Şanzıman Yağı Nedir? Nasıl Sınıflandırılır? | Tur Assist

Şanzıman Yağı Nedir?

Şanzımanda yani vites kutusunda hareket halinde olarak sisteme güç ileten dişliler sisteme güç iletir, hızın veya momentin artırılmasını ya da azaltılmasını sağlar, hareket yönünü değiştirir ve şok yön kuvvetlerini absorbe eder. Ancak bu görevleri yerine getirirken birbirlerine temas ettiklerinde sürtünme ve aşınmaya sebep olur. Bu yüzden aşınmaları minimum seviyeye indirmek için vites kutusunda dişli yağları kullanılır. Şanzıman yağları;

  • Temas sonrası oluşan sürtünmeden kaynaklı aşınmaları azaltır
  • Dişlileri soğutur ve bu sayede zarar görmesini engeller
  • Dişliler arasında koruyucu bir tabaka oluşturur
  • Şanzıman dişlilerini temizler
  • Korozyonu azaltır
Şanzıman Yağı

Şanzıman Yağı

Şanzıman yağının özellikleri

1 . Viskozite 

Viskozite bir yağın akıcılığını gösterir. Eğer yağ çok akıcı ise düşük viskoziteli, az akıcı ise yüksek viskozitelidir. Eğer yağın akıcılığı iyi ise parçalara yapışma ve yağ filmi oluşturma yeteneği de azdır. Akıcı olmayan bir yağ da yağlama yeteneği anlamında problem yaşatabilir.

2 . Sürtünmeyi azaltma

Dişli yüzeylerinin meydana getirdiği sürtünmeyi azaltan bir malzeme sayesinde sürtünme kuvveti de azaltılabilir, aynı zamanda dişlilerin aşınması da engellenebilir.

3 . Yüzey gerilimi (Kohezyon)

Kohezyon, sıvı ya da katı maddeleri bir arada tutan iç kuvvettir. Katı maddelerin kohezyumu sıvı maddelere göre daha yüksektir. Sıvılarda ise, cıvanın suya, suyun yağa, yağın gres yağına göre kohezyumu farklılık gösterir. Kohezyum yükseldikçe yağın akıcılığı da azalır.

4 . Yapışkanlık (Adezyon)

Adezyon sıvıların katı maddelere yapışma özelliğine denir ve her sıvının adezyonu farklılık gösterir. Örneğin cıvanın yapışma özelliği yoktur. Araçlarda madeni yağlar kullanılır. Madeni yağlar yukarıda yer alan tüm özellikleri kapsar.

5 . Yağın vites kutusu dişlilerini soğutması

Vites kutusu yağı, aşırı yük ve zorlanma sebebi ile dişlilerde oluşan fazla ısının soğutulmasını sağlar.

6 . Temizleyici (Deterjanlı) yağlar

Temizleyici yağlar, vites kutusunda meydana gelen demir tozlarının, zamanla kirlenen vites kutusu yağının temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda bu tip yağların içerisinde bulunan kimyasallar, yağın asitlenmesini geciktirir.

Şanzıman yağları çeşitleri nelerdir?

Şanzıman yağları Amerika Petrol Endüstrisi tarafından aşağıdaki gibi sınıflandırılmaktadır.

GL–1: Düşük basınç ve hızın olduğu hafif şartlarda çalışan, spiral konik ve sonsuz dişlilerle bazı mekanik şanzımanlarda kullanılan katık içermeyen yağdır.

GL–2: Düşük basınç ve hızın olduğu hafif şartlarda çalışan, sonsuz dişlilerde, GL-1 yağların yetersiz kaldığı durumlarda kullanılan yağdır.

GL–3: Aşırı olmayan yük ve kayma hızının olduğu normal şartlarda çalışan konik dişli ve bazı dizel araçların mekanik şanzımanlarında kullanılan az miktarda EP (aşırı yük ve basınç) katığı içeren yağdır.

GL–4: Yükün ve kayma hızının fazla olduğu ağır şartlarda çalışan hipoid dişli ve bazı benzinli ve dizel araçların mekanik şanzımanlarında da kullanılan, EP ve sürtünme önleyici katıklar içeren MIL-L–2105 (askeri şartname standardı) karşılayan yağdır.

GL–5: Darbeli yükün, basıncın ve kayma hızının fazla olduğu çok ağır şartlarda hipoid dişli ve bazı benzinli ve dizel araç mekanik şanzımanlarında da kullanılan, EP ve sürtünme önleyici katıklar içeren MIL-L-2105D askeri şartnamesini karşılayan yağdır.

GL–6: Darbeli yükün ve kayma hızının fazla olduğu çok ağır şartlarda çalışan özel tipte hipoid dişliler (>2 inç) için kullanılan EP ve sürtünme önleyici katıklar içeren bir yağdır.

MT–1: Otobüsler ve dizel ağır hizmet araçlarındaki senkronize olmayan mekanik şanzımanlarda kullanılan EP katkılı yağdır.

MIL-PRF–2105 E: API GL–5 testi, API MT–1 gibi saha testlerinden geçen yağdır.

Mapfre güvencesiyle Tur Assist tarafından tüketicinin beğenisine sunulan otomobil garanti ürünü Warranty, bugünden ileride meydana gelebilecek olası riskleri görebilen ve bu risklere karşı önlem alan akılcı araç sahipleri için geliştirilmiştir. Dizel araç bakımı konusunda gereken önlemleri almanıza rağmen aracınız herhangi bir sebeple arızalanırsa, Warranty paketinin, aracınızın en kritik parçalarını ve işçilik ücretlerini güvenceye alan kapsamlı bir otomobil garantisi olduğunu hatırlatırız. Unutmayın her araba arızalanabilir, sizinki de!

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat 0850 202 47 99 no’lu çağrı merkezimizi arayabilir veya www.turassistleyasam.com internet sitemiz üzerinden garanti paketini kolayca satın alabilirsiniz.

Araba Bakımı kategorimize geri dönebilir ya da periyodik bakım tablosu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: