Fren Balatası Nedir? Ömrü Nasıl Uzatılır? | Tur Assist

Fren Balatası Nedir?

Otomobiller sadece günlük hayattaki ihtiyaçlarımızı gidermek için değil, acil durum ya da hastalık durumlarında da kullandığımız taşıtlardır. Otomobiller günümüzde özellikle mesafeleri kısaltmak adına en büyük yardımcımız haline gelmiştir. Ancak her ne sebeple olursa olsun en başta kendi güvenliğimiz için sürüş anındaki frenaj kapasitesini iyi ayarlamamız gerekir. Bunun için de frenleme sistemi içinde bulunan balatalar büyük önem taşır. Peki, fren balatası nedir?

Fren balatası nedir

Fren balatası, motorlu araçlarda sağlıklı bir şekilde frenleme yapmamıza olanak veren, tekerlek üzerine eklenmiş yarım daire şeklindeki sürtünmeye dayanıklı frenaj malzemesidir.

Fren balataları, otomobillerin doğru ve emniyetli bir şekilde durmasını sağlayan frenaj sisteminin en önemli parçalarından biri olarak kabul edilmektedir. Fren diski ya da kampanaya zarar vermeden sürtünmeyi emerek kendi kendini aşındıran balataların belirli aralıklarla bakımı yapılmalı ve lüzumu görülür ise değiştirilmelidir.

Fren balatası hangi koşullarda zarar görür?

Standart kullanım ömrünü kısaltan etkenler aşağıdaki gibidir:

  • Fren hidroliğinde yaşanan bir sızıntı, fren balatalarının fonksiyonlarına zarar verir.
  • Korozyon, özellikle karlı yol şartlarında dökülen tuz, fren balatalarının en büyük düşmanıdır.
  • Kullanım stili, fren balatalarının ömrünü yakından ilgilendirir. Sık sık gereksiz yere kullanılan frenaj sistemi, fren balatalarının ideal ömründen daha kısa zamanda deforme olmasına sebebiyet verir.

Fren balatalarının bakımı nasıl yapılır?

Fren balatası nedir

Fren balatası nedir

Bu süre, otomobil kullanıcısına göre değişiklik gösterse de fren balatalarının ortalama 50.000 kilometrede bir orijinal balatalar ile değiştirilmesi gerekir. Balatalar, disk ve kampanalar temizlenmemeli ve yağlanmamalıdır. Bu durum frenleme sisteminin tamamen ortadan kalkmasına neden olabilir. Değiştirilmeyen balatalar sürüş güvenliğini tehlikeye sokarak durma mesafesini uzatır ve erimiş balata kokusu duymanıza sebep olur.

Erimiş balatalar diskinize de sürtüneceğinden zaman içinde disk çizilir ve frenleme anında aracın sarsılmasına sebep olur. Kampana ile fren diskine tutunan balatalar sert ve ani frenlemelerde daha çok aşındığından yumuşak bir sürüş ve öndeki araç ile uygun bir takip mesafesi bırakmak, balataların ömrünü uzatacaktır. Bu tavsiyeler balatalarımızdan çok daha fazla verim almamızı sağlasa da balatalarımızı değiştirmek tamamen yetkili servisin görevi olmalıdır.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, ileride meydana gelebilecek riskleri bugünden görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Warranty aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisidir.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

Araba bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Fren Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: