2. El Motosiklet için de Garanti! | Tur Assist

2. El Motosiklet

Motosiklet fiyatlarındaki ani artış şüphesiz 2. el motosiklet pazarını da hareketlendirdi. Motosiklet sürmeye yeni başlayanlardan tecrübeli sürücülere kadar, tüm motosiklet tutkunlarına 2. el motosiklet alırken aşağıdaki önerileri dikkate almalarını öneririz.

2. el motosiklet

2. el motosiklet

2. el motosikletlerde kilometre sayacı sorunu

2. el motosikletlerde dikkat edilmesi gereken ilk husus, kilometre sayacının doğruyu gösterip göstermediğidir. Eğer motosikleti alacağınız kişi şahsen tanıyıp güvenmediğiniz biriyse mutlaka ve mutlaka motosikletin kilometre sayacının geri sardırılmış olabileceği ihtimalini mutlaka göz önünde bulundurun.

Bugün tüm dünyada gerek dijital gerekse mekanik sayaçlar farklı yöntemlerle geriye alınabiliyor. Bu durumda kilometre sayacının aksine, motorun yaşı hakkında bize ipucu verebilecek diğer unsurlara bakmak ileride kötü sürprizlerle karşılaşmamıza engel olacaktır.

Normal şartlarda gidon elcikleri 20.000-30.000 km’den önce değişmez. Örneğin, modifiye edilmemiş veya kaza geçirmemiş, henüz 10.000 km’deki bir motorda yeni bir elcik bulunuyorsa bu durumdan şüphelenebilirsiniz.

Gidon elcikleri ayaklık lastiklerine nazaran daha ucuz olduğundan rahatlıkla değiştirilebilir ancak ayaklık lastikleri pahalı bir donanım olduğu için bu parçaların değişimi ile daha az karşılaşılır. Dolayısıyla karşınızda çok eskimiş ve yıpranmış ayaklık lastikleri varsa bu da motorun yaşından şüphe duymanız için makul bir sebeptir.

2. el motosiklet alımında dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar

2. el motosiklet

2. el motosiklet

  • Motoru alırken mutlaka satıcının profilini gözden geçirmekte fayda var. Çünkü gençler yarış gibi motoru yıpratan faaliyetlere daha meyilliyken yaşça büyük ve düzenli bir hayatı olanlar motosikletlerini daha temiz kullanma eğilimindedirler.
  • Alınacak motoru mutlaka rölantide çalıştırın ve motorun sesini dinleyin. Sorunsuz bir motordan ritmik bir ses gelecektir. Eğer motordan düzensiz bir ses geliyorsa bu durum marş motorundaki ciddi arızaları işaret ediyor olabilir.
  • Motosiklet ile birkaç tur atın ve vites değişim tepkilerini, amortisörleri ve gidonu kontrol edin.
  • Normal motorlarda debriyaj 50.000 km’den önce değişmez; eğer değişmişse ya motorun kilometresi konusunda aldatılmaktasınız ya da almayı düşündüğünüz motor farklı amaçlarla kullanılmıştır. İki durumda da söz konusu motordan uzaklaşmanızı tavsiye ederiz.
  • Motosiklet alırken mutlaka ön ve arka fren disklerini kontrol edin. Eğer motor sıcakken suya girmişse veya farkı amaçlarla kullanılmışsa fren disklerinde fiziki deformasyonlar olabilir.

Yukarıdaki tüm kontrollere rağmen almayı planladığınız 2. el motosiklet hala içinize sinmiyorsa size farklı bir önerimiz var. www.turassistleyasam.com internet sitesinden kolayca satın alabileceğiniz Warranty, Tur Assist tarafından geliştirilen, üretici garantisi bitmiş motosikletinizi arıza durumlarına karşı güvence altına alan bir araç garantisidir.

Üstelik Warranty hizmetimizin sağladığı ücretsiz ekspertiz desteğiyle de motosikletin son durumu hakkında sağlıklı bilgi alma şansına sahip olursunuz.

Warranty paketlerimiz güvenceli bir motor satın almak için ürün detaylarımızı inceleyebilir ya da Garantili 2. El kategorimize geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: