Elektrikli Hybrid Motorların Avantaj ve Dezavantajları | Tur Assist

Elektrikli Hybrid Taşıt Nedir? Elektrikli Hybrid Motorların Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

20. yüzyılın başlarında Amerikalı bir mühendis tarafından tasarlanarak patenti düzenlenen hybrid taşıtlar, elektrik motoru ve benzin motorundan meydana gelen bir sistem olarak ortaya çıkmıştır. 10 saniyede 25 mile (40 km/h) ivmelenebilen hybrid taşıtlar, içten yanmalı motorlar ile performans bakımından mücadele edemese de uzun yıllar boyunca farklı deneysel çalışmalara konu olmuş, yıllar içerisinde petrol kaynaklarının azalması ve çevre kirliliğine karşı bireylerin daha duyarlı yaklaşması ile birlikte özellikle 1990’lı yıllarda hybrid teknolojileriyle ilgili birçok çalışma ile gündeme gelmiştir.

elektrikli hybrid araç

Elektrikli hybrid araçların avantaj ve dezavantajları

Aslında elektrikli taşıtların menzillerinin kısa oluşu hybrid taşıtları gündeme getirmiştir. Teorik olarak elektrik motoru yardımcı güç ünitesi olarak içten yanmalı motor ile birlikte kullanılarak araçların menzili artırılmıştır. Yardımcı güç ünitesi olarak benzinli, dizel, sıvı petrol gazlı, doğal gazlı bir içten yanmalı motor kullanılabildiği gibi; gaz türbini veya jeneratör de kullanılabilmektedir. Klasik tip içten yanmalı motor genellikle taşıt üzerindeki akülerin şarj edilmesine yardımcı olur. Şehir içi düşük hızlarda araçlar elektrik motoru ile hareket eder ve böylece daha az egzoz emüsyonu ortaya çıkar. Yüksek hızlarda ise içten yanmalı motor devreye girer.

Yakıt tasarrufu anlamında elektrikli hybrid motorlar incelendiğinde:

 • Araç durduğunda (kırmızı ışık, geçici park vb.) benzinli motor devre dışı kalır. Bu sayede yakıt tüketimi sıfırlanır.
 • Araç çalışırken ve hızlanırken benzinli motor, elektrik motoru desteği ile düşük devirde çalışır.
 • Ani hızlanmalarda motor, elektrik motor desteği ile yüksek devirde çalışır.
 • Kademeli hızlanmalarda ve yüksek hızda seyirlerde benzinli motor düşük devirde çalışır.
 • Frenleme esnasında benzinli motor çalışmaz ve yakıt tüketimi sıfırlanır. Elektrik motoru hızlanma sırasında açığa çıkan enerjiyi maksimum oranda geri kazanır ve aküde depolar.
 • Araç düşük hızda seyrederken benzinli motor çalışmaz böylece yakıt tüketimi sıfırlanır.

Günümüzde halen hybrid teknolojisi üzerine yapılan çalışmalar devam etmekle birlikte, kullanıma sunulan elektrikli hybrid motorların avantaj ve dezavantajları aşağıdaki gibidir.

Elektrikli hybrid motorların avantaj ve dezavantajları

İçten yanmalı motorlara göre kıyaslandıklarında elektrikli hybrid motorlar birçok avantaja sahiptir. Ancak tüm bu avantajlara rağmen hybrid motorların geliştirilme aşamaları bir takım zorluk ve dezavantajlar içerir. Elektrikli hybrid motorların avantaj ve dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Elektrikli hybrid motorların avantajları

 • Elektrikli hybrid motorlar çevre dostudur. Egzoz emisyonları diğer motor türlerine göre daha düşük seviyede olduğu için çevreyi de daha az kirletirler.
 • Bu tip motorlar ekonomik türdeki motorlar arasındadır. İçten yanmalı ve elektrikli tip motorlara göre yakıt tüketimi daha az ve ekonomiktir. Bir depo yakıt ile bu tip motorlardan daha uzun mesafe gidebilir.
 • Elektrikli hybrid motorların araç dengesi daha iyi sağlanır. Bunun sebebi motorların araç üzerindeki yerleşimlerinin en uç noktalara değil de yanlara doğru olmasıdır.
 • İçten yanmalı motorlar ile kıyaslandığında harekete geçiş ve hızlanma faktörleri daha avantajlıdır.
 • Hybrid motorlar elektrik motoru ile kullanıldığı için diğer motor türlerine göre çok daha sessiz çalışır.
 • Dışa bağımlılığı azaltır. Bu özelliği sayesinde ülke ekonomisine katkı sağlar.

Elektrikli hybrid motorların dezavantajları

 • Hybrid motorlar içten yanmalı motorlara göre daha pahalı motor türleri arasındadır.
 • Şarj süreleri uzundur.
 • Çevreyi kirletmedikleri için doğa dostudurlar ancak havayı direkt olarak kirletmeseler bile tekrar şarj olabilmeleri için ihtiyaç duydukları enerjiyi termik santrallerden sağlamak zorunda kalırlar. Bu da santrallerden fosil yakıtlarından kaynaklı yayılan sülfüroksit ve karbondoksit miktarının artmasına sebep olur. Sonuç olarak bu durum hava kirliliğinin dolaylı olarak devam etmesine yol açar.
 • Elektrikli hybrid motorların dezavantajlarından bir diğeri de akü ömürlerinin kısa olmasıdır.
 • Bu tip motorların ağırlıkları fazladır.
 • Hybrid motorlar diğer motor türlerine göre kısa menzilldir. Akü ömürlerinin kısa olması ve ağırlıklarının fazla olması bunun en önemli sebepleri arasında yer alır.
 • Elektrikli hybrid motorlar ile yüksek hız ve yüksek tork elde edilememesi bu tip motorların bir diğer dezavantajları arasında yer alır.

Paralel hybrid tahrik sistemi, seri hybrid tahrik sistemleri, kompleks sistemler gibi değişik motor türlerinden faydalanan hybrid araçlar hakkında araştırma ve geliştirme faaliyetleri devam etmektedir. Tüm çalışmaların amacı yukarıda detaylandırılan dezavantajları mümkün olduğu kadar elimine etmeyi kapsar.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicinin beğenisine sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat 0850 202 47 99 no’lu çağrı merkezimizi arayabilir veya www.turassistleyasam.com internet sitemiz üzerinden garanti paketini kolayca satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da debriyaj bakımı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: