Araçlarda Sigorta Nedir? Röle Nedir? Çeşitleri Nelerdir? | Tur Assist

Sigorta Nedir? Röle Nedir?

Sigorta nedir?

Elektrik devresini yüksek akım ihtimaline karşı koruyarak yangın ve kazaları önleyen devre elemanlarına sigorta denir. Sigortalar araçların elektrik devrelerinde oluşabilecek kısa devreler aracılığı ile oluşabilecek tehlikeli durumları önler. Araçlarda bulunan sigortalar yapıları bakımından telli sigortalar ve devre kesici sigortalar olmak üzere iki farklı grupta incelenir.

Sigorta çeşitleri nelerdir?

1. Telli sigortalar

Telli sigortalar basit yapılı sigortalardır. Bir porselen çubuk üzerine konmuş metal telden yapılabilecekleri gibi cam tüpün içerisine konmuş metallerden de yapılabilirler. Tel, sigorta devresinden belli bir amperin üzerinden akım geçtiği zaman eriyerek kopar. Bu kopma sayesinde sistem koruması sağlanır. Telli sigortalar genelde 5-30 amper akım çeken sistemlerde kullanılır.

Sigorta Nedir? Röle Nedir?

Sigorta Nedir? Röle Nedir?

2. Devre kesici sigortalar

Devre kesiciler grup halinde çalışan alıcı devrelerinde kullanılan ve röle şeklinde olan sigorta türüdür. Devre kesici sigortalar 10–40 amper akım çeken devrelerde kullanılır. Yapılarına göre termik tip devre kesici ve manyetik tip devre kesici olmak üzere iki gruba ayrılırlar.

Röle nedir?

Düşük bir voltaj ve akım kullanarak daha yüksek bir voltaj ve akımı kontrol etmeyi sağlayan röleler, elektro mekanik devre elemanlarıdır. Elektronik ile birlikte elektrikçiler tarafından da sıkça kullanılan röleler görevlerine göre akım ve emniyet olmak üzere iki gruba ayrılırlar.

Röle çeşitleri nelerdir?

1. Akım röleleri

Akım röleleri gerilim düşmesini azaltırlar. Bu sayede bulundukları alıcının çalışma verimini yükseltirler. Akım rölelerinin kullanım yerleri genelde marş ve şarj sistemleri, çift kornalar ve farlardır.

2 . Emniyet röleleri

Emniyet röleleri ise yüksek güçlü alıcıların görevleri sona erdikten sonra otomatik olarak çalışmasını sona erdirme amacı ile kullanılır. Bu tipteki röleler akım rölelerinden farklı tarafa konumlanmalı, kontakları akım rölelerinden ters konumda olmalıdır.

Amper değerleri

Röleler akım kapasitesi ve kontak sayısı değişkenlik gösterecek şekilde üretilirler. Akım kapasitesi ve kontak sayısı değişkenliğini rölenin kullanım amacı belirler. Kullanım amacına gör bir röle içerisinde birden fazla kontak bulunabilir. Kontak amper değerleri AC ve DC olacak şekilde yazılır.

Rölelerde eğer kontak uçlarından aşırı miktarda akım çekilirse bu durum meme yapma ya da oksitlenme gibi problemleri doğurabilir. Bu problemler rölenin arızalanmasına, görevlerini yerine getirememesine yol açar.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicinin beğenisine sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat 0850 202 47 99 no’lu çağrı merkezimizi arayabilir veya www.turassistleyasam.com  internet sitemiz üzerinden garanti paketini kolayca satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da İçten Yanmalı Motorlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: