Şaft Nedir? Şaftların Özellikleri Nelerdir? | Tur Assist

Şaft Nedir? Şaftların Özellikleri Nelerdir?

Şaft, vites kutusu çıkış milinden alınan hareketi diferansiyele iletebilmek için kullanılan ara mile denir. Kardan mili adı ile de bilinen şaft, yapısı gereği genellikle arkadan itişli araçlarda kullanılır. Vites kutusunda meydana gelen döndürme kuvvetini ya da torku diferansiyele aktarma görevini üstlenen şaftlar; vites kutusu ile diferansiyel arasında bağlantı kurma, yol ve yük şartlarına uygun olarak vites kutusu ve diferansiyel arasında esnek olarak çalışma, vites kutusunda meydana gelen momenti diferansiyele, diferansiyelden de tekerleklere aktarmayı sağlama gibi görevlere sahiptir.

Şaft Nedir

Şaft Nedir?

Şaftların özellikleri

Şaftlar kullanıldıkları alanlara göre içi boş ya da dolu olarak yapılabilirler. Günümüzde kullanılan taşıtlarda hafif olmaları ve daha dayanıklı olmaları sebebi ile genelde içi boş miller kullanılır. İçi boş miller dolu olanlara göre oldukça avantajlıdır, içi dolu millerin ağırlığı fazladır. Bu ağırlık sebebiyle oluşacak atalet momentleri çalışmayı olumsuz etkiler. Aynı zamanda milin eğilme riskini de artırır. İçi dolu millerin yarattığı bu riskler hareket iletimi esnasında istenmeyen fazla yüklerin yataklara binmesine yol açabilir.

Şaftlar (kardan milleri) , burulma titreşimlerine karşı kauçuk takozlu damper takviyeleri ile kaliteli çelikten yapılırlar. Üniversal mafsalın çatalları şaftın boru kısmının ucuna kaynakla bağlanmıştır. Yani üniversal mafsal istavrozunun bağlanabilmesi için kullanılan çatallar şafta kaynak aracılığı ile bağlanmışlardır.

Tek parça milden meydana gelen tek parçalı şaftlar ve ağırlık merkezi yere daha yakın olan otomobil gibi taşıtlarda kullanılan iki parçalı şaftlar olmak üzere iki çeşidi bulunan şaftların titreşimlerden etkilenmemesi için dengelerinin çok iyi kurulmuş olması önemlidir. Şaftların iyi dengelenmesi yüksek devirlerde meydana gelebilecek merkezkaç kuvvetlerine karşı koyabilmesini sağlar. Şaftlar direkt hareket halinde olan motor ile aynı devirde dönerler. Dönmeler esnasında meydana gelebilecek eğilme ve dengesizlikler şaftı tahrip edeceği gibi, büyük kazalara yol açarak tehlikeli durumlar yaratabilir. Tüm bunların önüne geçebilmek için şaftlar yapımlardan sonra denge tezgahlarında kontrol edilmelidir. Eğer kontrolü yapılan şaftlarda herhangi bir dengesizlik bulunuyorsa yeniden dengeli hale getirilmeli ve olası riskler tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

Şaft çeşitleri

Şaftlar tek parçalı ve çift parçalı olmak üzere ikiye ayrılırlar. Çift parçalı şaftlar ağırlık merkezinin yere daha yakın olduğu otomobillerde kullanılır. Tek parça bir milden oluşan tek parçalı şaftlar kamyon, otobüs gibi ağır ticari taşıtlarda tercih edilir.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicinin beğenisine sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat 0850 202 47 99 no’lu çağrı merkezimizi arayabilir veya www.turassistleyasam.com internet sitemiz üzerinden garanti paketini kolayca satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da Akülerin Fiziki Kontrolleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: