2. El Araba Alırken Dikkat Edin! | Tur Assist

2. El Araba Almayı Planlayanlar Mutlaka Okumalı

Son yıllarda 2. el arabalar birçok tüketici tarafından daha hesaplı olması nedeni ile sıfır arabalara göre daha çok tercih ediliyor. Ancak hepimizin bildiği üzere, ikinci el araba almak süreç olarak bazı riskleri de içerisinde barındırıyor. Bu sebeple alıcıların dikkat etmesi gereken birçok nokta var.

2. el

2. el

Tramer sorgusu ve motor şasi kontrolü önem arz eder

Söz gelimi aracın güvenliği ile ilgili detaylı bir araştırma yapmak önem arz ediyor. En basitinden, ruhsat üzerindeki şase ve motor numaralarının araç üzerindeki ile aynı olduğundan emin olun.
Ek olarak aracın daha önceden herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı plaka numarası üzerinden kolayca araştırılabildiğinden, Tramer sorgusu yaparak aracın önceden ağır bir hasarı olup olmadığını kontrol edebilir, araca ait geçmiş kaza bilgilerini takip edebilirsiniz.
Bu genel kontrollerden sonra gelelim diğer dikkat etmeniz gereken hususlara.

Araç ile ilgili incelenmesi gereken kısımlar

Bu tür araçlar daha önceden kullanıldığı için alıcının satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce bir uzman eşliğinde aracın teknik ve fiziksel durumunun mutlaka incelemesi gerekir. 2. el araç alımında dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Aracın dış görünüşünde çizik, ezik, pas gibi istenmeyen hatalar olup olmadığı anlamak için aracı iyice inceleyin.
 • Kapı, tavan, çamurluk, ön kaput, arka bagaj kapısı gibi bölümlerin daha önceden işlem görüp görmediği tespit etmeye çalışın.
 • Aracın süspansiyonunun sağlıklı olup olmadığını anlamak için aracı mümkünse dört tarafından sallayın. Eğer süspansiyonlarda sorun yoksa araç birkaç kez sallanıp duracaktır.
 • Aracın direksiyon sisteminde sorun olup olmadığını anlamak için direksiyonu her iki tarafa da sonuna kadar
  2. el

  2. el

  çevirin. Bu hareket ile aynı anda lastikler hareket ediyorsa, direksiyonda bir titreme, zorlanma veya takılma yoksa sorun yok demektir.

 • Gaz ve fren pedallarına dikkat edin. Pedallardaki aşınma oranı size aracın uzun yol mu yoksa şehir içi trafiğinde mi daha çok kullanıldığını anlatır. Gaz pedalındaki aşınma fazla ise araç ağırlıklı olarak uzun yolda kullanılmıştır.
  Motor bölümünü mutlaka kontrol edin. Kablo sistemlerinde aşınma olup olmaması önem arz eder.

2. el araca karar vermeden önce motoru mutlaka çalıştırın

 • Deneme sürüşü yapın. Sürüş esnasında aracın çekiş gücünü anlamaya çalışın.
 • Rölanti durumundayken aracın aşırı sarsıntılı olması ateşleme veya yakıt sisteminde sorun olduğunu gösterir.
 • Yolda trafik kurallarını ihlal etmeden hızlanmaya da gayret edin. Eğer direksiyonu tutarken hakimiyet sorunu yaşıyorsanız bu durum ön takımlarda sorun olduğuna işaret eder.
 • Fren pedalını basılı tutun. Eğer pedal aşağıya kadar 4 cm’den fazla iniyorsa fren sisteminde sorun var demektir.

Geceleri rahat yatmak istiyorsanız!

Size basit ama çok etkili bir önerimiz var. Satın aldığınız araç ile ilgili ileride problem yaşamak istemiyorsanız aracın garantisini kontrol edin. Eğer markanın verdiği garanti bitmiş ise Warranty otomobil garanti paketlerimizi deneyin.
Tur Assist’in sunduğu yeni nesil otomobil garantisi “Warranty” her ihtiyaca uygun farklı paket seçenekleri ile üretici garantisi bitmiş araçlar için yepyeni bir fırsat sunar. Kısaca Warranty, satın alacağınız araçta karşılaşabileceği mekanik ve elektrik arızaların finansal yüklerinden sizi kurtarır. Nasıl mı?
Silindir kapağından pistonlara kadar motor parçaları, dişlilerden redüktöre kadar şanzıman sistemi, marş motorundan alternatöre kadar elektrik aksamı Warranty otomobil garanti paketleri ile güvence altına alınır. Üstelik tespit ve tamirat dahil işçilik giderleri bu kapsama tabidir.
Unutmayın, her araba arızalanabilir, sizinki de. Warranty otomobil garanti paketleri sayesinde aracınızda oluşabilecek arızalar için endişelenmenize gerek kalmaz. Üretici garantisi biten aracınızı garanti altına alırsınız, böylece aracınızı satarken de aracınıza artı değer katarsınız. Üstelik güvenceli ekspertiz hizmeti sayesinde aracınızın son durumu hakkında bilgi sahibi olursunuz. Warranty otomobil garanti paketlerini www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de kolayca satın alabilirsiniz.
Dilerseniz “Garantili İkinci El” kategorimize geri dönebilir, ya da sahibinden ikinci el bir arabanın da nasıl garantili olabileceği hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: