Araba Yıkama Teknikleri ve Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları | Tur Assist

Araba Yıkama Teknikleri ve İpuçları

Her sürücü arabasının temiz görünmesini ister. Ancak araba yıkamak göründüğü kadar sıradan bir iş değildir. Araba yıkama konusunda alacağınız birkaç önlem ve uygulayacağınız birkaç basit yöntem arabanızın uzun yıllar temiz ve boya hasarı görmemiş bir şekilde kalmasına yardımcı olur.

araba yıkama

Araba Yıkama Teknikleri

Söz gelimi, eğer arabanızın dışını önemsiyorsanız, arabanıza zarar verebilecek ölçüde sert ve büyük fırçaları olan araba yıkama makinalarından kaçınmalı ya da araç üzerine herhangi bir kimyasal madde uygulayacaksanız mutlaka kullanım talimatlarını okumalısınız. Örneğin alüminyum alaşımlı jant üzerine son derece asidik olan bir krom alaşım temizleyicisi kullanırsanız jantlarınıza ciddi zararlar verebilirsiniz.

Gelin, araba yıkama konusunda dikkat etmeniz gereken hususlara ve sizlere yardımcı olacak ipuçlarına göz atalım.

Aracınızı önce su ile iyice durulayın

Su, aracınızın dış yüzeyindeki toz, kir ve çamur gibi boyaya zarar verecek maddelerin giderilmesine yardımcı olur. Aracınızı su ile iyice yıkamadan deterjan uygulamanız, sünger gibi yumuşak malzemeler kullansanız bile dış yüzeyin çizilmesine sebep olabilir. Zira kaporta üzerindeki çamur partikülleri ve diğer yabancı maddeler sünger baskısıyla araca temas edecek ve yüzeyin deforme olmasına sebebiyet verebilir.

Aracınızı elle yıkayın

Aracın yüzeyini temizlerken fırça yerine sünger veya mikrofiber bez tercih etmeniz araç üzerindeki boya ve cilanın daha az hasar görmesini sağlayacaktır. Ancak yıkama esnasında süngerin temiz olduğundan emin olun. Süngerin içine kaçabilecek taş parçaları aracın çizilmesine sebep olur.

Araba yıkamak için doğru zamanı seçin

Otomobilinizi aşırı sıcakta veya güneşin doğrudan vurduğu zamanlarda yıkamayın. Su çok hızlı buharlaşacağından hem süreç zorlaşacak hem de araç boyasının zarar göme ihtimali artacaktır. Söz gelimi; güneş ışığını doğrudan alan, dokunulmayacak kadar sıcak bir araca kimyasal uygulamak araç yüzeyinde istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir.

Önce tekerlekleri yıkayın

Teorik olarak sürekli yer ile temas eden lastikler ve etrafındaki aksamlar araçların en çok kirlenen bölgelerdendir. Aracı yıkamaya tekerlekler ile başlamak, araç gövdesinin tekrar tekrar kirlenmesini engeller. Lastiklerinizi sert bir fırça yardımı ile temizleyebilir, jantlar için de sünger ya da mikrofiber bez kullanabilirsiniz.

Camları en sona bırakın

Aracın gövdesini yıkarken camları da yıkayabilirsiniz ama nihai temizlik için camları en sona bırakın zira diğer bölgeleri temizlerken camlar sık sık kirlenecektir. Camlarınızı temizlemeden önce arabanızın tamamını temizlemek camları tekrar tekrar temizlemenize engel olacaktır.

Kurulama deyip geçmeyin

Aracınızı asla ıslak bırakmayın. Kurulamak için kullandığınız bezlerin temiz olduğundan emin olun. Kirli bez, sadece aracınızın iyi temizlenmemesine değil çizilmesine de sebebiyet verebilir.

İç temizleme için ipuçları

  • İç temizliğe önce paspaslardan başlayın. Halı yüzeylerini önce fırçalayın sonra elektrik süpürgesi kullanın.
  • Parmaklarınızın girmediği alanlar için diş fırçası ve kulak temizleme çubuğu kullanabilirsiniz.
  • Havalandırma boşluklarını küçük bir fırça ve elektrik süpürgesi ile eş zamanlı olarak temizleyin. Böylece çıkan tozlar araç içine dağılmaz.
  • Koltuklardaki saç ve tüyleri temizlemek için yüzeye bir sprey aracılığıyla su püskürtün ve camlara kullandığınız el sileceği ile koltukların üzerinden geçin.
  • Camların iç yüzeylerini bez yerine gazete ile temizleyin.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicilerin beğenisine sunulan otomobil garanti paketi Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan araç sahipleri için geliştirilmiştir. Araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz. Ayrıca Warranty paketlerini www.turassistleyasam.com  sitemizden de kolayca satın alabilirsiniz.

Araba bakımı kategorimize gidebilir ya da Hava Filtresi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: