Motor Yağı Özellikleri | Motor Yağı Seçerken Dikkat | Tur Assist

Motor Yağı Özellikleri

Motor yağı nedir?

Motor yağı hareket halindeki tüm motor parçalarını dolaşarak pislikleri temizler, motor ve parçalarını belirli bir çalışma sıcaklığında tutar: Ayrıca motor parçalarını yağlayarak metalik partiküller sebebiyle motorun aşınmasını ve yanmasını engeller.

Motor yağının kalitesi ve doğru kullanımı, kullanılan motorun ömrünü uzatır. Performansı ve verim artışı motor yağı ile doğrudan ilintilidir.

motor yağı özellikleri

Motor yağlarının genel özellikleri nelerdir?

Viskozite

Viskozite yağın akmaya karşı direncini yani ne kadar kıvamlı olup olmadığını gösterir. Diğer bir deyişle, bir sıvının akıcılığa karşı gösterdiği direncin ölçüsüdür. Dolayısıyla düşük viskoziteli bir yağ çok akıcı, yüksek viskoziteli yağ ise az akıcıdır.

Akıcılığı çok olan bir yağ parçalara yapışmaz, dolayısıyla parçalardaki aşınma yüksek olur. Öte yandan akıcılığı çok düşük olan bir yağ da motor performansını düşürür.

Sürtünme

Bazı motor parçaları birbiriyle yoğun sürtünme içerisinde çalışır. Motor yağı, bu parçaların arasında bir yağ filmi meydana getirerek, sürtünmeden dolayı oluşan deformasyonu yani aşınmayı minimuma indirir.

Kohezyon

Motor yağı özellikleri denince akla gelen bir diğer özellikte kohezyondur. Moleküller arasındaki çekim kuvvetine kohezyon adı verilir. Bu kuvvet yükseldikçe yağın akıcılığı azalır.

Adezyon

Farklı molekülleri bir arada tutan çekim veya kuvvete adezyon denir. Bir başka deyişle maddelerin birbirine yapışmasını sağlayan kuvvettir. Sıvıların oldukça yüksek adezyon gücü olmasına rağmen kohezyon güçleri düşüktür.

Madeni yağların kohezyonu düşük, adezyonu oldukça yüksektir.

Soğutma

Motor parçaları, hem yanma sonucunda meydana gelen sıcaklık hem de sürtünme nedeniyle oluşan ısı sebebiyle çok fazla ısınır. Bu sıcaklığın azaltılmasında egzoz ve motor soğutma sistemi aktif bir rol oynar. Bununla birlikte motor yağı da sıcaklığın düşürülmesine yardımcı olur.

Sızdırmazlık

Motor yağı, özellikle piston-sekman ve silindir cidarları arasında bir conta görevi yaparak sızdırmazlık sağlar.

Temizlik

Motor yağı özellikleri  içerisinde değineceğimiz en son husu ta temizlik. Motor yağının içerisindeki çeşitli kimyasal katıklar, yağın içinde asit oluşmasını geciktirir. Ayrıca motor parçaları üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak yağın, yağlama görevini en iyi şekilde yapmasına yardımcı olur.

Motor yağının ana amacı; sürtünmeyi azaltmak, parçaların ömrünü uzatarak motordan en fazla güç elde edilmesini sağlamaktır.

Motor yağı nasıl seçilir?

Motor yağı seçimi araç üreticisi firmalar tarafından her araç ve modele göre ayrı ayrı tavsiye edilir. Dolayısıyla üretici firma tarafından önerilen yağdan farklı bir yağ kullanılması durumunda aracınızda birtakım sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Farklı bir yağ kullanmak istediğinizde, mevsim koşulları, aracınızın tipi, yaşı ve sürüş ortamı kriterleri göz önüne almanız gerekir. Tabi aracın dizel ya da benzinli olması da yağ seçimini etkileyen faktörlerdendir.

Otomotiv sektöründe birçok markanın uzatılmış garanti hizmetlerini yıllardır başarıyla sağlayan Tur Assist’in bireysel müşterilerine sunduğu Warranty paketleri, otomobilinizin motor ve şanzıman gibi kritik parçalarını güvence altına alan bir garanti paketidir.

Warranty otomobil garanti paketleri, aracınızın kritik parçalarını korumaya almasının yanı sıra, özellikle satın almayı düşündüğünüz aracın alım sürecini hızlandırmak için de size önemli avantajlar sağlar. Ayrıca Warranty paketinin sağladığı ücretsiz ekspertiz desteğiyle satın almayı planladığınız aracınızın son durumunu kritik etme şansına sahip olursunuz.

Dolayısıyla garantili bir aracı satın alarak, oluşabilecek arıza masraflarının finansal yüklerine karşı kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Ayrıca Warranty otomobil garanti paketlerimizi www.turassistleyasam.com sitemizden de satın alabilirsiniz.

Araba bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Supap hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: