Sahibinden 2. El Araba Alırken Garanti İsteyin! | Tur Assist

Sahibinden 2. El Araba

İkinci el araba çoğu zaman ekonomik sebeplerle tercih edilir. Sıfır bir arabaya nazaran daha hesaplı olacağı düşüncesiyle bu yola başvurulur. Ancak sahibinden 2. el araba alırken düşülen hatalar çoğu zaman “astarı yüzünden pahalı oldu” atasözümüzü hatırlatır.

sahibinden 2 el araba

sahibinden 2 el araba

Aldığınız arabayı gönül rahatlığıyla kullanamamanız bir yana, süreklilik arz eden masraflar da adeta kabusunuz olur. Böyle bir sonuçla karşılaşmamak için aslında yapmanız gereken iki şey var. Bunlardan birincisi, alışveriş öncesi birtakım hususlara dikkat etmek.

Adım I: Sahibinden 2. el araba alırken bunlara dikkat edin

 • Eğer imkanınız varsa aracı incelemek için yetkili servise veya işinin ehli bir oto tamircisine gidin. Böyle bir imkanınız yoksa aracın sahibinden oto ekspertiz hizmeti talep edebilirsiniz. Eğer aracın boyası, kazası, değişen parçası varsa veya motor ya da elektrik aksamı ilgili bir sorun bulunuyorsa bu kontroller söz konusu eksikliklerin meydana çıkmasını sağlayacaktır.
 • Almayı planladığınız aracın ruhsatını talep ederek ruhsattaki şasi numarasını araçta yer alan şasi numarasıyla kıyaslayın. Anlaşmanız durumunda mutlaka devir işlemlerini gerçekleştirin. Araç ile ilgili olası kanuni problemler, aracı devralmadığınız sürece sizin başınızı ağrıtacaktır.
 • Birçok sigorta şirketi gayet basit bir şekilde örneğin SMS yoluyla plakadan sicil araştırması yapabilmektedir. Son derece cüzi rakamlara bu araştırmayı yapmanız gereksiz zaman kaybının ve ileride başınızı ağrıtabilecek büyük problemlerin önüne geçmenizi sağlayacaktır.
 • Almak istediğiniz aracı mutlaka test edin. Deneme sürüşü yapmadan aracı satın almaya karar vermeyin. Sürüş esnasında aracın çekişine, fren mesafesine, yol tutuşuna bakın. Motordan gelen sesleri dinlemeye çalışın.
 • Mümkünse aracı almaya gündüz gidin. Gün ışığından faydalanmak gözle kontrol işlemini kolaylaştıracaktır.
  sahibinden 2 el araba

  sahibinden 2 el araba

 • Lastik marka ve modellerini kontrol edin. Kontrol esnasında yedek lastiği kontrol etmeyi de es geçmeyin. Aynı akstaki lastikler aynı marka ve model olmalıdır.
 • Egzoz dumanının rengine mutlaka dikkat edin. Renksiz veya griye yakın bir egzoz dumanı normaldir, ancak egzozdan çıkan siyah veya mavi renkteki bir duman katalitik konvertör veya motordaki bir arızayı işaret edebilir.
 • El freninin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Birinci vitesteyken aracın el frenini çekerek aracı hareket ettirmeye çalışın. Aracın hareket etmesi el frenindeki bir sorunu gösterir.
 • Sürüş esnasında aracın elektronik aksamını test edin. Camları açıp kapayın, klimayı çalıştırın. Örneğin klima çalışırken sıra dışı bir ses duyuyorsanız, klimayı özellikle kontrol ettirmenizde fayda olacaktır.
 • Kesinlikle araç alımını aceleye getirmeyin, mutlaka yanınızda araçtan anlayan birisi olsun. Sizin kaçırdığınız bir hususu bir ikinci göz yakalayabilir.

Yazımızın başında kötü bir sürprizle karşılaşmamak için yapmanız gereken iki şeyden bahsetmiştik. Gelelim sizi garanti altına alacak bir diğer yönteme.

Adım II: Sahibinden 2. el araba alırken garanti isteyin

Aslında yukarıdaki tüm bu süreçleri kolaylaştıracak bir yöntem daha var: Tur Assist Warranty otomobil garanti paketleri. Warranty otomobil garanti paketleri otomobilinizin motor ve şanzıman gibi değerli parçalarını korumaya almasının yanı sıra seyahatiniz esnasında sağladığı çekici, yol yardım, lastik değişimi gibi asistans hizmetleriyle de güvenli bir şekilde yolculuk etmenizi sağlar.

Böylelikle hem garantili ikinci el otomobil kullanarak rahat yolculuk eder, hem de seyahat esnasında yaşayabileceğiniz olumsuzluklara karşı önlem almış olursunuz.

Üstelik Warranty’nin sağladığı ücretsiz ekspertiz desteğiyle de aracınızın son durumunu kritik etme şansına sahip olursunuz.

Ayrıntılı bilgi almak için www.turassistleyasam.com sitemizi ziyaret edebilir ya da İkinci El Garanti kategorimize geri dönebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: