Fren Diski Nedir? Diskli Fren Sistemi Nasıl Çalışır? | Tur Assist

Fren Diski Nedir?

Fren diski araçların fren sisteminin en önemli parçalarından biridir. Fren yapıldığında aracın yavaşlaması ile birlikte, sağa sola kaymasını engelleyerek düz bir güzergah üzerinde ilerlemesini sağlayan fren diskleri, eskiden araçların sadece ön tekerleklerinde kullanılırken günümüzde dört tekerlekte de kullanılmaya başlanmıştır. Diskli fren sistemini oluşturan ana parçalar fren balataları, fren pabuçları, fren hidrolik silindiri ve pistonlardır.

Diskli fren sisteminin parçaları

Fren diski

Tekerlek göbeğine bağlı olan ve tekerlek göbeği ile birlikte dönen fren diski araç yavaşlamaya ya da durmaya başladığı sırada frenlemeyi sağlar. Frenleme esnasında araçta oluşan kinetik enerji, balata ve disk yüzeyleri aracılığı ile ısı enerjisine dönüştürülür. Fren diskleri içi dolu fren diskleri ve içten havalandırmalı fren diskleri olmak üzere iki çeşittir. İçten havalandırmalı fren diskleri disk dönmeye devam ettikçe içinde bulunan hava kanatçıkları ile vantilatör etkisi yaratır. Bu da diskin içi dolu fren disklerine göre daha hızlı soğumasını sağlar. Bu yüzden günümüzde daha çok tercih edilen fren diskleri, içten havalandırmalı fren diskleridir.

Fren kaliperi

Pabuç ve balataları, fren hidrolik silindirleri ve pistonu ile birlikte taşıyan parçaya fren kaliperi denir. Fren kaliperi, fren yapıldığı esnada oluşan aşırı kuvvet reaksiyonlarını, bağlı olduğu dingil başına iletir. Fren kaliperleri; sabit kaliper, yüzer kaliper ve full contact kaliper olmak üzere üç çeşide ayrılır.

Diskli fren balatası ve pabucu

Kaliper içinde metal bir destek plakasına bağlı olan parçaya pabuç, bu pabuca yapıştırılmış olan parçaya ise balata denir. Pabuçların görevi kaliperi tespit pimleriyle yerlerinde tutmaktır. Balatalar ise yapıları itibari ile fren veriminin daha yüksek olmasını sağlarlar. Balata yüzeyinin ortasında bulunan kanal, balatanın aşınma miktarını işaret eder. Bu kanal aşınarak kaybolduğunda balata yenisiyle değiştirilir.

Fren diski nasıl çalışır?

Sürücü fren pedalına bastığında, merkez silindirinden basınçlı hidrolik gelir. Bu hidrolik kalipere geçerek silindirin içerisine dolar. İçeriye dolan hidrolik pistonlara bir itme kuvveti uygular, bu kuvvet pistonların açılmasını sağlar. Açılan pistonlar pabuçları ve üzerlerindeki balataları diske doğru iterek diskin sıkılmasına sebep olur. Bu sayede disk iki pabuç arasında sıkılarak frenleme meydana gelir.

Fren diski

Fren diski

Diskli fren sisteminin arıza belirtileri ve sebepleri

Fren pedalında titreşim oluşması: Diskte oluşan incelme sebep olur.

Frenden ses gelmesi: Diskin kalipere sürtmesi, balata yüzeylerinin camlaşması sebep olur.

Frenlerin aşırı ısınması: Güç freninin çalışmaması, sistemde kalıcı bir basınç bulunmaması sebep olur.

Fren pedalında fazla boşluk oluşması: Sistemde hava olması ya da fren hidroliğinin azalması sebep olur.

Frenlerin tutmaması: Pabuç ve balatanın uygun şekilde yerleştirilmemesi, hidrolik sistemde sızıntı olması sebep olur.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicinin beğenisine sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat 0850 202 47 99 no’lu çağrı merkezimizi arayabilir veya www.turassistleyasam.com internet sitemiz üzerinden garanti paketini kolayca satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Akslar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: