Mafsal Nedir? Üniversal Mafsal Nedir? Kayıcı Mafsal Nedir? | Tur Assist

Mafsal Nedir? Mafsalların Özellikleri Nelerdir?

Mafsal nedir?

Mafsal eklenmiş, bağlanmış parçaların çeşitli yönlere dönmesini sağlayan bir bağlantı aparatıdır. Mafsal denince eksenleriaynı hizada olmayan miller arasında dairesel hareket iletimini sağlayan parçalar akla gelir.

Üniversal mafsal nedir?

Taşıtın hareket iletim sistemine bağlı olarak şaftın iki ucuna yerleştirilen üniversal mafsallar, vites kutusu çıkış mili ile şaft arasındaki bağlantıyı sağlar, çıkış mili ile arka dingil arasında, yol şartlarından doğan açıyı karşılar ve arklı eksenlerdeki miller arasında dairesel hareket iletimini sağlar.

Mafsal Nedir?

Mafsal Nedir?

Üniversal mafsallar kullanım yerlerine ve şekillerinde göre farklı türlere ayrılır. Günümüzde en fazla istavroz tipi üniversal mafsallar kullanılır. Bu tipteki mafsallar bir istavroz ile istavrozun kolları üzerindeki iğne masuralı yataklardan oluşmaktadır.

Masuralı yataklar istavrozun kolları üzerinde bulunur. Yataklar şaftın ve karşılığı olan kayıcı mafsalın üzerindeki yuvalarına sıkıca geçerler. Ardından geçtikleri yerde birer tespit segmanı tarafından tutulurlar. Bu düzenleme sayesinde kayıcı mafsal ile kardan mili çatalları istavroz üzerinde bir mafsal hareketi yapacak konuma gelir.

Yatak üzerine yerleştirilmiş olan kollar son derece hassas işlenmiş ve bu işleme ile muylu haline getirilmişlerdir. Mafsalın orta alanında bir gresörlük bulunur ve bu gresörlükten basılan gres yağı kollarda bulunan deliklere ulaşır ve deliklerin masuralı yataklarına girerek yatakların yağlanmasını sağlar.

Üniversal mafsal çeşitleri nelerdir?

1. Adi üniversal mafsallar: İstavroz tipi ve bilye-masuralı tip olarak iki gruba ayrılırlar. En sık kullanılan tür istavroz tipi mafsallardır. Bilye-masuralı mafsalda,  istavroz yataklarının yerine küre ya da bilye biçiminde yataklar bulunur. Bilye-masuralı mafsallar şaftın esnek çalışmasını sağlar, aynı zamanda ileri-geri harekete imkân tanır.

2. Sabit hız mafsalları: Arkadan çekişli taşıtlarda vites kutusu çıkış milinden alınan hareketin iletiminde yardımcı olan açılar oldukça küçüktür. Hareketin diğer aktarma organlarına iletilmesini sağlayan açıların küçük olması sebebiyle adi üniversal mafsallı aktarma büyük sorunlar ortaya çıkarmaz. Ancak önden çekişli araçlarda dönüşler esnasında meydana gelen ve 30° dereceyi aşan açılar hızlarda değişmelere ve dalgalanmalara yol açar.

Bu durum da direksiyonda zorluklara, kaymalara ve lastiklerde köşesel aşınmalara sebep olur. Bu yüzden sabit hız mafsalları önden çekişli araçlarda geliştirilerek kullanılmaktadır. Sabit hız mafsalları da kendi arasında Rzeppa sabit hız mafsalı, Bendiks – Weiss üniversal mafsalı ve Tracta sabit hız mafsalı olmak üzere üç gruba ayrılır.

Kayıcı mafsal nedir?

Şaft boyunda meydana gelebilecek uzama veya kısalmalara olana tanıyan içi frezeli mafsallardır. Arkadan çekişli araçlarda arka aks yol durumuna bağlı olarak aşağı ve yukarı hareket eder. Dolayısıyla vites kutusu ile diferansiyel arasındaki mesafe sürekli değişir. Bu sebeple şaft boyunun uzaması veya kısalması gerekir. Şafta bağlı kayıcı mafsallar, vites kutusu ile arka dingil arasındaki mesafe değişimlerine olanak sağlar.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicinin beğenisine sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat 0850 202 47 99 no’lu çağrı merkezimizi arayabilir veya www.turassistleyasam.com  internet sitemiz üzerinden garanti paketini kolayca satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Akülerde Kapasite ve Yükleme Kontrolleri  hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: