Egzoz Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz | Tur Assist

Egzoz

Egzoz, hibrit araçlar haricindeki tüm otomobillerde sesin yoğunluğunu düşürüp, gerçekleşen karbonmonoksit salınımını en aza indirmek amacıyla kullanılır. Kullanılan ilk motorlu araçlardan günümüze kadar uzanan bir mazisi olan egzozun, gelişen teknoloji ve fosil yakıtlara olan talebin azalması sonucunda kullanım alanı az da olsa daralmıştır. Son yıllarda yollarda görmeye alıştığımız hibrit otomobiller, oluşan bu yeni durumun öncüsüdür.

Egzoz

Egzoz nedir?

Motorun ateşlenmesi ile birlikte başlayan yakıt tüketimi sonucu oluşan karbonmonoksit gazı ve motor sesinin, motor çıkışından itibaren hapsedildiği ve burada sönümlemeye uğradığı boruya egzoz borusu denir.

Egzoz nasıl çalışır?

Aracın motor sesini yıkıma uğratan egzoz, kendi borusu boyunca bu sesi iletir ve sonundaki geniş kısmın içinde bulunan iki delikli boruda sönümleyerek ortaya çıkan gürültüyü büyük oranda kayba uğratır. Aynı ses ile birlikte açığa çıkan zehirli gaz da bazı araçlarda bu şekilde sönümlenerek emisyona katkıda bulunur ve egzoz borusundan çok daha az miktarda gaz salınımı açığa çıkar.

Egzozlar neden önemlidir?

egzoz

Egzoz

Egzoz boruları, en yüksek performansı almak ve en düşük ses çıkışını sağlamak için paslanmaz çelikten üretilirler. Motorda başlayan yakıt tüketimi ne kadar az olursa, açığa çıkan gaz da o kadar düşük olacaktır. Böylece bu alan içerisinde bulunan temiz hava miktarı daha fazla olacağından yanmaya etki edecek ve araç performansında artış görülecektir. Ancak bu durumda ses çıkışı fazla olacaktır. Otomobil üreticileri bu iki sonucu optimum düzeyde tutmaya çalışır. Böylelikle en başarılı üreticiler en iyi araçları üretmiş olur.

Egzoz emisyonu nedir? Nasıl yapılır?

Motorlu araçların havaya yaydığı kirliliğin ölçülmesine egzoz emisyon ölçümü denir. İçten yanmalı araçlara yapılan bu ölçümde sağlıklı sonuçlar vermeyen araçlar trafikten men edilir. Emisyon ölçümü muayeneye giren araçlara uygulanır ancak emisyon ölçümünden muaf tutulan araçlar da mevcuttur. Bunları sıralamak gerekirse:

 • Tarım ve orman traktörleri
 • 1979 model yılı öncesi dizel motorlu taşıtlar
 • Hibrit ve elektrikli araçlar
 • Hidrojen yakıtlı araçlar

Egzoz hangi parçalardan oluşur?

Egzoz sistemi içerisindeki en temel parçalar aşağıdaki gibidir:

 • Katalitik konvertör
 • Dış muhafaza
 • Seramik petek
 • Monolitik katalizör
 • Egzoz manifoldu
 • Egzoz borusu
 • Susturucu

Sık karşılaşılan egzoz arızaları nelerdir?

Egzoz arızaları genellikle nem sebebiyle oluşur. Ayrıca tuz kaynaklı korozyonlar da karın çok yoğun olduğu bölgelerde sık karşılaşılan arızalardandır. Nadiren de olsa katalitik konvertörler tıkanabilir. Ayrıca egzoz sistemine dışarıdan gelen çarpma, vurma gibi fiziki darbeler doğal olarak sistemin çeşitli arızlar vermesine sebep olur.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketiciye sunulan otomobil garanti paketi Warranty bugünden yarının risklerini görebilen ve önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Warranty aracın en kritik parçalarını güvenceye alan onarım ve işçilik ücretlerinin karşılanmasını sağlayan kapsamlı bir otomobil garanti paketidir. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Amortisör Arızaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: