Akünün Fiziki Kontrolü Nasıl Yapılır? | Tur Assist

Akünün Fiziki Kontrolü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araç motorunu çalıştırmak için gerekli olan elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolayan, depolanan bu enerjiyi gerekli olduğu zaman tekrar elektrik enerjisine çeviren akülerin fiziki kontrolleri, aküde herhangi bir arıza olup olmadığını belirleyebilmek için son derece önem taşır. Akünün fiziki kontrol aşamaları aşağıdaki gibidir.

Akünün Fiziki Kontrolleri

●     Akü kutup başları kontrol edilerek sağlam olup olmadıkları incelenmelidir. Eğer kutup başlarında herhangi bir bükülme, darbe izi ya da farklı bir ezilme izi görülüyorsa bu durum akünün arızalarına dair bir göstergedir.

●     Akü fiziki kontrollerinden bir diğeri akü kutusu ve kapağının incelenmesidir. Eğer kutu ya da kapak üzerinde delik, ezik, çatlak, sıcaklıktan kaynaklanmış erime izleri ya da farklı türden izler bulunuyorsa bu durumun üzerinde durulmalıdır. Bu tip ezik ve izler elektrolitin dışarı akmasına sebep olabileceği gibi separatörlerin tahrip olmasına yol açabilir.

Akünün fiziki kontrolü - Akünün gözle kontrolü

Akünün fiziki kontrolü – Akünün gözle kontrolü

●     Akünün elektrolit seviyeleri kontrol edilmelidir. Eğer elektrolit seviyeleri plakaların altındaysa ve sürekli su kaybı varsa bu durum yüksek şarjın bir göstergesidir.

●     Eleman toz kapakları incelenerek kapakların kapatılmış olup olmadığı, düzgün kapatılıp kapatılmadığı, tıkanmış ya da toz kapağı yerine kullanılmış farklı bir yabancı madde bulunup bulunmadığı incelenmelidir. Eleman toz kapağının tıkanması akünün patlamasına yol açabileceği gibi kapağının iyi kapatılmamış olması akıntı ve sızıntılara yol açabilir.

●     Akünün üzerinde herhangi bir madde olup olmadığı incelenmelidir. Akü üzerinde olabilecek maddeler kutup başlarının kısa devre olmasına yol açabilir, aynı zamanda aküde kendi kendine boşalma ya da yetersiz oranda şarj olma gibi problemler doğurabilir.

●     Akü fiziki kontrollerinden bir diğeri de elektrolitin bulanık olup olmadığının kontrolüdür. Elektrolit bulanıksa ve içerisinde plaka parçaları bulunuyorsa bu durum aktif maddenin yüksek şarj ya da aşırı titreşim yüzünden döküldüğünün belirtisidir. Oluşan bu döküntüler akünün kendi kendine boşalma hızını artırdığı ve kimi gözlerde kısa devreye yol açtığı için dikkate alınmalıdır.

●     Eleman toz kapağı delikleri incelenip separatörlerde kırılma ya da yırtılma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer hidrometreler doğru şekilde kullanılmamışsa separatörlerde çatlak ve yırtılmalar oluşabilir.

●     Plakaların rengi de akü arızalarında ip ucu verebilecek noktalardandır. Şarjlı bir akünün pozitif plakaları koyu renkli iken negatif plakalar açık renklidir. Eğer akü kontrolünde incelenen plakaların tümünün rengi açık renkte ise bu durum akünün düşük şarj görmesinin belirtisidir.

●     Akülerde son olarak elektrolit seviyesi kontrol edilerek, seviyenin plakaların üst kısmının 1-1,5 cm üzerinde olup olmadığı incelenmelidir.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicinin beğenisine sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat 0850 202 47 99 no’lu çağrı merkezimizi arayabilir veya www.turassistleyasam.com internet sitemiz üzerinden garanti paketini kolayca satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Akülerde Kapasite ve Yükleme Kontrolleri  hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: