İkinci El Motor Alırken Dikkat | Tur Assist

İkinci El Motor Nasıl Alınmalı?

Motosikletler için toplumun bir kısmında tehlikeli bir araç algısı oluşmuşken hatırı sayılır bir grup için de bir tutku ve özgürlük sembolü halini almıştır. Hatta son zamanlarda yurt dışındaki örnekler gibi ülkemizde de motosikletiyle balayına Avrupa ya da Dünya turuna çıkan çiftlerin sayısı her geçen gün artmaya ve bağlılığın ön planda olduğu çeşitli motosiklet grupları da hızla yaygınlaşmaktadır.

İkinci el motor

İkinci el motor

YouTube’da her geçen gün yol hikayelerini ve anılarını yayınlayan motosiklet tutkunlarına sıklıkla rastlayabilirsiniz. Siz de bu kervana bir “ikinci el motor” ile katılacaksınız, bizi can kulağıyla dinleyin.

İkinci el motor alırken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Bir motosikletin motor ile alakalı gerçek durumu eksantrik zinciri, şanzıman ve dişlilerin kontrolü ile anlaşılır. Ancak bunu görebilmek için motor bloğunu açmanız gerekir. Fakat bu durum aracın ikinci el fiyatını düşüreceğinden motosiklet sahipleri tarafından böyle bir kontrole izin verilmez. Peki, motoru açmadan satın alacağımız ikinci el motorun sağlam olup olmadığını nasıl anlarız?

– Hava filtresini elinizle tıkayarak emiş ve kompresyon gücüne bakabilirsiniz.

– Egzozu elinizle tıkayarak vites boşta iken gaz verdiğinizde egzoz patlağına ve yine kompresyon kaçağına bakabilirsiniz.

– Motosiklet ile birkaç tur atarak vites değiştirmedeki tepkimeleri ölçebilirsiniz.

– Motosiklet gidonundaki çizginin ön tekerleğe oranını takip ederek varsa gidon eğriliğini tespit edebilirsiniz.

– Motosiklet üstündeyken biraz zıpladığınızda ya da turlarken tümseklerden geçtiğinizde amortisörleri test edebilirsiniz.

– Motosikletin yan yatma geçmişi var ise elcik ve balatalara olan hasarını yine turlarken ani fren yaparak ve gaz vererek ölçebilirsiniz.

Motosiklet yaşam tarzınızı nasıl yansıtır?

İkinci el motor

İkinci el motor

Böylesine özgürlük sembolü haline gelmiş bir ulaşım aracının kişilerin çeşitli yönlerini dışa yansıtması da elbette beklenen bir tercih oluyor. Bu bağlamda alacağınız ikinci el bir motorun yaşam tarzınızı en uygun şekilde yansıtması için küçük bir tercih rehberi hazırladık:

1. Enduro motorlar: Daha çok oturuş pozisyonundan dolayı uzun yol ve arazi şartlarına uygundur. Profesyonel bir görünüm içerir. Çanta ve korumalık takılabilir.

2. Cruiser ve chopper motorlar: Rahatlık ve sürüş deneyimi açısından benzersiz bir konfor sağlar, asi bir görünüme sahiptir. Yan çanta ve koruma demiri takılmaya müsaittir.

3. Scooter otomatik motorlar: Şehir içinde çok iyi bir avantaj ve performans sağlar. Yaşam tarzı olarak riskten uzak olarak görülürler. Arka çanta takılmaya müsaittir.

4. Communiter motorlar: Yine şehir içi kıvraklık bakımından avantaj sağlarken iş sebepli bir görünüm sunar. Arka ve yan çanta takılmaya uygundur. Koruma demirleri eklenebilir.

Tüm bunların dışında, ikinci el motosiklet alırken kaza ve hurda geçmişi için mutlaka plaka ve şasi numarasını e-devlet şifrenizle sorgulamayı ihmal etmeyin.

Tüm kontrollere rağmen hala içinizde bir şüphe kaldıysa yapmanız gereken çok basit. www.turassistleyasam.com internet sitesinden kolayca satın alabileceğiniz Warranty, Tur Assist tarafından geliştirilen, üretici garantisi bitmiş motosikletinizi arıza durumlarına karşı güvence altına alan bir araç garantisidir.

“İkinci El Motor Nasıl Alınmalı?” yazımızdan Garantili İkinci El kategorimize gidebilir ya da “2. El Motor Alma Rehberi”ni inceleyebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: