Egzoz Sistemi Nedir? Görevleri Nelerdir? | Tur Assist

Egzoz Sistemi Nedir?

Araçların marka ve modeline, buna bağlı olarak motor sisteminde yer alan supap tertip tarzına göre silindir bloğunun veya silindir kapağının yan tarafına bağlanan bir boru sistemi vardır; bu boru sistemi emme ve egzoz sistemi olarak iki ana bölüme ayrılır.

Egzoz, gürültüyü azaltmak, yanma odasında oluşan sıcak atık gazın atılmasını sağlamak ve egzoz gazından çıkan kirleticileri azaltmak için imal edilmiş bir boru sistemidir. Genellikle egzoz sistemi ana susturucu, kuyruk egzoz borusu, merkez egzoz borusu, ara susturucu, ön egzoz borusu ve egzoz manifoldundan oluşur.

Teknolojinin ilerlemesiyle egzoz sistemi, ısı kontrol sistemleri, katalitik konvertör gibi yeni parça ve sistemlerle takviye edilmiştir ki tüm bunların amacı motorun daha verimli çalışması ve çevreye daha az zarar vermek olarak özetlenebilir.

Egzoz Sistemi Nedir?

Egzoz Sistemi

Egzoz sistemi içerisinde yer alan egzoz manifoldu, silindirdeki yanmış gazın egzoz borusu ve susturucu yolu ile tahliye edilmesidir.

Egzoz boruları, yanmış gazın önce manifold içerisinde sonra egzoz borusunda bir miktar soğutulduktan sonra dışarı atılmasını sağlar. Egzoz borularının imalatında genellikle çelik kullanılır. Bu borular merkez, ön ve kuyruk olmak üzere 3 bölümden oluşur.

Susturucular, yanmış gazların dışarıya atılmasından doğan gürültüyü önlemeye, azaltmaya yarayan parçalardır. Sistem çalışırken oluşan sesin azaltılmasına yardımcı olur. Yanmış gazlar dışarıya ne kadar rahat çıkarsa motorun performansı o derece artar. Ancak buna mukabil, çıkış ne kadar rahatlarsa ses seviyesi o derece yükselir. Bu noktada devreye susturucular girer. Genellikle paslanmaz çelikten imal edilirler.

Katalitik konvertör, zararlı atıkların havaya karışmadan önce kimyasal olarak temizlenmesine yardımcı olur. Üretiminde platinyum ve radyum kullanılır. İç kısım genellikle seramik ya da çelik bir petekten oluşur.

Manifold ısı kontrol sistemleri, emme manifoldundan geçen karışımın ısınmasını sağlayarak onun daha iyi buharlaşmasını ve homojen bir biçimde dağılmasını sağlar. Burada homojenlikten kastedilen oksijen ve karbon zerreciklerinin tamamen karışmasıdır.

Egzoz sistemi arızalanırsa korkmayın!

Egzoz sisteminde herhangi bir arıza ile karşılaştığınızda Tur Assist ile iletişime geçerek sorunlarınızın üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz. Nasıl mı?

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından bireysel müşterilerinin beğenisine sunulan otomobil garanti paketi Warranty, bugünden yarının risklerini görebilen ve önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Warranty aracın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garanti paketidir. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

Araba bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Egzoz arızaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: