İçten Yanmalı Motor Nedir? Nasıl Çalışır? | Tur Assist

İçten Yanmalı Motorlar

Motorlar içten yanmalı ve dıştan yanmalı olmak üzere iki grupta sınıflandırılır. Yakıtı silindirde yaktıktan sonra, oluşan ısıyı krank-biyel mekanizması sayesinde hareket enerjisine çeviren motorlar içten yanmalı motorlardır. İçten yanmalı motorlar silindir bloğu, silindir kapağı, silindir kapak contası, krank mili, piston, segmanlar ve biyel kolu gibi farklı parçalara ayrılırlar. Aşağıda içten yanmalı motorların yapıları ve parçaları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İçten yanmalı bir motorun genel yapısı ve parçaları

1. Silindir bloğu: Motorun tüm parçalarını doğrudan ya da dolaylı olarak üzerinde taşıyan, silindirleri oluşturan bir ana gövdedir.

2. Silindir kapağı ve silindir kapak contası: Silindirlerin üzerini kapatır. Günümüz motorlarında kam mili supap mekanizmasını üzerinde taşır ve silindir bloğu ile silindir kapağı arasında sızdırmazlık sağlar.

İçten Yanmalı Motorlar

İçten Yanmalı Motorlar

3. Krank mili: Motor bloğuna yataklanmış haldedir. Pistondan doğrusal hareket alarak bu hareketi dairesel harekete çevirir ve volana iletir.

4. Piston ve segmanlar: Silindirlerin içinde çalışan pistonlar, motorda yanma ile birlikte ortaya çıkan ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren ilk parçadır. Kompresyon ve yağ segmanı olmak üzere iki gruba ayrılan segmanlar ise piston üzerinde bulunan yuvalara takılır. Kompresyon segmanları piston ile silindir arasından kaçan basıncı engellerken yağ segmanları ise silindirin yüzeyinde bulunan fazla yağı sıyırır ve bu sayede yağın yanma odasına geçmesini engeller.

5. Biyel kolu (Piston kolu): Biyel kolu pistondan hareket alarak bu hareketi krank miline iletir. Bu sayede pistonun doğrusal hareketi dairesel bir harekete çevrilir.

6. Yataklar: Yataklar dairesel bir şekilde dönen krank mili ile kam mili muylularına yataklık etme görevi görür.

7. Gezinti yayı: Gezinti yayının görevi, krank milinin eksenel gezintisini sınırlamaktır.

8. Kam mili: Kam mili hareketini krank milinden alır. Bu hareketi zaman ayar dişlisi zinciri ya da triger kayışı sayesinde gerçekleştirir. Aldığı hareket sayesinde supapların açılmasını ve supapların açık kalma sürelerini ayarlar. Kam mili ayrıca benzin pompası ve yağ pompası gibi parçaların çalışmasında görevlidir.

9. Supaplar: Supaplar emme ve egzoz olarak iki farklı parçaya ayrılır. Supapların görevi silindir içerisine benzin hava karışımı girişini sağlamaktır. Ayrıca yanmış gazların dışarıya atılmalarını sağlarlar.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicinin beğenisine sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat 0850 202 47 99 no’lu çağrı merkezimizi arayabilir veya www.turassistleyasam.com internet sitemiz üzerinden garanti paketini kolayca satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Elektrikli Hybrid Motorlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: