Krank Mili Nedir? Krank Mili Ne İşe Yarar? | Tur Assist

Krank Mili Nedir?

Krank mili, hiç şüphesiz araçlarımızın en önemli eksantrik parçalarından biridir. Pistonlardan gelen doğrusal hareketi dairesel harekete çevirerek araçlardan çok daha iyi performans alınmasını sağlar.

Krank mili nedir

Krank mili nedir

Krank mili nasıl çalışır? Ne işe yarar?

Pistonların çıkıntılarına 90 derecelik bir açı ile bağlanan “U” benzeri kollar döndükçe krank mili de kendi etrafında bir yuvarlak çizecek şekilde döner. Bu dönüş, otomobillerdeki tüm tekerlere iletilen motor gücünün merkezi olarak düşünülebilir. Ardından bu milin bağlı olduğu piston kolları, dairesel bir döngü ile yukarı aşağı hareket eder ve bu sayede motor gücünü oluşturmuş olur. Krank mili, volan dişlisi vasıtasıyla, motor hareketinin devamlılığını da sağlar. Volan dişlisi, motor viteste değil iken bile, yani pistonlar çalışmıyor iken de motoru çalışır vaziyette tutar. Otomobillerin stop etmiyor oluşu, volan dişlisi sayesindedir.

Krank mili kaç parçadan meydana gelir?

Kullandığımız standart otomobillerde krank milleri, dört ana parçadan meydana gelmektedir:

Ana yatak ve biyel (Kol) muyluları: Krank millerinin yüksek devirde dönüşü sırasında biyel muyluları büyük bir merkezkaç kuvveti doğurur. Bu merkez kaç kuvveti dengelenerek motorun sarsıntısız çalışmasını sağlar.
Kaldıraç kolları: Krank milinden çıkan pistonların dönme hareketi esnasında yukarı ve aşağı hareketlenme sağlayan kollarıdır. Motorun tork gücünü belirlemede büyük rol oynarlar.
Denge ağırlıkları: Krank mili ve pistonlar dönerken motorun vibrasyonunu emen ağırlık parçasıdır.
Flanş: Krank mili üzerinde bulunan uzun boruya verilen addır. Milin kendi ekseni etrafında dairesel boyutlarda dönmesini sağlar.

Krank mili arızaları nasıl oluşur?

Krank mili nedir

Krank mili nedir

Krank milleri genellikle aşınma, kırılma, çatlama, eğilme gibi arızalar gösterir. Yapısı gereği oluşan doğal aşınmaya “normal aşınma” adı verilirken, oval veya konik aşınma dış etken kaynaklı deformasyonlardır. Her ne şekilde olursa olsun, olası aşınmalar, motor çalıştığında yağ basıncının düşük olmasından ya da yataklardan çekiçle demire vurma sesine benzer bir ses duyulmasından kolayca anlaşılır.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir.

Otomobil bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen otomobiliniz herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

Araba bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Otomatik Şanzıman Bakımı Yapılmadığında Nelerle Karşılaşabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: