Otomatik Şanzıman Selenoid Valf Nedir? | Tur Assist

Otomatik Şanzıman Selenoid Valf Nedir? Ne İşe Yarar?

Araçların birçok noktasında selenoid valf kullanılmaktadır. Biz de bu yazımızda tork konvertör ile ilintili otomatik şanzıman selenoid valf konusuna değineceğiz. Tork konvertör ile başlayalım.

otomatik şanzıman selenoid valf

Otomatik şanzıman selenoid valf

Tork konvertör nedir?

Tork konvertör, yapı olarak hidrolik kavramayı andıran özel güç aktarma organıdır. Otomatik vitesli araçlarda kullanılan tork konvertör, standart vites kutulu araçlardaki debriyajın görevini yapan bir tür hidrolik kavramadır. Tork konvertörlerin, düz vites arabalarda bulunan hidrolik kavramalardan farkı ve belki de en önemli özelliği ise motor momentini yani motor torkunu artırmasıdır.

Tork konvertör, motor ve güç aktarma sistemlerinde oluşan titreşimleri ortadan kaldırır, otomatik debriyaj olarak çalışır, motor tarafından üretilen torku artırır ve son olarak otomatik transmisyon yağ pompasına hareket verir.

Otomatik vitesli araçlarda yakıt tüketimi, düz vites araçlara kıyasla daha fazladır. Fazla yakıt tüketiminin ana sebebi ise tork konvertörde meydana gelen kaymalardır. Tork konvertörde meydana gelen kaymaları önlemek için tork konvertör içerisine kilitleme kavraması adı verilen bir aparat eklenir. Kilitleme kavraması elektronik kontrol ünitesi tarafından devreye alınarak yakıt tüketimi minimuma indirilir.

Selenoid valf nedir?

Motor devrine ve motor torkuna bağlı olarak kontrol ünitesi, tork konvertör kilitleme kavramasını devreye almasının daha ekonomik olacağına karar verdiği anda selenoid valfi çalıştırır. Otomatik şanzıman selenoid valf hidrolik odasını açarak hidrolik basıncın düşmesine yardımcı olur.

Ayrıca çok diskli kavramalarda, planet dişli sisteminin kilitlemesi gerektiğinde, selenoid valf aracılığıyla, ATF yağının hidrolik basıncıyla çok diskli kavrama seti, valf gövdesine doğru itilir. Pleytlerin, merkezden sabitlendiği mil de frenlenmiş olur. Yağ basıncı ortadan kalktığında pleytler birbirinden ayrılır ve mil serbest hale gelir.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketiciye sunulan otomobil garanti paketi Warranty, bugünden yarının risklerini görebilen ve önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir.

Warranty, aracın en kritik parçalarını güvenceye alan, onarım ve işçilik ücretlerinin karşılanmasını sağlayan kapsamlı bir otomobil garanti paketidir. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

Araba bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Rotil Arızaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: