Disk Nedir? Fren Diski Nasıl Çalışır? | Tur Assist

Disk nedir?

Günümüzde üretilen bütün yeni nesil araçlar fren sisteminde disk frenleri tercih etmektedir. Bu bağlamda disk ya da bir başka deyişle fren diski bir aracı oluşturan en önemli unsurlardan biridir. Çünkü birçok tüketici otomobil tercih ederken aracın nasıl gittiği kadar ne şekilde durduğuyla da ilgilenir. Eğer giden bir araç hızlı ve güvenli bir şekilde duramıyorsa, aracın yaratacağı tehlike ve riskler o markanın daha az tercih edilmesine ya da tercihlerin bu konuda daha güvenli muadil markalara kaymasına sebep olur.

Disk nedir

 

Kısaca güvenli bir seyahat sürüş aracın konforu ve güvenliği kadar durma performansı ile de ilintilidir. Kullandığımız aracın fren sistemi ne kadar etkili ve güçlüyse sürüşümüz o derece güvenli ve keyifli hale gelir.

Fren sistemleri açısından disk fren nedir?

Otomobilinizde bulunan fren pedalına bastığınızda, pedala uyguladığınız kuvvet fren sisteminde bulunan hidrolik sıvının yerini değiştirir ve ona basınç uygular. Hidrolik sıvı ise pistonlar yardımıyla tekerleğe paralel olan fren diskine basınç uygular ve bu basınç sürtünme kuvvetine sebep olur. Sürtünme kuvvetinin etkisiyle pedala uyguladığınız basınç orantısında aracınız yavaşlar ve durur.

Fren diskleri araç üzerinde nerede bulunur?

Fren diskleri, bazı araçlarda sadece ön tekerleklerde, tekerleğe paralel olarak yerleştirilirken günümüzde üretilen çoğu aracın (özellikle ortalama fiyat skalasının üzerinde olanlarda) hem ön hem de arka tekerleklerinde fren diski bulunur.

Tur Assist olarak bir noktayı hatırlatmakta fayda görüyoruz. Dört tekerlekte disk fren donanımı olsa bile, sistem içerisinde en önemli rol ön tekerleklere düşer; çünkü aracın yavaşlaması sürecinde ilk aksiyon ön tekerlerden başlar.

Disk freni oluşturan parçalar nelerdir? Sistem nasıl çalışır?

Kaliperler, pistonlar, balatalar, disk ve bağlantı noktaları disk fren sistemini oluşturan ana unsurlardır. Fren pedalına bastığımızda pedala bastığımız ölçüde hidrolik sıvıyı boruya iteriz. Sıvılar bulundukları kabın her noktasına aynı basıncı uygular ve küçük bir noktadan pistona iletilirler.

Pedala uygulayacağınız 1 kiloluk küçük bir kuvvet disklere, kaliperler arasında bulunan pistonlar yardımıyla, 1 tonluk bir kuvvet olarak yansıyabilir. Bu sayede çok yüksek bir hızdayken bile aniden durmanız gerekirse, aracın sahip olduğu olanca kuvvet bir anda azaltılabilir.

Öte yandan bu disk frenleme sisteminde kaliperler, pistonlar ve fren diski arasında çok yüksek enerji geçişlerine sebebiyet verir. Fren disklerine uygulanan sürtünme kuvveti aracı yavaşlatırken aynı zamanda ısı enerjisine dönüşür. Bu yüzden fren diskleri için ısı kat sayısı yüksek yani ısıya dirençli malzemeler kullanmak gerekir. Ayrıca bu sorunu çözmek için fren sisteminde çeşitli hava kanalları da ek olarak kullanılmaktadır.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından sunulan otomobil garanti paketleri Warranty bugünden yarının risklerini görebilen ve önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Warranty aracın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garanti paketidir. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.
Araba bakımı kategorimize geri dönebilir, “Bobin ve Ateşleme Bobini” hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: