Araçlarda Supap Nedir? Ne İşe Yarar? | Tur Assist

Araçlarda Supap Nedir?

Fransızcadan dilimize geren supap, sözlük anlamı olarak bir yay yardımıyla gergin bir biçimde tutulan ileri geri hareketlerle bir akışkanın geçişini ayarlamaya yarayan kapak anlamına gelir. Halk arasında sübap olarak da bilinen supap otomotiv sektöründe, sıvıların veya gazların bir yerden başka bir yere geçişini kontrol etmek için açılıp kapanan parçalar olarak tanımlanır. Daha da spesifik bir tanımlama yapmak gerekirse, supaplar otomobil motorlarında silindir ile dış hava arasında gaz geçişini sağlayan parçalardır.

supap nedir

Supap çeşitleri nelerdir?

Supaplar sürekli mekanik zorlanma ve yüksek ısıya maruz kalarak görev yaparlar. Dolayısıyla genellikle çelik alaşımdan imal edilirler. Supap tablası ve supap sapı olmak üzere iki bölümden oluşurlar. Egzoz supapları imalatında krom ve çelik kullanılır. Maruz kaldığı ısı 800-900 ºC’leri bulabilir. Emme supapları da 500-600 ºC’lere kadar ısıya maruz kaldığından benzer alaşımlardan imal edilmekle beraber tabla kısmı daha büyüktür.

Supapların görevleri nelerdir?

Yukarıda supapları emme ve egzoz olmak üzere 2’ye ayırmıştık. Emme supaplarının görevi emme zamanında açık kalarak benzinli motorlarda benzin ile hava karışımının, dizel motorlarda sadece havanın silindire aktarılmasına yardımcı olmaktır. Egzoz supapları da gazın dışarı atılması anında açık kalarak yanmış egzoz gazlarının dışarıya çıkışını sağlar. Diğer zamanlarda her iki supap da kapalı kalarak silindir içinde basıncın oluşmasını sağlar.

Supap bakımı ve kontrolü

Supaplar zor şartlarda çalıştığı için en sık görülen sıkıntı aşınmadır. Supaplardaki aşınma mikrometre ile tespit edilir. Aşınma seviyesi katalog değeri ile karşılaştırılır, aşınma fazla ise supap sapları değiştirilir. Aynı şekilde supap tablası kalınlığı da kontrol edilerek gerekli işlemler yapılır.

Ek olarak, supap yuvaları, yani supapların silindir kapağında oturdukları yerlerdeki çizik ve çatlaklar kontrol edilir. Yuvaların genişliği kumpas ile ölçülür. Supap yuvaları katalog değerlerinden farklı ise taşlanır veya yuva yenisi ile değiştirilir.

Supap klavuzları, yani supapların supap yuvası ekseninde çalışmasını sağlayan silindirik parçalar, bir komparatör aracılığıyla kontrol edilir, aşınma miktarı standartların üzerindeyse klavuzlar değişirilir.

Supap yayları yani kam mili tarafından açılan supapları yuvasında sızdırmazlık sağlayacak şekilde kapatan parçalar deformasyon neticesinde aynı basıncı uygulayamaz. Yani yay basıncı düşebilir. Yaylar supapları tam kapatamadığı durumda motorun verimi düşer. Bu nedenle supap yaylarının basınçları ve şeklen eğimleri kontrol edilir.

Supap sisteminde, supap yay tablası, supap tırnakları ve supap boşluğu da kontrol edilen diğer unsurlardandır.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, ileride meydana gelebilecek olası riskleri önceden görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Periyodik bakımlar konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz. Ayrıca www.turassistleyasam.com internet sitesi üzerinden ürünlerimizi detaylı bir şekilde inceleyerek kolayca satın alabilirsiniz!

Araba bakımı kategorimize gidebilir ya da Otomatik Şanzıman Selenoid Valf hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: