LPG’nin Avantaj ve Dezavantajları| Tur Assist

LPG Yakıt Sistemlerinin Avantaj ve Dezavantajları

Alternatif yakıtların, içten yanmalı motorlarda kullanımı son 10 yılda gözle görülür bir biçimde artmıştır. LPG’nin, diğer petrol ürünlerinden daha ucuz olması ve çevreyi daha az kirletmesi bakımından daha uzun yıllar tercih edilmesi beklenmektedir.

Bugün itibariyle Türkiye, LPG tüketiminde 14’üncü sırayı alırken, otogaz kullanımında Rusya’yı geçerek, dünya ikincisi olmuştur. Son 10 yılda otogaz tüketimi 1 buçuk milyon tondan 3.1 milyon tona yükselmiştir. Peki bu kadar çok tercih edilen LPG’nin temel özellikleri nelerdir?

LPG’nin avantaj ve dezavantajları

LPG’nin avantaj ve dezavantajları

LPG, likit petrol gaz kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş olup, başlıca bileşenleri propan, bütan, izobütan, izopropan ve bütenler gibi hidrokarbonlardır. Depolama ve taşıma kolaylığı sağlaması için genellikle sıvı halde tutulur.

LPG’nin avantajları nelerdir?

LPG, benzine göre ucuzdur, daha temizdir ve motorun ömrünü uzatır. Bunların dışında yakıt pompası gerektirmez.

Ayrıca karbüratör servisi ve tamiratı gerektirmez. LPG yakıt kullanan motorlar, dizel motorlara kıyasla, daha fazla beygir gücü üretir.

LPG’nin verimi yüksektir, ayrıca bu gaz tamamen kapalı yakıt sistemi akıtma ve buharlaşma kaybını ortadan kaldırır. Daha az atık oluşturur, düşük egzoz gazı emisyon değerlerine sahiptir. LPG benzinden daha düşük sıcaklıklarda buharlaştığı için hava ile kolayca karışır, böylece kurum oluşturmayan tam bir yanma sağlar.

Yine LPG’nin aşınma süresi düşüktür. Bu araçlarda motor yağı daha uzun süre kullanılır.

En önemlisi LPG çevreci bir yakıttır. Benzin ile karşılaştırıldığında %85 daha az hidrokarbon, %75 daha az karbon monoksit, %87 daha az ozon, %40 daha az nitrojen içerir. Motorin ile kıyaslandığında %50 daha az nitrojen, %90 daha az partiküller, hidrokarbonlar ve karbonmonoksit atmosfere yayılır.

LPG’nin dezavantajları nelerdir?

LPG’li araçların bagaj hacmi genelde küçüktür zira LPG yakıt büyük hacimli yakıt depoları gerektirir. Araç fabrika çıkışından LPG’li değilse, LPG’ye dönüşümü ekstra maliyet getirir.

LPG zehirli değildir ama miktarı normal değerlerin üzerine çıkarsa boğulma riski yaratır. İnsan vücudu ile temas ederse, ciddi deri yanıkları oluşturur. Isısı normal değerlerin üzerine çıkarsa patlamaya yol açabilir.

Özellikle sonradan monte edilen arabalarda LPG, motor performansını bir miktar düşürür. Depolama sırasında dökülme ve sızıntı riski bulundurur, havalandırma yapılmazsa tehlike sonuçlara sebep olabilir.

LPG’li bir aracınız varsa nelere dikkat etmelisiniz?

LPG’li araçları kapalı alanlara ya da ateşe yakın bir yere kesinlikle park etmeyin. Asla temas etmeyin. Sonradan LPG sistemine geçecekseniz, dönüşüm yapacak firmanın gerekli yetki belgelerine sahip olup olmadığını kontrol edin.

LPG’li bir aracı dönem dönem benzin ile çalıştırın. Böylece yakıt sisteminin kuruyarak deforme olmasının önüne geçersiniz. Motoru çalıştırdığınızda ya da stop ettiğinizde LPG kokusu almanız normaldir. Ancak seyahat esnasında LPG kokusu sızıntıyı işaret eder, böyle bir durumda derhal aracınızı yetkili servise götürün.

Güvenilir otogaz istasyonları haricinde yakıt almayın. Araç bakımlarını asla atlamayın. Ciddi bir gaz kaçağından şüpheleniyorsanız aracı bina ve konutlardan uzak bir yere götürün ve derhal yetkililere haber verin.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicilerin beğenisine sunulan otomobil garanti paketi Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan araç sahipleri için geliştirilmiştir. Araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz. Ayrıca Warranty paketlerini www.turassistleyasam.com  sitemizden de kolayca satın alabilirsiniz.

Araba bakımı kategorimize gidebilir ya da Triger kayışı hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: