Karter Nedir? Neden Çok Darbe Alır? | Tur Assist

Karter Nedir?

Yağ filtresi, yağ pompası, yağ basınç kontrol supabı, yağ süzgeci, yağ kanalları ile birlikte araç motorlarında yağlama sistemini oluşturan parçalardan biri olan karter, hem motorun alt kısmını kaplamak suretiyle taş, toprak, çamur gibi yabancı maddelerin motorun içine girmesine engel olur hem de motor yağının soğumasına yardımcı olur.

karter

Karterlerin temel özellikleri nelerdir?

Alüminyum alaşım, çelik sac veya dökme demirden üretilen karterlerlerin içerisinde yağın çalkalanmasına engel olan deflektörler yani bölmeler bulunur. Diplerinde motor yağının boşalması için bir tahliye tapası vardır. Tahliye tapası üzerinde bulunan mıknatıs dibe çöken metal partikülleri tutar, öylece yağın deforme olmasına engel olur.

Karterin içindeki yağda bulunan pislikleri temizlemek için yağ filtreleri, zararlı buharları temizlemek için de karter havalandırması kullanılır. Karter cıvatalar aracılığıyla üst kartere bağlanır. İki karter arasında sızdırmazlığı sağlamak için kauçuk karter contaları konur.

Karterlerde sık karşılaşılan deformasyonlar nelerdir?

Yukarıda da bahsedildiği üzere karterler motorun en altında yer alır. Her ne kadar konumundan dolayı oldukça sağlam malzemelerden imal edilse de karterler bir araçta en çok darbe alan parçalardır.

Dolayısıyla karterlerde en sık görülen problemler ezilme, çatlama ve yarılmadır. Deflektörlerin kopması, contanın deforme olarak sızdırması, tapanın tam yerine oturmaması sıklıkla karşılaşılan diğer arıza ve problemlerdendir.

Otomotiv sektöründe birçok markanın uzatılmış garanti hizmetlerini yıllardır başarıyla sağlayan Tur Assist’in bireysel müşterilerine sunduğu Warranty paketleri, otomobilinizin motor ve şanzıman gibi kritik parçalarını güvence altına alan bir garanti paketidir.

Warranty otomobil garanti paketleri, aracınızın kritik parçalarını korumaya almasının yanı sıra, özellikle satın almayı düşündüğünüz aracın alım sürecini hızlandırmak için de size önemli avantajlar sağlar. Ayrıca Warranty paketinin sağladığı ücretsiz ekspertiz desteğiyle satın almayı planladığınız aracınızın son durumunu kritik etme şansına sahip olursunuz.

Dolayısıyla garantili bir aracı satın alarak, oluşabilecek arıza masraflarının finansal yüklerine karşı kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Ayrıca Warranty otomobil garanti paketlerimizi www.turassistleyasam.com sitemizden de satın alabilirsiniz.

Araba bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Supap hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: