Krank Mili Sensörü Nedir? Krank Mili Nasıl Arızalanır? | Tur Assist

Krank Mili Sensörü Nedir?

Krank mili sensörü, adından da belli olacağı gibi, krank milinin çeşitli arızalarını haber veren, ön konsolda arıza lambasına sahip bir sensördür. Krank mili sensörü otomobillerimizde önemli bir göreve sahiptir. Pistonlardaki tüm gelişmeleri ve dönüş hızlarını saniyelik olarak motor beynine iletir. Motor beyni bu iletilere göre hangi devirde seyrettiğimizi anlar ve vites geçişini yapmamıza yardımcı olur. Ayrıca pistonlarda bir arıza olup olmadığını anlayabilir ve seyir halinde motoru kilitleyebilir.

Krank mili sensörü nerededir? 

Krank mili sensörü, krank kasnağının arka kısmında bir dişli üzerinde ya da arka kısım volan dişlisinin yanında bir dişli üzerinde bulunabilir.

Krank mili nedir?

Pistonun doğrusal hareketini biyel yardımıyla dairesel harekete çeviren motor parçalarına krank mili denir.

Krank mili arızası nedir?

Krank mili, genellikle çizilme, eğilme, kırılma, çatlama, yanma, sarma gibi sebeplerle arızalanır.

 • Krank mili hasar aldığında ya da kırıldığında arıza lambası yanabileceği gibi yanmadan da otomobiliniz çalışmayacak ve stop edecektir.
 • Kablolamalar koptuğunda ya da yırtıldığında sensöre elektrik ulaşamayacağından arıza yaşanabilir.
 • Açık kablolar birbirine değdiğinde kısa devre yaşanabilir.
 • Soketler gevşediğinde krank mili sensörü çalışmaz.
 • Bazı durumlarda soketlere yağ bulaşmış olabilir. Bu durumda da krank mili sensörü çalışmayacaktır.

Krank mili nasıl kontrol edilir?

Deformasyon kontrolü: Eğilme ve şekil bozuklukları özel kalıp ya da preslerde kontrol edilir. Fazla eğilmiş ya da doğrultulması mümkün olmayan krank millerinin değiştirilmesi önerilir.

Gözle kontrol: Krank milleri temizlendikten sonra, yüzeydeki deformasyonlar, herhangi bir cihaza ihtiyaç duyulmadan da gözlemlenebilir. Şüphe duyulması halinde, gerekli aparatlarla kontrol edilip tekrar kullanılabilecek durumda olup olmadıkları belirlenmelidir.

Krank mili sensör arızası nasıl anlaşılır?

Krank mili sensörü

Krank mili sensörü

 • Krank mili sensörü arızalandığında otomobiliniz çalışmayacaktır.
 • Bazı otomobillerde sensör arızası yaşandığında motor 2.000 devirin üzerine çıkamaz.
 • Araç seyir halinde iken stop edebilir.
 • Ateşleme sırası karışabilir.
 • Motor sıcak iken stop etme görülebilir.

Bazı durumlarda krank mili, arıza lambası yanmadan da arızalanabilir. Bu gibi durumlarda araç beyninin incelenmesi amacıyla aracın servise götürülmesi gerekebilir.

Mapfre şirketinin güvencesiyle Tur Assist tarafından sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz. Üstelik Warranty otomobil garanti paketlerimizi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

“Araba Bakımı” kategorimize geri dönebilir ya da Ateşleme Bobinleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 2 Yorum
Nuri

2009 1.4 doplo benzinli arabam var Conta yanik ti zir çalışırdı enjektör değişti conta değişti sonra arabamızı aldık geliyoruz yolda ariza ışığı yandı gaz yememeye 2000 çeviri geçmiyordu araba daha önce olmayan ariza verdi usta dediki araban yapılınca düzene girince başka yerden ariza verdi neymiş ariza gram devir sensürü imiş bide dedim ki yağ filtre değişsin degistirdinmi yok niye üst kapak cinta takıldı ya pislik ler yağa girsin sonra değiştirelim sorarım size ne düşünmeliyim iyi bi usta varsa beni biriniz arar mi

Cevap
  tur-admin

  Merhaba Nuri Bey,
  Öncelikle bizimle temasa geçtiğiniz için teşekkür ederiz. İletişim bilgilerinizden en kısa süre içerisinde sizlerle temasa geçeceğiz.
  Saygılarımızla,
  Tur Assist

  Cevap

Cevap Bırakın: