Kondansatör Nerelerde Kullanılır? Motorlu Taşıtlardaki Rolü Nedir? | Tur Assist

Kondansatör Nedir? Kondansatör Nerelerde Kullanılır?

Teknik bir işle uğraşmıyorsanız günlük hayatta nadir duyacağınız kelimelerden biri olan kondansatör ya da diğer bir deyiş ile “kapasitör”, elektriği az bir süre için depolayabilen elektronik devre bağlantı parçasıdır. Aküden gelen elektriği belirli seviyede tutarak ileten kondansatörler, iletken maddelerin elektrik yüklerini tutma özelliği olmadığı için yalıtkan maddeden imal edilir ve bazıları bir leblebi boyutunun yarısı kadardır.

Kondansatör nerelerde kullanılır

Kondansatör nerelerde kullanılır?

Kendilerine iletilen akım kesildiğinde kısa süreliğine idare edebilecek küçük bir akımı içinde taşıdıklarından bazı kol saatleri, bilgisayar oem malzemeleri, bazı akıllı telefonlar, hoparlörler ve tabi ki motorlu taşıtlar bu aletlerin kullanımına örnek olarak verilebilir.

Kondansatör ayrıca fabrikalar ya da şantiyelerde kullanılan bazı büyük makinelerde de kullanılır, ancak bunlar yüksek voltajda elektriğe ihtiyaç duyduklarından boyut olarak daha büyüktür. Saatler ve telefonlarda bulunan kondansatör ise genellikle pil tükendiğinde devreye girer ve bazı önemli bilgilerin kaybolmamasını sağlar. Kondansatörlerin ayrıca benzer yapıdaki gerilim hatlarında enerjiyi taşıma görevleri de bulunur. Ancak bu kondansatörler şantiyelerde kullanılanlardan da büyüktür.

Kondansatör çeşitleri nelerdir?

Elektrolitik kondansatörler: Sıvı borakstan yapılmış kondansatörler olduğundan oldukça iyi iletim sağlarlar. Ancak yanlış bağlandığında asitler kablolara zarar vereceğinden dikkatli kullanılmalıdırlar.

Plastik kondansatörler: Plastik kondansatörler devrelerinde yalıtkan plastik ve iletim uçlarında ise alüminyum kullanılır. Bu tip kondansatörlerin otomatik onarma özellikleri bulunur ve oldukça dirençlidirler.

Seramik kondansatörler: Bu kondansatörlerde baryum titanat ya da titanyum dioksit gibi maddeler kullanılır. Seramik kondansatörlere, mercimek kondansatörler de denilir. Direnç özellikleri oldukça düşüktür ve nemden oldukça erken etkilenirler.

Ayarlı kondansatörler: Bu kondansatörlere verebileceğimiz en büyük örnek, ev ve iş yerlerimizde kullandığımız dimmer özellikli lambalardır. Işığın derecesini istediğimiz faza ayarladığımız bu dimmerlar gibi ayarlı kondansatörler de bir tornavida vasıtasıyla ayarlanıp istenilen faz ölçüsüne getirilebilir.

Motorlu taşıtlarda kondansatör

Özellikle son yıllarda üretilen araçların elektrik ve elektronik kontrollü olması nedeni ile kondansatör önem arz etmektedir. Diyotlar, kondansatörler, transistörler, transformatörler, röleler ve ilgili diğer aparatların kullanılmasıyla elde edilen devreler otomotiv sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. Aydınlatmadan, ateşleme sistemine kadar geniş bir yelpazede kondansatörlerden faydalanılır.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından bireysel müşterilerin beğenisine sunulan otomobil garanti paketi Warranty, bugünden yarının risklerini görebilen ve önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Warranty, aracın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garanti paketidir. Unutmayın her araç arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garanti paketimiz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Araç Elektroniği hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: