Akülerde Kapasite ve Yükleme Kontrolü Nasıl Yapılır? | Tur Assist

Akülerde Kapasite ve Yükleme Kontrolü

Akülerde yapılan kapasite kontrolü akünün yeterli miktarda akım sağlayıp sağlamadığını anlamak için yapılır. Kapasite kontrolü ile de akünün araç üzerindeki alıcıların tümüne, bu alıcıları besleyecek miktarda akım verilip verilmediği kontrol edilir. Akü kapasite kontrolünün birimi Amper-saat’tir. Sembolü ise Ah’ dır.

Kapasitelerin birbirinden farklı tanımları vardır. Bu tanımlardan biri olan 20 saatlik yükleme kapasitesini belirlemek için otomotiv akülerinde akü üzerinde bulunan anma kapasite 20 saatlik standart şarj süresine bölünür ve bu sayede deşarj akımı bulunur. Elde edilen deşarj akımı akü eleman gerilimi 1.75 Volta düşene kadar deşarj edilerek deşarj süresi hesaplanır. Deşarj süresi ile deşarj akımı çarpılır ve çıkan sonuç akünün kapasitesini verir. Yapılan bu kapasite deneyi genellikle akü üretim tesislerinde uygulanmaktadır.

Akülerde Kapasite Kontrolü - Akülerde Yükleme KontrolüAkülerde kapasite kontrolü

Akülerde kapasite kontrolü yapılmasının ana amacı, akünün marş anında yeterli akımı verip vermediğini ölçmektir. Kapasite kontrolü yapılırken akü kapasite ölçüm cihazı kullanılır ve akü etiketi üzerinde bulunan anma kapasite değeri okunur. Ardından akünün toz kapakları açılarak kapasite ölçüm cihazının Voltmetre ve Ampermetre maşalı kabloları cihazın artı kablosu akünün artı kutbuna, cihazın eksi kablosu akünün eksi kutbuna gelecek şekilde akünün artı ve eksi kutuplarına bağlanır. Kutup bağlantıları tamamlandıktan sonra cihazın yükleme topuzu saat yönünde çevrilir ve akü anma kapasitesi değerinin üç katı akımla yüklenir.

Yani 80 Ah kapasitedeki bir akü 80 x 3 = 240 Amper ile yüklenir. Yükleme anında hızlıca cihazın voltmetre skalasındaki değer okunur ve yükleme topuzu sola çevrilerek kapalı konuma getirilir. 12 voltluk akülerde voltmetre skalasında okunan değerin 9,6 voltun altında olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer değer 9,6 volttan düşük ise bu durum akü kapasitesinin iyi ve yeterli olmadığını belirtir.

Akülerde araç üzerinde yükleme kontrolü

Marş motoru çalıştırıldığında akü voltajını kontrol etme yoluyla akü yükleme muayenesi yapılır. Akü voltajını kontrol etmek için bataryanın yarım ya da tam şarjlı, yani batarya yoğunluğunun 1,225’ten fazla olması gereklidir. Elektrolit sıcaklığı ise 60° ile 90° F (15,5 °C – 32,2 °C) arasında olmalıdır. Eğer sıcaklık bu değerlerde olmazsa elde edilen sonuçlar hatalı olabilir.

Kontrol sırasında aracın motoru çalışmamalı, araç sadece marş yapacak konumda olmalıdır. Voltmetre volt skalası 12 volttan büyük olacak şekilde ayarlanmalı, voltmetrenin maşalı kabloları artı uçlar artıya, eksi uçlar eksiye gelecek şekilde bağlanmalıdır. Ardından aracın kontak anahtarı çevrilir, üç tur atacak şekilde motor marş yapılır ve voltmetre skalasındaki değer okunur.  Değerin 10 voltun altında olmaması önemlidir. Eğer skaladaki değer 10 voltun altında ise bu durum alıcılara yeterli akımın gitmediğinin göstergesidir.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicinin beğenisine sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat 0850 202 47 99 no’lu çağrı merkezimizi arayabilir veya www.turassistleyasam.com  internet sitemiz üzerinden garanti paketini kolayca satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Akülerde Kaçak Kontrolü hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: