Hava Filtresi Değişimi Hakkında Aklınıza Takılan Tüm Sorular | Tur Assist

Hava Filtresi Değişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hava filtresi değişimi ile ilgili ipuçlarına değinmeden önce hava filtresinin ne olduğuna ve ne işe yaradığına değinmekte fayda görüyoruz.

Hava Filtresi Değişimi

Hava Filtresi Değişimi

Hava filtresi nedir?

Motorun çalışması esnasında silindirlerin büyük miktarda havaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle silindirlerin içine alınan havanın temiz olması önem arz eder. Hava filtreleri silindirlere aktarılan havanın toz veya kum gibi aşındırıcılardan temizlenmesini sağlarlar. Bir başka deyişle hava filtresi motora giren hava içindeki partikülleri tutar.

Neden hava filtresi değiştirilir?

Hava filtreleri işlevlerini yerine getirirken zamanla deforme olurlar. Havadaki yabancı maddeler filtre üzerine yapışarak filtrenin hava geçirgenliğini kaybetmesine neden olur. Bu durumda hava filtresi tıkanır. İşte bu yüzden periyodik bakımlarda hava filtreleri değiştirilir; hatta ara dönemlerde filtre sökülerek, filtreye standart hava giriş yönünün tersinden basınçlı hava tutulur ve filtre temizlenir.

Hava filtresi kirlendiğinde ne olur?

Hava filtresi tıkanırsa, motorun içindeki silindirlerin ihtiyacı olan hava akışında azalma olur. Hava filtresine daha az hava girmesi, motoru çekişten düşürür, yakıt sarfiyatını artırır ve motorun performansını düşürür. Bu nedenle motor çekişindeki azalma ve yakıt tüketimindeki artış ile ilgili şikayetlerde önce hava filtresi kontrol edilir.

Hava filtresi nasıl değiştirilir?

  1. Hava filtresindeki kelebek şeklindeki somunları açın ve kelepçeleri çıkartın.
  2. Periyodik bakım süresine gelinmemişse hava tabancası ile filtrenin alt yüzeyine ve üst yüzeyine hava tutun. Hava filtresi kabını bir bez ile temizleyin. Ardından buraya da hava tutun. Filtreye su veya yağ temas etmişse mutlaka değiştirin. Su ve yağ filtreye toz ve kum yapışmasına neden olur. Bu durumda basınçlı hava ile filtre temizlenemez.
  3. Filtreyi yerine takarken dışarıdan hava sızdırmayacak şekilde monte ettiğinizden emin olun.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicilerin beğenisine sunulan otomobil garanti paketi Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan araç sahipleri için geliştirilmiştir. Araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz. Ayrıca Warranty paketlerini www.turassistleyasam.com sitemizden de kolayca satın alabilirsiniz.

Araba bakımı kategorimize gidebilir ya da Hava Filtresi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: