Hava Filtresi Yakıt Tüketimini ve Performansı Doğrudan Etkiler

Hava Filtresi ile Yakıt Tüketimi – Performans İlişkisi

Hava filtresi nedir?

Hava Filtresi

Hava Filtresi

Aracınızın en önemli parçalarından biri olan hava filtresi, motorun verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Dışarıdan emilen havayı temizleyerek istenmeyen partiküllerden arındıran hava filtresi, daha sonra havanın ateşleme bölgesine gürültüsüz bir şekilde girmesine yardımcı olur. Hava filtresi aynı zamanda, motor elemanlarını korurken yakıt ve hava karışımını dengeler. Dolayısıyla araçlarımızdaki hava filtreleri, optimum yakıt tüketimiyle maksimum performans almak adına önem taşır.

Hava filtresi bakımı neden önemlidir?

Her türlü hava koşulunda motoru zorlamadan ve sıkıştırmadan, motor için gerekli olan havayı ileten ve motora nefes aldıran hava filtresinin, her periyodik bakımda değiştirilmesi gerekir. Temiz hava filtresine sahip olan araçlar, sadece ihtiyacı olduğu kadar yakıt tükettiğinden yakıt israfını da önlemiş olur. Öte yandan değişimi aksatılmış ve deforme olmuş bir hava filtresi aracın ulaşması gereken maksimum beygir gücüne çıkmasını engellediğinden motor, güç kaybına uğrar.

Kirlenmiş ve fonksiyonunu tam olarak yerine getiremeyen bir hava filtresi, motora yeterli seviyede temiz havanın girmemesine sebep olur. Motorun ihtiyacı olan temiz havanın olmaması, dolaylı olarak oksijen miktarı ve silindirde bulunan yanma kalitesini de azaltmış olur. Bu durumda, silindirdeki ateşleme sonucu oluşacak olan patlama ve yanma da yeterli seviyede olmaz. Dolayısıyla hava filtresinin bakımsızlığından ve kirliliğinden kaynaklanan bütün bu etkenler, motorun güç kaybına uğramasına sebep olur.

Hava Filtresi

Hava Filtresi

Hava filtresi nasıl temizlenir?

Sağlıklı ve uzun ömürlü bir motora sahip olabilmek için hava filtresinin temizliği aksatılmamalıdır. Ayrıca hava filtresinin üretici firma tarafından tavsiye edilen kilometrelerde değişimi de atlanmamalıdır.

Aracınızın hava filtresini temizlemek istiyorsanız, öncelikle temizleyici spreyler yardımı ile hava filtresini ıslatmalısınız. Bu işlemden sonra 5-6 dakika içerisinde filtreden yer alan bütün kirlerin aktığını göreceksiniz. 15 dakika gibi bir süre geçtikten sonra hava filtresini soğuk su ile durulayıp tamamen doğal yollarla kurumaya bırakabilirsiniz.

Filtreye fön tutmak, peteklerin üzerine koymak gibi yöntemlere başvurmanız, filtrenizi kullanılmaz bir hale getirebilir ve kullanım ömrü dolmadan yeni bir filtre almanıza neden olabilir. Hava filtresi tamamen kuruduktan sonra, iyice her hava filtresinin her tarafını yağlamayı unutmayın.

Tur Assist Warranty ile güvendesiniz

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından sunulan otomobil garanti paketi Warranty bugünden yarının risklerini görebilen ve önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Warranty aracın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garanti paketidir. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

“Hava Filtresi ile Yakıt Tüketimi ve Performans İlişkisi” yazımızdan Araba Bakımı kategorisine gidebilir ya da Tur Assist katkılarıyla hazırlanan İkinci El Garanti Blogu’na geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: