Bobin Nedir? Ateşleme Bobini Nedir? | Tur Assist

Bobin Nedir?

Bobin, bir iletken telin yan yana ya da üst üste sarılması ile ortaya çıkarılan devre elamanı olarak tarif edilebilir. Otomobil sektöründe kullanılan bobin terimi genellikle ateşleme sistemi elemanı olarak kullanılan ateşleme bobinlerini işaret eder. Bu bobinler, aküden gelen düşük gerilimi yapısında bulunan sargılar yardımıyla, bujiler arasında kıvılcım oluşturacak şekilde yüksek gerilime dönüştüren bir ateşleme aparatıdır.

Bir başka deyişle ateşleme bobinleri 6 – 24 volt arasındaki batarya gerilimini, 18.000 – 30.000 volt arasında değişen yüksek gerilime çeviren bir yükselticidir. Dolayısıyla bobin motorun çalışabilmesi için gerekli olan yüksek gerilimi sağlar.

Bobin nedir

Bobin nedir

Ateşleme bobinleri neden arızalanır?

Isı ve titreşim, bobinin sargılarına ve izolasyona zarar verebilir. Ancak genellikle bujilerden kaynaklanan aşırı gerilim bobinleri deforme etmektedir. Yıpranmış bujiler ateşleme bobinlerine zarar verirken, sık yaşanan ateşleme sistemi arızaları da genellikle ateşleme bobini problemlerinden kaynaklanır.

Ateşleme bobini arızaları nasıl anlaşılır?

Bobin nedir

Bobin nedir

Ateşleme bobininde bir problem olduğunu, aracın zor çalışmasından, motorun ekstra sarsıntı yapmasından, araç hız performansının azalmasından ve en nihayetinde artan yakıt tüketiminden anlayabilirsiniz.

Burada bir noktayı hatırlatmakta fayda görüyoruz. Ateşleme bobini arızaları şarj dinamosu arızaları ile aynı belirtileri gösterdiğinden ateşleme bobininde yapılan kontroller önem arz eder.

Ateşleme bobini kontrolleri nelerdir?

Karşılaştırmalı muayene: Arıza olduğu düşünülen ateşleme bobini ile sağlam bir bobin karşılaştırılarak kıvılcımlar gözlemlenir. Özellikle farklı devirlerde her iki bobinin tepkileri ölçülür.

Ohmmetre ile muayene: Devrelerde kesinti olup olmadığı, kısa devre yapıp yapmadığı, kaçak olup olmadığı veya aşırı direnç bulunup bulunmadığı kontrol edilir.

Kapasite muayenesi: Sargıdaki gerilim, osiloskop ekranı aracılığıyla görüntülü olarak ölçülür.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir.

Ateşleme bobini veya ateşleme sistemi herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty’nin aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz. Üstelik Warranty otomobil garanti paketlerimizi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

“Bobin Nedir?” yazımızdan “Araba Bakımı” kategorimize gidebilir ya da Debriyaj hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: