Araba Camındaki Buz Nasıl Temizlenir? 6 Basit İpucu! | Tur Assist

Araba Camındaki Buz Nasıl Temizlenir?

Özellikle kışların sert ve soğuk geçtiği şehirlerde, araba camındaki buz ve karı temizlemek sürücüler açısından oldukça zahmetli bir iştir. Üstelik sıklıkla başvurulan bazı yanlış uygulamalar hem araca hem de araç camlarına zarar verir.  Aşağıdaki ipuçları araçlarınızın camlarındaki buzun temizlenmesi anlamında sizlere kolaylık sağlayacaktır.

1. Temizlik için önce siz hazırlanın

Araba camındaki buzun temizlenmesi zaman alacağından havanın da soğuk olduğunu göz önünde buldundurarak buna uygun kıyafetler giydiğinizden emin olun. Ellerinize mutlaka eldiven takın. Soğuğa dayanıklı ve kaymayan ayakkabılar tercih edin.

Araba camındaki buz nasıl temizlenir?

Araba camındaki buz nasıl temizlenir?

2. Buz kazıma aleti kullanın

Camlardaki buzu temizlemek için plastik buz kazıma aletlerinden faydalanın. Farklı materyellerle buzu temizlemeye çalışırsanız aracınızın camlarına hasar verebilirsiniz. Araç camlarındaki çizikler en çok aracın sert fırça ile yıkanmasından, eskimiş silecek lastiklerinden ve cam üzerindeki buzun araca zarar verecek sert cisimlerle temizlenmesinden oluşur.

3. Camlara dışarıdan antifrizli su dökün

Antifrizli cam suyu, ön camdaki buz tabakasının daha kolay kazınmasına yardımcı olur. Sıvı, buzu hızla eritir ve buz kazıma aleti buz tabakasını daha kolay temizler.

4. Donmuş kapılar ve kilitler için antifriz spreyi kullanın

Özellikle çok soğuk gecelerde araç kapıları ve kilitler de donabilir. Özel bir antifriz spreyi ile kapılarınızı ve kilitlerinizi kolaylıkla açılır hale getirebilirsiniz. Bu arada soğuk günlerde spreyi, arabanın dışında bulundurmayı unutmayın!

5. Araç klimasını açın ve sıcak havayı ön cama verin

Araba camındaki buz dışarıdan ve içeriden yapılan eş zamanlı müdahalelere daha hızlı cevap verir. Aracınızın havalandırma sistemini açın, sıcak havayı camlara verin. Aynı zamanda rezistansı açmanızda arka camdaki buzun temizlenmesini hızlandıracaktır.

6. Asla sıcak su kullanmayın

Camlardaki buzlanmayı çözmek için yapılan en yaygın hatalardan biri sıcak su kullanmaktır. Sıcak su cam üzerinde ciddi bir sıcaklık farkı yaratır. Bu durum araba camlarının patlamasına neden olabilir. Soğuk su kullanımı da araç camlarının kısa süre içerisinde daha çok buzlanmasına sebebiyet verir.

Unutmayın, karlı havalarda basit kurallara dikkat etmek olası risklere karşı kendinizi ve aracınızı garanti altına alır. Tur Assist Warranty otomobil garanti paketleri de aracınızı olası arızalara karşı güvence altına alır.

Tur Assist’in Mapfre güvencesi ile sunduğu yeni nesil otomobil garantisi “Warranty” aracınızın karşılaşabileceği mekanik, elektrik arızaların finansal yüklerinden sizi kurtarır.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

İleri Sürüş Teknikleri kategorisine geri dönebilir ya da direksiyon dersleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: