Egzoz Emisyon Kontrolü Nedir? Emisyonlarla İlgili Yasal Zorunluluklar Nelerdir? | Tur Assist

Egzoz Emisyon Kontrolü Nedir?

Egzoz emisyon kontrolü, hepimizin sağlığını yakından etkileyen bir konudur. Dilimize Fransızcadan giren emisyon, çıkarma anlamına gelir. Yaygın olarak ekonomi ve otomotiv sektöründe kullanılır. Otomotiv sektöründeki emisyon ile kast edilen motorlu araçlardan çıkan ve havayı kirleten yanmış gazların salınımıdır. Yani içten yanmalı motorlarda yakıt hava karışımlarının yanması sonucu oluşan ve havaya karışan zararlı gazlardır. Bu bağlamda egzoz emisyon kontrolü önem arz eder.

Bilindiği üzere hava kirliliğinin baş sebepleri arasında ısınma, sanayi ve trafik yer alır. Günlük yaşantımızın bir parçası olan ulaşım araçlarının büyük bir çoğunluğu, saldıkları kirletici gaz ve taneciklerle çevremizi ve soluduğumuz havayı kirletir. Bu bakımdan emisyonlar yasal düzenlemerle kontrol edilir.

Egzoz emisyon kontrolü

Egzoz emisyon kontrolü

Emisyonlara yönelik yasal düzenlemeler

Yasal düzenlemeleri üçe ayırabiliriz. AB düzenlemeleri, uluslararası düzenlemeler, ulusal kanun ve yönetmelikler. AB, üretilen araçlar için belirli emisyon kuralları getirmiştir. Örneğin benzinli araçlarda katalitik konvertörlerin kullanımını zorunludur.

Dünyada Euro, Epa, Japan standartları emisyonlara yönelik başlıca düzenlemeleri içerir. Euro emisyon standartlarına uygun yeni motor, egzoz sistemleri ve yakıtların kullanımı AB ülkelerinin ardından, 2009 yılından itibaren ülkemizde de zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca Egzoz Gazı Emisyon Kontrolü Yönetmeliği  11 Mart 2017 itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 8. maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Bu yönetmelikte, trafikte seyreden motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin etkilerinden canlıları ve çevreyi korumak, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak, ölçümler yaparak kontrol etmek hedeflenmiştir. Ayrıca uygulamaya ilişkin usul ve esaslar da belirlemiştir.

Dolayısıyla egzoz emisyon kontrolü tüm dünyada ve ülkemizde kanun ve yönetmeliklerle düzenlenmiş olup, yakından kontrol edilmektedir. Kontroller emisyon kontrol cihazları ile gerçekleştirilir. Benzinli araçlar için genelikle kızılötesi yani infrared emme yöntemi uygulanır ve bu yöntem gazların kızılötesi ışınlarının nitelikleri bakımından yutulmasına dayanır.

Dizel araçlar için egzoz emisyon kontrolü benzinli sistemdekinden çok farkı değildir. Dizel araçlarda ölçüm yapan cihazlarda duman ölçme ünitesi bulunur; yoğunluk ölçme aleti optik bir yöntem ile dumanı ölçer.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz. Üstelik Warranty otomobil garanti paketlerimizi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı” kategorimize geri dönebilir ya da Rotiller hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: