Araçlarda Kışlık Bakım Yapılmadan Kontrol Edilmesi Gereken 5 Nokta | Tur Assist

Kış Geliyor! Araçlarda Kışlık Bakım Yaptırmadan Önce Bu 5 Parçayı Kontrol Edin!

Kış geliyor, havalar soğuyor. Kış mevsiminin getirdiği zorlu hava ve yol koşulları, bu dönemde sürüş güvenliğini etkileyen konuların başında gelir. Öncelikle zorlu hava şartları dahil herhangi bir sebeple yolda kalırsanız tüm Türkiye’de bir çağrınız ile yardımınıza koşacağımızı belirtmek isteriz. Bununla beraber soğuk havalarda sizi aracınızla sıkıntıya sokacak bir problem yaşamamanız için aşağıdaki 5 hususa dikkat etmenizi öneririz.

araçlarda kışlık bakım

Araçlarda kışlık bakım öncesi yapılması gerekenler

Akünüzü kontrol edin!

Aküler, özellikle kış aylarında daha çabuk boşalır. Çünkü kışın araçların elektrik akım ihtiyacı daha da artar, eksilerde seyreden hava sıcaklıkları ise akülerin yapısını deforme eder. Kışa girmeden önce akünüzü kontrol ettirmeniz, aracınıza en çok ihtiyacınız olduğu anlarda umulmadık bir şekilde boş aküyle karşılaşmanızı engeller.

Kışlık lastiklerinizi kontrol edin, yoksa mutlaka kışlık lastik edinin!

Kışın, aşırı soğuk ve zorlu kış koşullarında emniyetli seyretmeniz için özel olarak tasarlanan kış lastikleri ile geçirmeniz hem sizin hem de trafikteki diğer sürücülerin emniyeti için hayati önem arz eder. Öncelikle kışlık lastiklerinizin aşınmadığından emin olun; 4 lastiğin de diş derinliğini kontrol ettirin. Diş derinliği  4 mm’nin altına düşmüşse mutlaka lastiği değiştirin.

Lastiğinizin diş kalınlığını madeni bir para ile de ölçebilirsiniz. 1 liralık madeni parayı, lastiğinizin sırt oluklarına yerleştirin. Bu durumda 1 TL’lik paranın sarı halkasını hala görüyorsanız, lastiğinizin değişme zamanı gelmiş demektir.

Cam sileceklerinizi kontrol ettirin!

Mevcut cam silecekleri, karlı, karanlık veya ıslak kış koşullarında ön camınızı tamamen temizlemiyor mu? Silecek lastiklerinin her 6 ila 12 ayda bir değiştirilmesi gerekir. Özellikle kışı sert hava koşullarında geçiriyorsanız, kışa özel ön cam silecekleri kullanmanızı öneririz. Özel silecekler buz ve kar oluşumunun ön camdan daha kolay temizlenmesine yardımcı olmak için dizayn edilmiştir. Unutmayın gideceğiniz istikameti göremezseniz, aracınızı güvenli şekilde süremezsiniz!

Kayışları ve hortumları da kontrol ettirin!

Egzoz ve emme subaplarını hareket ettirmek için tasarlanmış ve volan dişlisini birbirine bağlayan trigger kayışını kışa girmeden önce kontrol ettirmenizi öneririz. Ayrıca araçlarda kışlık bakım için filtrelerin, bujilerin, fren tertibatlarının, sileceklerin, akünün, lastiklerin ve hortumlarının kontrol edilmesi önem arz eder.

Motor yağı da kontrol kapsamına dahil edilmeli!

Motor yağı da araçlarda kışlık bakım adına kontrol edilmesi gereken hususlardandır. Unutmayın, kış için özel olarak tasarlanmış bir motor yağı, motorunuza daha iyi performans göstermesini ve aracınızın daha az yakıt sarf etmesini sağlayacaktır. Özellikle son yağ değişiminden bu yana 6 aydan fazla bir süre geçmişse, kışa girmeden motor yağını kontrol ettirmenizde fayda var.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz. Ayrıca www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden Warranty garanti paketlerimizi kolayca satın alabilirsiniz.

Araba bakımı kategorimize gidebilir ya da Karter hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: