Ateşleme Sistemi Parçaları Nelerdir? Bakımları Nasıl Yapılır? | Tur Assist

Ateşleme Sistemi Parçaları

Benzin ile çalışan motorların silindirlerinde, yakıt – hava karışımının sıkıştırılması sonucunda ateşleme gerçekleşir. Bu ateşlemeyi tetikleyen, bir bujinin elektrot uçları arasında oluşması sağlanan yüksek voltajlı bir kıvılcımdır.

Benzinli motorlarda, silindirlere giren yakıt-hava karışımının tutuşturulması için sıkıştırma sürecinin sonuna doğru gerekli kıvılcımı oluşturan sisteme “ateşleme sistemi” denir.

Araçlardaki ateşleme sistemi; kıvılcım oluşması için yüksek voltaj sağlamasının yanı sıra, bu yüksek voltajı ateşleme sırası gelen silindire dağıtmak, motorun değişen yük ve devir seviyesine uygun olan avansı ayarlamak gibi farklı görevi vardır.

ateşleme sistemi

Ateşleme Sistemi

Ateşleme sistemi çeşitleri nelerdir?

1. Manyetolu ateşleme sistemi: Bu sistem otomobillerde çok fazla tercih edilmez, daha çok çift zamanlı küçük motorlarda kullanılır. Sistemin çalışması için akümülatöre ihtiyaç yoktur. Batarya yerine bir manyeto (jeneratör) kullanılır.

2. Bataryalı (klasik) ateşleme sistemi: Bataryalı (klasik) ateşleme sistemi, birinci devre zayıf gerilim devresi ve ikinci devre yüksek gerilim devresi olmak üzere iki farklı devreden oluşur. Birinci devre ana parçaları arasında batarya, kontak anahtarı, bobin birinci devre (kalın) sargıları, kondansatör (meksefe), platin, denge direnci, ikinci devre ana parçaları arasında da bobin ikinci devre (ince) sargısı, bobin kablosu, distribütör kapağı, tevzi makarası, buji kabloları ve bujiler bulunur.

3. Elektronik ateşleme sistemi: Bakım masraflarını minimum seviyeye indiren elektronik ateşleme sisteminde elektronik avans düzeni ile ateşleme zamanlaması mükemmel bir şekilde ayarlanır. Bu sistem yüksek performans sergiler, özellikle son yıllarda üretilen modern araçlarda sıklıkla kullanılır.

Ateşleme sistemi parçaları nelerdir?

Distribütör: Ateşleme sisteminin birinci ve ikinci devre parçalarından bir kısmı ile avans mekanizmasını üzerinde toplar. Distribütörün kamı, platin takımının çalışmasında etkilidir. Distribütör kapağı ise silindirin ateşleme zamanı geldiğinde bobinden gelen yüksek voltajı gönderir. Son görev olarak ise avans düzeni ile motorun her devrinde ihtiyaçları olan ateşleme avansını sağlar.

Ateşleme bobini: Bu parça, Aküden gelen düşük gerilimi bünyesindeki sargılar yardımı ile buji tırnakları arasında kıvılcım oluşturacak şekilde yüksek gerilime dönüştürür.

Buji: Yukarıda da belirtildiği üzere, silindire alınmış olan karışımın sıkıştırma zamanı sonunda tutuşturulabilmesi için gerekli olan kıvılcımı sağlar. Bu kıvılcım sayesinde silindir içerisindeki yanma süreci başlar.

Bakım zamanlarında ateşleme sistemi parçalarında hangi kontroller yapılır?

Distribütör:

 • Distribütör kamının hareketi ve aşınması
 • Distribütör tablasının hareketi
 • Distribütör milinde boşluk ve gezinti
 • Kablo bağlantılarında gevşeklik, yalıtkanlık bozuklukları
 • Platin takımının kontaklarında yanma, aralığının ne durumda olduğu, fiberin gözden geçirilmesi
 • Aşırı yağlamadan distribütör içindeki reçineleşme
 • Platin yay geriliminin ölçülmesi
 • Kam açısının ölçülmesi ve ayarı
 • Kam köşeleri düzgünlük kontrolü
 • Mekanik avans kontrolü
 • Vakum avans kontrolü
 • Kondansatör kontrolü
 • Distribütör primer devre direnç kontrolü
 • Platin tablası yay gerilim kontrolü
 • Platin kontaklarının hizalanması
 • Platin aralığı ayarı

Ateşleme bobini:

Mukayeseli bobin muayenesi: Test edilecek bobin ile ideal bobin karşılaştırılır.

Ohmmetre ile muayene: Bobin devresinde kopukluk, kısa devre, aşırı direnç ve şasiye kaçak testleri yapılır.

Yüksek frekanslı cihazlarla muayene: Birincil devre direnç muayenesi, ikincil devre direnç muayenesi, birincil devre şasiye kaçak muayenesi, kapasite muayenesi

Buji:

Çalışmasının incelenmesi kapsamında motordan sökülen bujinin, burun porseleni ile elektrotların kirlilik ve aşınma durumu gözlemlenir.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicinin beğeneisine sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat 0850 202 47 99 no’lu çağrı merkezimizi arayabilir veya www.turassistleyasam.com internet sitemiz üzerinden garanti paketini kolayca satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Katalitik Konvertörler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: