İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? | Tur Assist Warranty

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Son yıllarda özellikle sıfır arabaların yükselen fiyatları, araç ihtiyacı olan kişileri ikinci el araç alımına yönlendirmiş durumda. Bununla birlikte ikinci el arabalar, sıfır arabalara kıyasla daha avantajlı gibi dursa da araç satın alırken birkaç önemli hususa dikkat edilmesi ileride karşılaşılacak problemlere önlem alabilmek adına oldukça önem arz ediyor. Peki 2. el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte dikkat edilmesi gereken noktalar;

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1. Güvenilir bir yerden alın

Çalıntı araçların satışı, 2. el araba sektöründe yaşanan en sevimsiz problemlerden birdir. Herhangi bir aracı güven teşkil etmeyen ve herhangi bir referansı bulunmayan bir yerden satın almak sizi çok sıkıntılı bir duruma sokabilir. Bu yüzden 2. el araba alacaksanız mutlaka güvenilir, sağlam referansları bulunan firmaları tercih etmenizi veya tandığınız güvenilir kişilerden araç satın almanızı öneririz.

2. Arabayı görün

Detaylı incelemeden geçirilmeyen bir aracı satın almanın ciddi bir risk taşıyacağını unutmayın. Satın alacağınız arabayı gidip yerinde inceleyin, beğenmeniz durumunda konusunda uzman kişi veya kurumlardan aracı detaylıca kontrol etmesi için yardım talep edin. Tüm bu kontrollerin sonunda pozitif bir sonuç çıksa bile mutlaka bizzat test sürüşü yapın.

3. Motor şasi numarasını öğrenin

Motor şasi numarası her araba için belirlenmiş özel bir numaradır. Aracın sigortası olup olmadığı, hırsızlık durumunda aracın tespiti gibi birçok sorunun cevabını bu numara ile bulabilirsiniz. Satın almadan önce ruhsatta yer alan şaşi ve motor numaralarını araçtaki numara ile karşılaştırmanız aracı güven içinde satın almanıza yardımcı olacaktır.

4. Arabanın piyasa değerini öğrenin

2. el arabanızı satın almaya karar vermeden önce seçtiğiniz araç modelinin piyasa değerini araştırın. Araştırmalarınızı yaparken kıyaslayacağınız arabaların model ve yaşlarının seçtiğiniz araba ile aynı olmasına dikkat edin. Eğer arada büyük farklar bulunuyorsa tercihinizi tekrar gözden geçirebilir ya da satıcı ile görüşerek fiyat üzerine pazarlık yapabilirsiniz.

İkinci el araç alırken detaylı bir kontrol nasıl yapılır?

Öncelikle belirlediğiniz araçlara incelemek için gündüz saatlerini seçin. Aracı satan kişiye hiç duraksamadan aklınıza takılan bütün soruları sorun ve elinizdeki bilgilerle karşılaştırın. Motoru çalıştırmadan önce aracı gözlemleyin. Bunu yaparken arabanın altı dahil her yerini gözden geçirdiğinizden emin olun. Lastiklerden süspansiyona kadar en ufak ayrıntıları bile inceleyin.

Büyük kazaların işaretlerini kaputu ve bagajı açarak bağlantı menteşelerindeki cıvata etrafında, köşe noktalarda bulabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka kaputu ve bagajı açın. Eklem yerleri ve köşelerdeki boyaları kontrol edin. Aracın içine girdiğinizde, tüm aksamları tek tek kontrol edin.

Kilometre sayacı ile gaz pedalı, döşemeler ve koltukların yıpranma durumlarını karşılaştırın. Söz gelimi 1 yaşında 25.000 km’deki bir aracın gaz pedalı aşınmaz, koltukların rengi solmaz, döşemeler eskimez!

Aracın motorunu çalıştırın ve motorun sesini dinleyin. Egzozdan çıkan dumanı kontrol edin. Ardından mutlaka test sürüşü yapın. Test sürüşü esnasında aracı yol tutuşundan frenlere, hızlanma performansından motordan gelen seslere kadar iyice kontrol edin.

Aracın motor şasi numarasını ruhsat ile kıyaslayın. Aracın kaza geçirip geçirmediğini tespit edebilmek için aracın plakasından Araç Hasar Kaydı Sorgulaması (Tramer) yapın.

Ardından beğendiğiniz aracı yetkili bir servise ya da tanıdığınız bir tamirciye götürün. Araç garantisini kontrol edin. Üretici garantisi bittiyse araca garanti isteyin!

Otomotiv sektöründe birçok markanın uzatılmış garanti hizmetlerini yıllardır başarıyla sağlayan Tur Assist’in bireysel müşterilerine sunduğu Warranty paketleri, otomobilinizin motor ve şanzıman gibi kritik parçalarını güvence altına alan bir garanti paketidir.

Warranty otomobil garanti paketleri, aracınızın kritik parçalarını korumaya almasının yanı sıra, özellikle satın almayı düşündüğünüz aracın alım sürecini hızlandırmak için de size önemli avantajlar sağlar. Ayrıca Warranty paketinin sağladığı ücretsiz ekspertiz desteğiyle satın almayı planladığınız aracınızın son durumunu kritik etme şansına sahip olursunuz.

Dolayısıyla garantili bir aracı satın alarak, oluşabilecek arıza masraflarının finansal yüklerine karşı kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Ayrıca Warranty otomobil garanti paketlerimizi www.turassistleyasam.com sitemimizden de satın alabilirsiniz.

Garantili İkinci El kategorimize geri dönebilir ya da konu hakkında çok daha detaylı bilgi almak için “Garantili İkinci El Otomobil ve Sıfır Otomobil Satın Alma Rehberimizi” okuyabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: