2. El Otomobil Satın Alırken Dikkat! | Tur Assist

2. El Otomobil

Otomobil sahibi olmak ihtiyacınıza cevap verebileceği gibi özgürlüğünüzü keşfetme noktasında da size heyecan katacaktır. Otomobilin mucitlerinden Henry Ford bu fikri meşhur bir sözüyle dile getirmişti: “Herkes için otomobil, herkes için özgürlük”. Günümüzde bu sözün ne kadar önemli olduğunu çok daha iyi görebiliyoruz.

Kapınızda bulunan bir araç sayesinde saat fark etmeksizin ulaşım ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için ulaşımın ne kadar büyük bir sorun teşkil ettiğini bilmeyenimiz yoktur, dolayısıyla satın alacağınız sıfır veya 2. el otomobil ulaşım sıkıntınızın da ortadan kalkması anlamına gelir.

Yukarıda bahsettiğimiz durumdan yola çıkarak, genellikle insanların kendi bütçelerine göre araç satın almaya çalıştığını gözlemliyoruz. İhtiyacın giderilmesi noktasında da 2. el otomobiller önem arz ediyor. Peki, ikinci el bir araç alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

2. el otomobil alırken nelere dikkat edilir?

2. el otomobil alırken dikkat!

En iyi ikinci el otomobil hangisi?

Öncelikli olarak bütçenize uygun, ihtiyaçlarınıza cevap veren araç hangi markada bunu bilmelisiniz. Bu noktada internet üzerinden yapılan kullanıcı yorumlarına bakarak bir başlangıç yapabilirsiniz. Kuşkusuz çevrenizdeki insanlar da kendi deneyimlerini ve önerilerini paylaşarak bu konuda size yardımcı olacaklardır.

Kendiniz için en iyi aracı seçerken, aracın tekrar satabilme ihtimalinizi de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çünkü bazı markalar, teknik donanım bakımından üst düzeyde seçenekler sunmasına karşın yine de çeşitli sebeplerden dolayı ikinci el piyasasında rağbet görmeyebiliyor. Bu gibi durumlarda araç alırken ödediğiniz meblağın çok altında bir tutarla aracı satmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Aracınızı seçerken bir diğer önemli husus da ihtiyaçlarınız. Söz gelimi, aracı geniş bir aile için mi alıyorsunuz, yalnız yaşayan biri misiniz ya da aracı işiniz için mi kullanacaksınız. Unutmayın, en iyi araba bir anlamda sizin ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayabilen arabadır.

Bunun yanı sıra satın almayı planladığınız 2. el otomobilin aylık yakıt masrafını da aklınızdan çıkarmamalısınız. Tabi ki yakıt tek kriter değil! Az yakan bir arabanın da çok masraf çıkartabileceği unutulmamalı. Burada en önemli kıstas aracı ne sıklıkla kullanacağınızdır.

Çok eski arabalardan uzak durun!

Bazı marka ve modeller estetik anlamında ölümsüzdür. Bu nedenle kafanızı karıştırabilir. Örneğin 1990 model bir cabrio araç, görünümü itibariyle son model bir arabadan  daha estetik görünebilir. Ancak bilmeniz gereken en önemli şey, metal yorgunluğuna istinaden eski araçların bakım maliyetlerinin daima daha fazla olacağıdır.

Beğendiğiniz 2. el otomobil ciddi bir hasar görmüş olabilir!

Öncelikle satın alacağınız aracın hasar durumunu mutlaka kontrol ettirmelisiniz.Değişen birden çok parçası olan araçların, ilerleyen süreçte sıkıntı yaratabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Söz gelimi, komple boya işlemi görmüş bir araç alıyorsanız, aracın boyanma nedenini mutlaka iyice araştırın. Değişen parçaların orijinalinin yerini asla tutmayacağını unutmayın. Ciddi tamirat geçiren araçların zaman içerisinde arıza gösterme ihtimalinin daha fazla olduğunu aklınızda bulundurun.

2. el araç alırken test sürüşünü atlamayın!

Eğer otomobiller hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz bu konuda yetkin bir kişi ile satın almayı planladığınız aracı kullanın. Test sürüşü yapmadan 2. el otomobil almayın. Unutmayın, test sürüşü, motordan kaportaya kadar birçok noktada size fikir verecektir.

Aracın geçmişini araştırın

Alacağınız aracın hasar ve mekanik geçmişini öğrenmeniz kesinlikle faydanıza olacaktır. En azından yağ, filtreler, triger kayışı, frenler, baskı balata gibi maliyet tutan parçaların en son ne zaman değiştirilmiş olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Eğer ikinci el araç almakta kararlıysanız, aracın garantili olduğuna dikkat edin, oluşabilecek sürpriz arıza masraflarına karşı hazırlıksız yakalanmayın!

Tur Assist’e güvenin, rahat edin!

Satın aldığınız aracın mekanik garantisi bulunmuyorsa Tur Assist’in otomobil garanti paketleri Warranty’yi incelemenizde fayda var. Tur Assist, Warranty otomobil garanti paketleri ile üretici garantisi biten araçları ve ikinci el araçları arıza kaynaklı risklere karşı korur. Üstelik www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden Warranty otomobil garanti paketlerimiz hakkında detaylı bilgi edinebilir ve kolayca satın alabilirsiniz.

Tur Assist, asistans hizmetleri konusunda dünya devi Mapfre Asistencia grubunun Türkiye’deki şirketidir. Mapfre Asistencia, İspanya kökenli uluslararası servis, sigorta ve reasürans devi Mapfre’nin yatırımı olarak bugün Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’da 45 ülkede faaliyet göstermektedir. Tur Assist ise, tüm Türkiye’de 12.000’i aşkın anlaşmalı hizmet birimiyle 7 gün 24 saat acil hizmetlerin organizasyonunu sağlamaktadır.

Garantili İkinci El Otomobil ve Sıfır Otomobil Satın Alma Rehberimizi inceleyebilir ya da Garantili İkinci El kategorimize geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: