Otomatik Şanzıman Bakımı Yapılmazsa Ne Olur? | Tur Assist

Otomatik Şanzıman Bakımı

 

Otomatik Şanzıman Bakımı Neden Önemli?

Şanzıman, aynı zamanda vites kutusu anlamına gelmektedir. Otomatik şanzımanlı arabalar, özellikle şehrin yoğun trafiğinde araba kullanan sürücülere oldukça rahatlık getirir. Küçük arabalarda oldukça yaygın bir sistem olan otomatik şanzımanlar, debriyaj gerekmeden araba kullanma rahatlığı sunarken, bakımlarının zamanında yapılmaması durumunda ise sürücüleri oldukça zor durumda bırakabilirler.

otomatik şanzıman bakımı

Otomatik şanzıman bakımı

Otomatik şanzıman bakımı yapılmazsa ne olur?

Otomatik şanzıman bakımı zamanında yapılmadığında sürücüler araba kullanırken bazı zorluklar yaşamaya başlarlar. Özellikle yokuş çıkarken arabanın performansının düşmesi, şanzıman bakımının gerektiğini gösteren en belirgin işaretlerden biridir. Yine şanzıman bakımı yapılmadığı için araba daha fazla yakıt tüketmeye başlar. Hatta gaza basınca arabada titreme ya da ilerlememe gibi sorunlar da oluşabilir. Sürücüler bu gibi durumlarla karşılaşıp araçlarına ekstra servis parası ödemeden önce otomatik şanzıman bakımlarını düzenli olarak yaptırmalıdırlar.

otomatik şanzıman bakımı

Otomatik şanzıman bakımı

Otomatik şanzıman bakımı nasıl yapılır?

Otomatik şanzıman sistemleri, arabanın markası ve modeline göre adlandırılan CVT, tiptronik gibi değişik isimlerle adlandırılırlar. Bu değişik şanzımanların kumanda sistemlerindeki farklılıklar, doğal olarak bakım ve kontrollerine de yansır. Ancak prensip olarak yapılan kontroller benzerdir. Öncelikle vites kumanda telinin ayarı kontrol edilmelidir. Bunun için seçme kolu P, R, N, D, 3, 2, 1 konumlarına sırası ile getirilerek her bir değişim sırasında kilit düğmesine basılır ve şanzıman kumanda kolunun oturup oturmadığı kontrol edilir. Otomatik şanzıman kontrolleri yapılırken, otomatik boşa alma, geri vites önleme, soğukta çalıştırma gibi özel sürüş programları da mutlaka gözden geçirilip arıza kontrolü yapılmalıdır.

Şanzıman yağı

Eğer arabada gaza basınca gitmeme, yakıt tüketiminde artış gibi sorunlar varsa, serviste yetkili elemanlar tarafından öncelikle ATF de denilen şanzıman yağı kontrolü yapılır. Gerekiyorsa yağı ve yağ filtresini değiştirmek bu sorunları çözmeye yardımcı olabilir. Eğer bu şekilde de sorun giderilemiyorsa, yağ basınç subabında arıza olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şanzıman yağı zamanında değiştirilmezse şanzıman ömrünün kısalacağı unutulmamalıdır.

Kırmızı renkli olan otomatik şanzıman yağının ortalama her 50.000 kilometrede bir değiştirilmesi önerilmektedir. Bu süre modelden modele değişiklik gösterebilir. Bundan dolayı şanzıman yağı değişimi için 2 senelik periyotlarla kontrol yapılması, sonrasında doğacak büyük arızaları ve büyük maliyetli tamiratları önleyecek önemli bir adımdır.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

“Otomatik Şanzıman Bakımı Neden Önemli?” yazımızdan Araba Bakımı kategorisine gidebilir ya da “Debriyaj Balatası Hakkında Neleri Bilmeliyiz?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: