Araç Elektroniği ve Elektronik Aksam Arızaları | Tur Assist

Araç Elektroniği Nedir? Sık Karşılaşılan Elektronik Aksam Arızaları Nelerdir?

Teknolojiyi, yaşamı kolaylaştırma amaçlı kullanmaya başladığımız günden beri araç elektroniği gibi hayatımızın her alanında elektronik cihazlar ve araçlar kullanıyoruz. Aktif bir otomobil sürücüsüyseniz bu durum günün büyük bir bölümünü trafikte geçirdiğimizden otomobiller için de geçerli.

Bundan yirmi yıl öncesine döndüğümüzde elektronik aksama sahip araç göremezken günümüz araçlarının tümünde hatta motor sisteminde dahi elektronik sistemler kullanılmaktadır. Otomobillerimizde elektrik sistemi üzerinde çalışan her türlü aksam, araç elektroniği kapsamına girmektedir.

araç elektroniği

Araç elektroniği

Hal böyle olunca araç elektroniği arızaları da yadsınamaz biçimde hayatımıza giren ve sıkça karşılaşabileceğimiz problemlerdir. Sık karşılaşılan araç elektroniği arızalarına örnek vermek gerekirse:

Araç elektroniği arızaları neleri kapsar?

  • Araç klima ve havalandırma sistemi
  • Şanzıman ve elektronik ateşleme sistemi
  • Far, sinyaller ve stop lambaları
  • Otomatik camlar ve otomatik açılabilen sunroof panelleri
  • Radyo, teyp ve ses sistemi
  • Otomatik ve triptonik vites şanzımanı
  • Isıtmalı ve otomatik ayarlanabilir koltuklar
  • Bazı fren sistemleri

Araç elektronik aksam arızaları nasıl anlaşılır?

Trafikte arızalanan araç, sıradan bir durma halinde iken stop edebilir ve elektronik marş motoru çalışmayabilir. Motor arıza ikaz lambası uyarı verir. Aracın elektrik çıkışında problem var ise far dahil elektrikli hiçbir donanım çalışmaz.

Bazı araçlarda elektronik frenleme sistemi devre dışı kalır. Bu tür bir durum ile karşı karşıya iseniz kontrollü bir şekilde yolun sağ tarafına yanaşarak yol yardımı aldığınız firma ile bağlantıya geçebilir ya da servisiniz ile görüşebilirsiniz.

Genelde araçlarda meydana gelebilecek elektronik aksam arızaları ne yazık ki arıza meydana geldikten sonra fark edilir. Trafikte seyir halinde iken bu tür olumsuz sonuçlar ile karşılaşmamamız için araç bakımlarınızı da zamanında yaptırmanız yararınıza olacaktır.

Servisler araç elektroniği arızalarını nasıl saptar?

Servisler, komplike elektronik sistemler üzerine kurulu araçları, otomobil bilgisayarına bağlayarak arızaların hangi sistem üzerinden kaynaklandığını görebilmekte. Bu şekilde arızalara vakit kaybetmeden noktasal olarak müdahale edilebilmektedir.

Araç elektroniği arızaları nasıl giderilir?

araç elektroniği

Araç elektroniği

Araç bilgisayarında görülen arıza, yazılımsal bir hata ise yazılım güncelleme veya yeni yazılım yüklenmesi ile kapatılabilir. Kablolarda oluşan kopuk, yırtık ve bunun gibi durumlarda kablolama sistemi değiştirilerek durum en az zarar ile kapatılmaya çalışılır. Fakat oluşan parça arızaları durumunda parçanın tamamen değiştirilmesi gerekebilir.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından bireysel müşterilerinin beğenisine sunulan otomobil garanti paketi Warranty, bugünden yarının risklerini görebilen ve önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Warranty, aracın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garanti paketidir. Unutmayın her araç arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garanti paketimiz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

“Araç Elektroniği Nedir? Sık Karşılaşılan Elektronik Aksam Arızaları Nelerdir?” yazımızdan Araba Bakımı kategorisine gidebilir ya da “Araç Klima Bakımı Nasıl Yapılmalı” sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: