Araçlarda Elektronik Aksam Nedir? Belirgin Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

Araçlarda Elektronik Aksam Nedir?

Günümüzde çoğu cihazda veya eşyada olduğu gibi araçlarımızda da elektronik aksam neredeyse hayati önem arz ediyor.  Mekanik alanda yapılan tüm yenilikler, elektronik aksam ile birleştiğinde anlam buluyor. Dolayısıyla artık araçların tamamında elektronik sistemler kullanılıyor. Hepimizin bildiği üzere bu sistemler ihtiyaç duyduğu enerjiyi aküden sağlıyor.

Elektronik aksam denince akla gelen sistemlerden bazıları şanzıman ve elektronik ateşleme sistemi, klima ve havalandırma sistemi, ses sistemleri, otomatik camlar, bazı fren sistemleri, otomatik koltuklar, far, sinyaller, stop lambalarıdır.

Araçlarda Elektronik Aksam hakkında bilgilerKısaca araç elektronik aksamı ne işe yarar?

Araç elektronik aksamı, sizin verdiğiniz komuta göre yer alan çeşitli sensörlerden veri alır ve bu verileri hafızasında kayıtlı olan diğer verilerle karşılaştırır, mikroişlemcisi de bu işlemleri yürütür. Böylelikle uygun çalışma ortamını sağlayarak verdiğiniz komutu yerine getirir.

Araçların elektronik aksamlarında karşılaşılan arızaları nelerdir?

Daha önce de söylediğimiz gibi bu aksamının temel kaynağı aküdür. Bu durumda akünün boşalması veya çalışmaması halinde aracınızın elektronik aksamı temel olarak bozulacaktır. Normal bir akünün ortalama ömrü en az 2 yıldır. Eğer akü 2 yıldan önce bitiyorsa, ya akü tam dolmamıştır ya da araç içinde elektrik kaçağı gibi sıkıntılar mevcuttur. Aküye bağlı olarak elektrik aksamı ile çalışan üniteler de farklı arızalar verebilir. Aşağıdakiler bu ünitelerdeki arızalara örnek olarak verilebilir;

  • Motor kontrol ünitesi arızaları
  • ABS kontrol ünitesi arızaları
  • Otomatik şanzıman kontrol ünitesi arızaları
  • Konfor sistemi kontrol ünitesi arızaları
  • İklimlendirme (ısıtma-soğutma) kontrol ünitesi arızaları
  • Gösterge kontrol ünitesi arızaları
  • Hava yastığı kontrol ünitesi arızaları

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, ileride meydana gelebilecek riskleri bugünden görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Warranty, elektronik aksam dahil, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisidir.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

Araba bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Egzoz Manifoldu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: