10 Maddede Güvenli Sürüş Yöntemleri | Tur Assist

Güvenli Sürüş Yöntemleri

Güvenli sürüş, araç kullanan kişinin kullandığı süre boyunca sürüşün her anına hakim olması demektir. Bir kişinin ehliyet belgesine sahip olması, o kişinin profesyonel bir sürücü olduğunu göstermez. Sürücünün araca, araç dışından gelen uyarıcı etkenlere seri ve uygun şekilde cevap verebilmesi, aracını çok iyi tanıması, aracının limitlerini bilmesi, aracı doğru yerde ve doğru pozisyonda kullanması oldukça önemlidir. Bu ve benzeri güvenli sürüş yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak hem sürücüleri hem de çevresindeki kişileri olası kazalardan korur.

Güvenli sürüş yöntemleri

1 . Araç bakımı

Güvenli sürüş yöntemleri denince hemen hemen herkesin aklına slalom, engelden kaçma, ıslak ve kuru zeminde fren gibi kavramlar gelir. Halbuki güvenli sürüş kusursuz işleyen bir araç ile doğrudan ilintilidir. Bu bakımdan araç bakımı, güvenli bir sürüş deneyiminin olmazsa olmazıdır.

Tüm mekanik cihazlar gibi açların da düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Kaza ve arıza gibi riskleri ortadan kaldırmak adına, yaz ve kış olmak üzere en az iki farklı dönemde araçlara bakım yapılması önerilir. Ayrıca uzun yola çıkmadan önce de aracın bakımdan geçmesi, lastiklerin, frenlerin ve bazı parçaların kontrol edilmesi güvenli bir sürüş için hayati önem arz eder.

2 . Trafik kuralları

Güvenli sürüşün bir diğer şartı da trafi kurallarının eksiksiz olarak bilinmesi ve bu kuralların doğru zaman ve doğru yerde uygulanabilmesi için her an trafiğe konsantre olunmasıdır. Unutmayın, araç kullanmak çok önemli ve hayati kararlar almanızı gerektirir. Herhangi bir tehlike yaşadığınızda yola ne kadar konsantre olursanız o tehlikeyi güvenli bir biçimde atlatma şansınız o kadar artacaktır.

3 . Araçların ve ekipmanların tanınması

Genellikle satın alınan aracın donanımı ve sürüş özelliklerine ilişkin “el kitabı” okunmaz. Halbuki bir sürücünün trafikte seyir esnasında kullandığı aracı tanıması, aracın vereceği tepkileri bilmesi, araç üzerindeki ABS, ASR, ESP, Retarder gibi ekipmanları tanıması olası kazaların önüne geçilmesi anlamında büyük önem arz eder.

4 . Koltukta oturma pozisyonu

Koltukta oturma pozisyonu hem direksiyon hakimiyetinin sağlanması, hem de kaza sırasında vücudun alabileceği öldürücü darbelerin en aza indirilmesini sağlamak açısından önem arz eder.

Koltuğun arkalığı dik konumda tutulmalıdır. Baş desteği başınızın üçte ikisini tutacak şekilde yükseltilmelidir.

Sürücü koltuğunda otururken, pedallarla koltuk arasında yeterli bacak mesafesini bırakılmalıdır.

Sol kolunuz direksiyonu 12 noktasından tam kavramalıdır.

Genellikle sağ bacak dizden hafif bükülmeli, sol ayak ise debriyaj pedalının ön ucunda ve yerde olmalıdır. Böylece sürücü viraj alırken yerden destek alabilir ve sürücü koltuğunda daha destekli oturur.

Aynalar, her bir aynanın yaklaşık üçte ikisi kadar yüksekteki ufuk çizgisinin görülebileceği şekilde ayarlanmalıdır.

Güvenli Sürüş Yöntemleri

Güvenli Sürüş Yöntemleri

5 . Emniyet kemeri

Güvenli sürüş yöntemleri denince akla gelen bir diğer hususta emniyet kemeridir. Emniyet kemeri, sürücü ve diğer yolcuları küçük çaplı kazalardan hatta ölüm ve ciddi yaralanmalardan korur. Çarpma etkisi ile oluşan sarsıntıların şiddetini azaltır. Kısa bir mesafeye gidiliyor olsa bile emniyet kemeri mutlaka takılmalıdır.

Ayrıca emniyet kemerinin; taşıtın orta direklerinde bulunan ayarlı tutuculardan, kullanan kişinin boyuna göre ayarlanması gerekir. Emniyet kemeri kesinlikle boyun bölgenizin üzerinde olmamalıdır. Bu tip bir kullanım, kaza sırasında boğulmanıza neden olabilir.

Emniyet kemeri ile ilgili bir diğer önemli hususta kemerlerin 10 yaşından küçük çocukları hiçbir şekilde kavramamasıdır. Dolayısıyla bir kaza anında 10 yaşından küçük çocuklar, kemerin arasından sıyrılarak, araç içerisindeki çeşitli bölümlere çarpabilir, camlardan veya kilitten kurtularak açılan kapılardan dışarıya fırlayabilir ve ağır darbelere maruz kalabilirler.

6 . Direksiyon tutuş pozisyonu

Ellerinizle dengeli bir kuvvet uygulayarak, baş parmaklarınız üstte kalacak şekilde, sol elin saat 10:00, sağ elin de saat 02:00 pozisyonunda direksiyon üzerine yerleştirilmesi riskli ve acil durumlarda ani manevra yapabilmenize olanak tanıyacaktır.

7 . Mesafe ve hız koruma

Trafikte önde bulunan araçlar ile takip mesafesini korumak kaza riskini azaltır. Ayrıca özellikle şehir içi yolculuklarda hız limitine uymak da ani fren gerektiren durumlarda trafik kazası oluşmasını önleyerek hayatınızı kurtarabilir. Bu yüzden özellikle okul, hastane gibi bölgelerde, yayaların olduğu kalabalık noktalarda hız limitine uyulmalı, diğer araçlar ile takip mesafesi korunmalıdır.

8 . Yol yüzeyinin durumu

Yol yüzeyi gevşekse ve aracınızın tekerlekleri yoldaki lastik izine oturuyorsa bu izleri takip edecek şekilde araç sürülmesi önerilir. Özellikle, tam oturmamış mıcır kaplı yollarda lastik izinden gidilmemesi birtakım tehlikeler yaratabilir. Oturma izi dışındaki yüzeyde mıcır gevşek olacağından, tekerleklerin dönmesi engellenecek ve patinaj nedeniyle kayma ve yol dışına çıkma gibi problemlerle karşılaşılabilecektir.

Bununla birlikte zeminlerdeki lastik izleri yağmurlu havalarda su ile dolacaktır. Yolun yüzeyi ile lastik arasına giren su, yastıklamaya sebebiyet verecektir. Bu durumda da lastikler, altına alacağı suyun fazla olması nedeniyle yol yüzeyine ulaşamayacak ve yol tutuşu yeterli olmayacaktır.

Sonuç olarak gevşek malzemeli yollarda durmak için daha uzun mesafeye gereksiniminiz olduğunu unutmayın. Bu nedenle takip mesafenizi artırın. Önünüzdeki aracın tekerleklerinden fırlayan taşların menzili içerisine asla girmeyin. Bu tip zeminlerde olası tehlikelere karşı daima tetikte olun. Ayrıca bütün bu tehlikelerden haberi olmayan birçok sürücünün sizinle beraber araç kullandığını unutmayın.

Neredeyse gevşek zeminler kadar yolda bulunan çukur ve kasisler de sürüş güvenliğini tehlikeye atar. Karayolu yüzeyinde bir çukur gördüğünüz zaman dikkatlice yavaşlayın. Ancak çukur üzerinde ren yapmamaya özen gösterin. Aksi takdirde frenleme nedeniyle dönemeyen tekerlek, çukur üst kenarına hızla çarparak patlayabilir.

Bununla birlikte izin verilen azami hızla araç kullanırken bir çukurdan kaçmak için asla sert manevra yapmayın. Bu ve benzeri hareketler, tekerleğin kavramasını azaltacak ve aracı kayma pozisyonuna sokarak çarpışma ya da takla atma riskine neden olacaktır.

9 . Hava koşulları

Hızınızı; yükünüze, yol durumuna, trafik durumuna, aracınızın performansına, lastiklerinizin durumuna ve hava durumuna göre ayarlamanız gerektiğini asla unutmayın. Kötü hava ve yol koşulları ile yoğun bir yaya ve araç trafiğinin bulunduğu ortamlarda hızınızı mutlaka düşürün.

Görüşün düşük olduğu olumsuz hava koşullarında sis farlarınızı kullanın. Herhangi bir hava şartında uzun veya kısa farlarınızı kullanabiliyorsanız, sis ışıklarınızı açarak diğer sürücülerin görüşünü kısıtlamayın.

Yağmurlu havalarda, su damlası nedeniyle oluşan görme zafiyetini çeşitli kaydırıcı kimyasallar ile önleyebileceğinizi göz önünde bulundurun. Normal hava ve yol koşullarında, takip mesafesinin hızınızın yarısına tekabül eden metre olduğunu asla unutmayın. Ancak sis, yağmur, gece vb. olumsuz hava koşulları ile iniş eğimli, mıcır kaplı, stabilize, ıslak, karlı, buzlu vb. yollarda önünüzdeki aracı daha uzaktan takip edin.

10 . Güvenli sürüş yöntemler ile ilgili diğer hususlar

  • Trafiğe konsantre olun. Nereden hangi tehlikenin gelebileceğini sürekli düşünün.
  • Trafikte bir harekete başlamadan önce iyi düşünün ve her şartta doğru kararı vermeye çalışın. Söz gelimi bir kavşağa yaklaşıyorsunuz veya bir geçiş yapacaksınız, karşılaşabileceğiniz riskleri düşünün, bunlardan nasıl kurtulabileceğinizin planını yapın ve doğru kararı uygulayın.
  • Özellikle uzun seyahatleriniz için bir sürüş planı hazırlayın. Mümkünse, seyahatiniz nerede başlayacak, nereye ve hangi yolları kullanarak gideceksiniz, nerelerden dönüş yapacaksınız, dönüş için hangi ana kavşakları kullanacaksınız gibi soruların cevabına önceden hazırlanın.
  • Sürüş planının seyahat esnasındaki hava ve yol koşullarını da kapsaması gerektiğini göz önünde bulundurun. Söz gelimi, yola çıktığınız lokasyondaki hava koşulları iyi olsa bile, yolculuğunuz kar lastiği veya zincir kullanmayı gerektirebilir. Bu ve benzeri durumları önceden hesaplamak, yolculuk esnasındaki olası tehlikelerin önüne geçecektir.
  • Şehir içi ve şehirler arası her türlü seyahatinizde takip mesafesine dikkat edin.
  • Yol tipine göre tanınan yasal hızların azami sınırlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Geçiş hakkı sizde olsa bile kavşaklarda diğer sürücülerin hata yapabileceklerini unutmayın.
  • Frenlerinizi düzenli olarak kontrol etmeyi ihmal etmeyin.
  • Motor sesi başta olmak üzere, aracınızın dönen tüm parçalarını dinleyin. Motoru dinlemek size aracınızın performansı ile ilgili ipuçları verecektir.
  • Toplumsal yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi, trafikte de saygılı ve hoşgörülü olun.

Unutmayın, yukarıdaki basit kurallara dikkat etmek olası risklere karşı kendinizi ve aracınızı garanti altına alır. Tur Assist Warranty otomobil garanti paketleri de aracınızı olası arızalara karşı güvence altına alır.

Tur Assist’in Mapfre güvencesi ile sunduğu yeni nesil otomobil garantisi “Warranty” aracınızın karşılaşabileceği mekanik, elektrik arızaların finansal yüklerinden sizi kurtarır.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

İleri Sürüş Teknikleri kategorisine geri dönebilir ya da Araç Camlarındaki Buz Tabakasının Temizlenmesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: