Krank Mili Nedir? Krank Mili Arızaları Nelerdir? | Tur Assist

Krank Mili Nedir?

Otomotiv sektörü gelişirken, bu sektör ile beraber yedek parça ve malzeme sektörünün aynı gelişim içerisinde olduğunu söylemeliyiz. Ulaşım için güvenilir araçların yapılması, elbette ki kaliteli malzeme kullanımı ile doğrudan ilintilidir. Motor, silindir gibi tüm parçaların kalitesi çoğaldıkça araçlardaki güven ve konfor paralel olarak artmakta, kazaların sayısı azalmaktadır.

Eksantrik bir mil olarak çalışma prensibiyle dikkat çeken krank mili, tüm araçlarda önemli bir göreve sahiptir. Bu bakımdan alaşımlı özel çeliklerden imal edilir, belirli bir derinliğe kadar sertleştirilip hassas olarak taşlanır.

Krank Mili

Krank Mili

Krank mili nasıl çalışır?

Krank mili pistonun doğrusal hareketini bir biyel yardımıyla dairesel harekete çeviren bir motor parçasıdır. Eksantrik olduğundan bahsettiğimiz sistem, özellikle piston kuvvetini kullanarak dönüş hareketi sağlar.

Krank mili arızaları nelerdir?

Krank millerinde, çoğunlukla çizilme, yanma, sarma, eğilme, çatlama, aşınma (oval, konik, normal) gibi problemlere rastlanır. Normal şartlar altında, krank millerinin aşınması beklenen bir husustur. Normal aşınma, sürtünme sonucu ortaya çıkan düzgün bir aşınmadır.

Konik aşınma genellikle yatak yuvalarının şekil bozukluğuna uğraması, piston piminin ayarsız olması ya da yağda biriken madeni parçaların yağ deliğinden çıktığı alanı aşındırması sonucu meydana gelir.

Oval aşınma ise, sıkıştırma ve yanma anlarında, temas eden yüzeylere yansıyan kuvvetlerin diğer zamanlara göre daha şiddetli olmasından kaynaklanır.

Herhangi bir arıza durumunda kontroller gözle ya da komparatör adı verilen bir cihaz yardımıyla yapılır; krank milinin eksen etrafındaki gezintisini ölçülür, ana ve yardımı muyluların merkezlenmesi gözlemlenir.

Eğiklik kontrolü için, muayene ve doğrultma için yapılmış özel pres ya da sehpalardan yararlanılır. Sehpa, gövde üzerine yerleştirilmiş iki adet “v” şeklinde yatağı bulunan, hidrolik kriko, baskı çenesi ve özel bir komparatörden oluşur.

Temizlenen krank milleri eğrilik, aşıntı ve diğer yüzey bozuklukları, çatlaklık gibi yönlerden gözle ya da gerekli aparatlarla kontrol edilip tekrar kullanılabilecek durumda olup olmadıkları belirlenir ve ihtiyaca yönelik tamir çalışmaları yapılır.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketiciye sunulan otomobil garanti paketi Warranty, bugünden yarının risklerini görebilen ve önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir.

Warranty, aracın en kritik parçalarını güvenceye alan, onarım ve işçilik ücretlerinin karşılanmasını sağlayan kapsamlı bir otomobil garanti paketidir. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

Araba bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Rotil Arızaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: