Debriyaj Seti Nedir? Debriyaj Kaça Ayrılır? | Tur Assist

Debriyaj Seti Nedir?

Eskiden araçlarda daha çok mekanik bilye kullanılırken, günümüzde üretilmekte olan yeni nesil araçlarda ise hidrolik debriyaj sistemleri daha yaygın şekilde kullanılmaktadır. Debriyaj setinin görevi aracın hareket etmesini sağlamaktır. Bunu motordan gelen hareket enerjisini diferansiyele ve aks mili ile tekerleklere ileterek sağlar. Kavrama ayırma sistemleri olarak da anılan debriyaj seti; mekanik ayırma sistemleri, hidrolik ayırma sistemleri ve elektrikli ayırma sistemleri olmak üzere 3 farklı grupta incelenir.

1 . Mekanik ayırma sistemleri

Mekanik ayırma sistemleri; kavrama pedalı hareket iletme çubukları, manivela, mekanik debriyaj komuta tertibatı, kavrama çatalı, ayırma yatağı (debriyaj bilyesi), ayırma parmakları gibi farklı parçalardan oluşur. Mekanik ayırma sistemli debriyajlarda,  debriyaj pedalının hareketi debriyaj gövdesine bir spiral aracılığı ile aktarılır.

2 . Hidrolik ayırma sistemleri

Sürücü araç kullanırken, direksiyon, vites kolu, gaz pedalı, debriyaj pedalı, fren pedalı gibi cihazları kullanır. Bu cihazların kullanımı yol koşullarına ve sürüş tipine göre gerçekleşir. Debriyaj pedalı ve vites kolu sık kullanılan cihazlar arasında yer alır. Sıklıkla kullanılan bu cihazlar sürücünün üzerinde oldukça ağır bir yük oluşturur. Sürücüde oluşan bu ağır yükün azaltılması için “Otomatik Transmisyon” (ya da AT) adı verilen bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem vites değiştirme işlemlerinin otomatik olarak gerçekleştirilmesini sağlar.

Debriyaj Seti

Debriyaj Seti

Hidrolik ayırma sistemleri şu şekilde çalışır; kavrama pedalına basılması ile birlikte itme çubuğu vasıtası ile pedal, merkez pompası pistonunu hareketlendirir. Bu da piston önündeki hidroliğin basıncının artmasını ve hidrolik silindirine gönderilmesini sağlar. Basıncı artan hidrolik, silindir pistonunu iterek ayırma çatalını hareket ettirir. Ayırma çatalı ise ayırma yatağını ayırma parmaklarına bastırır ve kavramayı hareket iletmez konumuna getirir. Kavrama pedalı serbest kaldığında kavrama baskı yaylarının ve çatal geri getirme yaylarının etkisi ile hidrolik silindir pistonu başlangıç konumuna gelir. Bu da hidroliğin tekrar merkez pompasına dönmesini sağlar. Bu sayede kavrama tekrar iletir konumuna gelir.

3 . Elektrik kumandalı kavramalar

Endüstri araçlarında da kullanılan debriyaj, bu alanda elektromanyetik debriyaj ya da otomobiller için uygulanan debriyaj yöntemlerinden farklı bir şekilde çalışır. Mahfaza içine karşılıklı yerleştirilmiş iki elektromıknatıstan oluşan elektromanyetik debriyajda akım kesildiğinde debriyajın iki yarısı da birbirinden ayrılır. Bu iki parça arasında sürtünme balataları ya da dişli bağlantı bulunur. Mıknatıslardan akım geçtiğinde parçalar bir araya gelerek doğrudan tahrik sağlarlar. Elektrik kumandalı kavramalar güç bağlantısının sağlanması anında yumuşak kavrama gerektirmez.

Debriyaj ve debriyaj seti seti ile ilgili arızalar nelerdir?

Debriyajın kaçırması: Kaçırma özellikle yokuşlarda araca gaz verilirken hızlanamama, çekişte zayıflık ya da ilk hareket sırasında duran aracı yerinden güçlükle kaldırma şeklinde kendisini gösterir. Pedal ayarının yanlış yapılması, çubukların bağlantılarındaki tutukluklar, balatanın aşınması kaçırmaya sebebiyet verir. Kaçırma sonucu oluşan büyük sürtünme kuvvetleri aşırı ısınmalara yol açar. Aşırı ısınma aşınmayı hızlandırır, balatanın yanmasına sebep olur.

Debriyajın ani tutması: Çubuk bağlantılarındaki tutukluk, balatasının greslenmesi, motor bağlantılarının kırık olması bu probleme sebebiyet verir.

Debriyajın kavramış halde ses yapması: Bu şikayet söz konusu olduğunda debriyaj pedalına basılırken mi yoksa pedal bırakıldığı zaman mı sesin geldiğini saptamak gerekir. Pedala basıldığı zaman ses kesiliyorsa seslerin transmisyondan geldiği ortaya çıkar.

Debriyaj pedalına basıldığı ve pedal bırakıldığı anlarda ses geliyorsa bu durum bağlantıların kurumuş ve kirlenmiş olduğunu işaret eder. Sesler mekanizmadaki sürtünmelerinden kaynaklanır. Temizlenip yağlanması gerekir.

Kavramanın gerçekleştiği konumda sesler geliyorsa, bu durum balatalı diskin frezeli göbeğindeki milin frezeleri üzerinde gevşeklik olduğunu gösterir. Balatalı diskin damper yayları gevşediğinde veya kırıldığında da böyle bir ses gelmesi mümkündür.

Vites değiştirirken ses gelmesi: Kavrama tutmaya devam ederken balatalı disk, pedala basıldığı halde volandan veya baskı plakasından tam ayrılmıyorsa, balatalı disk volan ile baskı plakasına sürtünmeye devam eder. Bu durumda pedal çubuk ayarına bakılır. Pedalın çubuk ayarı ile ilgili bir sıkıntı yoksa kavramanın iç yapısına bakılır. Sorun balatalı diskin ve baskı plakasının çarpıklığından veya balatadaki gevşeklikten kaynaklanabilir.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicinin beğenisine sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat 0850 202 47 99 no’lu çağrı merkezimizi arayabilir veya www.turassistleyasam.com  internet sitemiz üzerinden garanti paketini kolayca satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da uzun yol bakımı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: