolit yoğunluğunun bome karşılığı bulunmak isteniyorsa bu kez ölçülen yoğunluk derecesinin başındaki ve sonundaki sayılar artırılarak, kalan sayıya 4 eklenir. Elde edilen sayı bome derecesini ifade eder.

Yoğunluk ölçümü

Yoğunluk ölçümü için hidrometrenin içine elektrolit doldurulur. Hidrometrenin içinde bulunan şamandıra üzerindeki göstergeden sıvı seviyesinin yeri belirlenir. Bu esnada şamandıranın tüpe değmemesine dikkat edilir. Saf su kesinlikle ölçüm öncesinde eklenmemelidir.

Yoğunluk ölçümünde dikkat edilecek hususlar

●     Hidrometre hortumu lastik top elle sıkılı olduğu sırada akü hücresi içinde elektrolite girecek şekilde tutulmalıdır.

●     Lastik top yavaşça bırakılarak elektrolitin hidrometre içerisine girmesi sağlanmalıdır.

●     Lastik top tekrar sıkılmalı ve tekrar yavaşça bırakılmalıdır. Bu kez hidrometre içine ölçüm için elektrolit çekilmelidir.

●     Hidrometrenin dik tutulmasına dikkat edilmelidir.

●     Hidrometre içine elektrolit çekilirken şamandıra serbest olarak yüzecek miktarda çekilmesine dikkat edilmelidir.

●     Ölçümler tamamlandığında hidrometre içine temiz su çekilerek tekrar dökülmeli ve içeride kalan elektrolit kalıntıları giderilmelidir.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicinin beğenisine sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat 0850 202 47 99 no’lu çağrı merkezimizi arayabilir veya www.turassistleyasam.com internet sitemiz üzerinden garanti paketini kolayca satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Akünün Fiziki Kontrolü hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: