Sahibinden ikinci El Araba Nasıl Garantili Olur? | Tur Assist

Sahibinden İkinci El Araba Alırken Hangi Hususlara Dikkat Etmeliyiz?

İtiraf edin. Kendinizi dönem dönem ikinci el araç ilanlarına bakarken buluyorsunuz. Çoğumuz, sıfır kilometre araç almak isterken dahi ikinci el ilan fiyatlarına bakarak ikinci el piyasası hakkında bilgi sahibi olmak istiyoruz. Çünkü yeni ikinci el araç alırken, marka ya da model değiştirirken mali açıdan zarara uğramak istemiyoruz.

sahibinden ikinci el araba

Sahibinden ikinci el araba

Sahibinden ikinci el araba bakarken nelere dikkat edilmeli?

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile araç seçimleri de artık internet üzerinden edindikleri bilgiye dayanır hale geldi. Artık pek çok insan ikinci el araç pazarlarını gezmiyor, internet ya da gazeteden ilanını gördükleri araçların özelliklerini okuyor ve ön bilgi ediniyor. Daha sonra satın almayı düşündüğü  aracı test etmek ya da yakınen görmek için aracı ziyaret ediyor. Siz de sadece fotoğrafını gördüğünüz bir aracı test etmeye giderken bir dedektif gibi iz sürebilirsiniz. Bu aşamada size vereceğimiz önerilere göz atmak gerekirse:

Mutlaka aracı detaylıca görebileceğiniz gündüz saatlerini tercih edin. Gece saatlerinde fener ya da yol lambası ışığında araç görmeye gitmeyin.

 • Aracın plaka ve şase numarasını mutlaka ruhsatta yazan bilgilerle karşılaştırın.
  sahibinden ikinci el araba

  sahibinden ikinci el araba

 • Aracın sicil kaydı için mutlaka bir trafik tescil bürosuna uğrayın ya da e-devlet şifreniz ile sorgulama yapın.
 • Mutlaka aracın kaportasını inceleyin. Boya ile örtülmeye çalışılmış bir hasar mutlaka simetrik olmayan bir şekilde fark edilecektir. Ayrıca macun kullanılarak kapatılmış bir hasar kaportaya yavaşça vurduğunuzda anlaşılacaktır.
 • Motor yağ çubuğunu kontrol etmeniz motor içinde bir sorun olup olmadığı hakkında size bilgi verebilir. Motor yağ çubuğunu beyaz bir beze silerek yağ rengini kontrol edin. Yağ renginin açık renk olması beklenir. Ayrıca sildiğiniz beyaz bezde küçük metal parçalar var ise motorda aşınma durumu söz konusudur.
 • Aracı satın alacağınız kişiye test sürüşü yapmak istediğinizi belirtin. Sürüşe başlamadan önce kontağı yarım çevirerek ikaz ışıklarını kontrol edin. Motor sesini rölantide dikkatlice dinledikten sonra bir sorun algılamadıysanız sürüşe başlayın.
 • Aracın kilometresine dikkat edin. Bazı araçların kilometre saatleri değiştirilerek sıfırlanabiliyor. Bu tür araçların tavan, konsol ve döşemelerine dikkat edin. Unutmayın ki henüz 5.000 kilometrede olan hiçbir aracın konsol ve tavanlarında deforme ile sararma olmaz.
 • İkinci el satın alacağınız araç sahibinin  ne iş yaptığı, kaç yaşında olduğu, aracın kaçıncı sahibi olduğu, nelerle ilgilendiği hatta ne tür müzik dinlediği gibi kişisel bilgileri de aracın kullanım öyküsü hakkında ipuçları verebilir.

İkinci el araba almak Warranty ile artık daha güvenli!

2. el araç satın aldıktan sonra aracınızın garanti kapsamında olmasını isterseniz, Warranty otomobil garanti paketlerimizi inceleyebilirsiniz. www.turassistleyasam.com internet sitemizden kolayca satın alabileceğiniz Warranty otomobil garanti paketleri, Tur Assist tarafından geliştirilen, üretici garantisi bitmiş otomobilinizi arıza durumlarına karşı güvence altına alır.

“Sahibinden İkinci El Araba Alırken Hangi Hususlara Dikkat Etmeliyiz?” yazımızdan Garantili İkinci El kategorimize gidebilir ya da “İkinci El Oto Pazarı Rehberi” yazımızı okuyabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 1 Yorum

Cevap Bırakın: