LPG Yakıt Sisteminin Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Tur Assist

LPG Yakıt Sisteminin Bakımı

Hava kirliliğinin artması, yaşanan çevre sorunları ve petrol fiyatlarının düzenli artışı içten yanmalı motorlarda LPG’yi ve hatta doğalgazı önemli destekleyici yakıtlar olarak karşımıza çıkarmıştır. LPG (Liquefied Petroleum Gas) renksiz, kokusuz sıvılaştırılmış petrol gazıdır. %70 bütan ve %30 propan gazından oluşur.

Yukarıda değinilmiş olduğu gibi yapısı gereği; LPG sistemlerinin araçlara montajından başlayarak kullanılmasına, bakım ve periyodik kontrollerine kadar tüketicilerin dikkat etmesi gereken bir dizi önemli kurallar vardır. Bu kuralların eksiksiz olarak yerine getirilmesi ile LPG’li araçlar tam anlamıyla güvenli çalışma koşullarına ulaştırılabilir. Yazımızda ağırlıklı olarak LPG’li araçların yakıt sistemi bakımları hakkında bilgi verilmektedir.

Benzin ile LPG ‘nin yanma hızları arasında fark bulunur. Karbüratörlü araçlarda yakıt değiştiğinde ateşleme avans ayarının da değişmesi gerekir. Bu tip araçlarda ateşleme avans ayarı yapılırken LPG yakıt sistemi baz alınır. Enjeksiyonlu LPG yakıt sistemlerinde ise moturun çalışma sırasında LPG elektronik kontrol ünitesinden aldığı bilgi ve sensörler aracılığı ile karışım oranı ayarlandığı için karışım ayarının yapılmasına ihtiyaç duyulmaz.

LPG Yakıt Sisteminin Bakımı

LPG Yakıt Sisteminin Bakımı

Enjeksiyonlu yakıt sistemlerinin sistemlerinde meydana gelen arızaların tespiti için diyagnostik test cihazı gereklidir. Bu tip sistemlerde gaz kaçağı kontrolü yapılmalı, benzin yakıt sisteminin hortum ve ilgili bağlantılarının sızdırmazlığı kontrol edilmeli, eğer sistemde eski, yıpranmış ya da çatlamış hortum ve bağlantı bulunuyorsa mutlaka değiştirilmelidir.

LPG yakıt sistemlerinde yapılması gereken periyodik bakım işlemlerinden bazıları şu şekildedir;

10.000 km’de yapılması gereken LPG yakıt sistemi bakımları:

 • Elektrik tesisatı düzenli olarak kontrol edilmelidir.
 • Buharlaştırıcıda tortu ve birikim varsa boşaltılmalıdır.
 • LPG elektrovalfinde bulunan filtre, bujiler, motor yağı ve yağ filtresi değiştirilmelidir.
 • Hava filtresi kontrol edilerek temizlenmeli, eğer ihtiyaç varsa değiştirilmelidir.

20.000 km’de yapılması gereken LPG yakıt sistemi bakımları:

(10.000 km’de yapılması gereken bakımlara ek olarak)

 • Ateşleme avansı kontrol edilmelidir.
 • Buji kabloları kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir.
 • Sistemde bulunan conta ve kauçuk parçaların kontrolü yapılmalı ve gerek varsa değiştirilmelidir.

40.000 km’de yapılması gereken bakımlar

(10.000 km’de yapılması gereken bakımlara ek olarak):

 • Sistemde bulunan conta ve kauçuk parçalar değiştirilmelidir.
 • Supap ayarları tekrar yapılmalıdır.

LPG yakıt sisteminde gaz kaçak kontrolü nasıl yapılır?

LPG yakıt sistemlerinde gaz kaçak kontrolleri düzenli olarak gerçekleştirilmeli ve ciddiyetle ele alınmalıdır. LPG yakıt sistemi kaçak ve sızdırmazlık kontrolü yapılırken araç düz bir zemine alınır. LPG tankı doldurulur ve LPG yakıt sistemi ile birlikte araç çalıştırılır.

El tipi gaz dedektörü aracılığı ile sızdırmazlık testi yapılır, bu esnada bagajın içinde bulunan LPG tankı giriş – çıkış boruları kontrol edilip kaçak olup olmadığı tespit edilir. Eğer sistemde kaçak varsa dedektör kırmızı uyarı ışığı yakarak sinyal verir. Eğer sistemde kaçak yoksa dedektör yeşil ışık yakacaktır.

LPG yakıt sisteminin ayarları nasıl yapılır?

LPG yakıt sisteminde karbüratörlü motorlar için rölanti karışım ayarı ve yüksek hız yakıt miktarı ayarları gibi bazı ayarların yapılması gereklidir. Bu ayarlar enjeksiyonlu LPG yakıt sistemlerinde gerekli değildir. LPG dönüşümlü bir motorda tüm gaz bağlantıları kontrol edilir, dönüşüm sisteminin gaz ayarları yapılır ve silindire alınacak yakıt miktarı önceden belirlenmiş şekli ile ayarlanır. Son ayarlar ile birlikte motorun çalışması sağlanır.

Motorlarda LPG yakıt sisteminin bakım ve onarımı

 • Elektrik tesisatı bağlantıları kontrol edilmeli, oksitlenme ya da gevşeklik olup olmadığı tespit edilmelidir.
 • LPG elektrovalfi içinde yer alan gaz filtresi değiştirilmelidir.
 • Motorun hava filtresi temizlenmelidir. Eğer gerekli ise yenisi ile değiştirilmelidir.
 • Bujiler sökülmeli, eğer 12.000 km’yi geçmiş ise değiştirilmelidir.
 • Motor soğutma suyu seviyesi, LPG tankı, dolum ağzı, boru ve bağlantılar kontrol edilmelidir.
 • Buharlaştırıcı soğutma suyunun bağlantılarında sızdırmazlık olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Gerekli bakımları yapılan motorlarda son olarak LPG yakıt sistemi ayar ve kontrolü yerine getirilir.

Buharlaştırıcının kontrolü

Motor soğutma etkisi altında çalışan buharlaştırıcının zaman içerisinde diyafram, conta ve yayları deforme olur. Yaklaşık 50.000 km’ye gelmiş olan sistemlerde buharlaştırıcı kontrolü ve bakımı yapılması gerekir. Bakım zamanı gelen buharlaştırıcıların diyafram ve contaları değiştirilmeli, birinci ve ikinci kademe basınçları kontrol edilmeli, motor suyu girişine konulan su filtresi değiştirilmelidir.

LPG enjeksiyon sisteminin bakım ve onarımı

LPG enjeksiyon sisteminin bakım ve onarımı yapılırken, enjektörlerin LPG gaz basıncını ve sıcaklığını ölçen sensör elektrik tesisatı kontrol edilmeli, eğer tesisatta oksitlenme ya da gevşeklik varsa tespit edilmeli, kablolarda oluşan kopukluk ve kırılmalar bulunarak yenisi ile değiştirilmelidir. Enjektör hortumlarında büzülme olup olmadığı kontrol edilmeli, hortumların enjektör rampasındaki bağlantıları kontrol edilmelidir. Enjeksiyonlu yakıt sistemi diyagnostik test cihazı ile kontrol edilebilir.

LPG enjeksiyon sisteminin test cihazı ile kontrolleri

LPG enjeksiyon sisteminin test cihazı ile kontrolleri test cihazı motora bağlanarak yapılabilir. Üretici firmaya göre diyagnostik test cihazı farklılık gösterecektir. Test cihazı LPG ECU’ne takılır, sistemin genel işleyişi, sensör ve enjektörler kontrol edilir. Test cihazı ile motorun devri, LPG gazının enjektör rampasındaki sıcaklığı, LPG gazının enjektör rampasındaki basıncı gibi faktörler kontrol edililir.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicinin beğenisine sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat 0850 202 47 99 no’lu çağrı merkezimizi arayabilir veya www.turassistleyasam.com  internet sitemiz üzerinden garanti paketini kolayca satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Elektrikli Hybrid Motorların Avantaj ve Dezavantajları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: