Güvenli Sürüş Kuralları Arasında Kilit Nokta “Sürücüler” | Tur Assist

Güvenli Sürüş Kuralları İçerisinde Sürücüye Düşen Sorumluluklar Nelerdir?

Güvenli sürüş kuralları hakkında bilgi sahibi olmak, bir sürücüye hem kolaylık sağlar hem de olası kazalar bu şekilde önlenmiş olur. Trafikte güvenli bir sürüş gerçekleşmesi için “Sürücüler”, “Araç”, “Yol” ve “Çevre” konularında gerekli önlemlerin alınmış olması gerekir. Biz bu yazımızda sizlere güvenli sürüş için kişilere düşen sorumluluklar konusunda bilgiler vereceğiz.

1- Güvenli sürüş kuralları kadar sağlam psikoloji de önemlidir

Güvenli Sürüş Kuralları

Güvenli Sürüş Kuralları

İyi bir sürücü, trafikteyken nasıl davrandığını iyi gözlemler, hatalarını fark ederek düzeltmek için gereken önlemleri alır. Seyir halindeyken araçta bulunan üçüncü şahısların yönlendirmesiyle aracını normalden daha farklı kullanmaz. Çünkü meydana gelen kazaların çoğunun, sürücülerin alışkın olduğu tarz yerine yeni teknikleri uygulamasından kaynaklandığının bilincindedir.

Özellikle büyük şehirlerde sabırsız sürücüler trafiğin yoğun olduğu zamanlarda diğer sürücülere aşırı tepki gösterirler. Güvenli bir sürüş gerçekleştirmek isteyen sürücü, bu tip tepkilere kapılarak kendisini ve başkalarını tehlikeye atacak hal ve tavırlardan kaçınır; sabırlı ve hoşgörülü davranır. Başkalarının da hata yapabileceğini düşünerek diğer sürücülere hoşgörülü ve saygılı davranır. Hata yapan başka sürücüleri uyarmak gerektiği durumlarda sükunetini korur.

2- Güvenli sürüş kuralları arasında dikkat ve konsantrasyon önem arz eder

Araba kullanırken sürücüler debriyaja basma, gaza basma, fren yapma, vites değiştirme, şerit değiştirme, sinyal verme, sollama, farları yakma gibi çok sayıda karar verirler. Dolayısıyla verilen yanlış bir karar, çok ciddi kazalara sebep olabilir. İşte bu nedenle güvenli bir sürüş gerçekleştirmek için dikkat ve konsantrasyon son derece önemlidir.

Güvenli Sürüş Kuralları

Güvenli Sürüş Kuralları

Eğer sürücü uykusuzsa, yorgunsa, trafikte kullanılmaması gereken bir ilaç kullanmışsa, alkol almışsa, morali bozuksa, araba kullanırken dikkatini başka şeylere veriyorsa, güvenli sürüş kurallarını ihlal etmiş demektir. Güvenli sürüş için çocuklar, evcil hayvanlar, telefon ve düşünceler de dahil olmak üzere hiçbir şeyin konsantrasyonunuzu bozmasına izin vermemelisiniz.

3- Güvenli sürüş için sürüş pozisyonuna dikkat edilmelidir

Doğru sürüş pozisyonunda olmamak, güvenli sürüşü tehlikeye atar. Sürücünün sırtı koltuğa yapışık olacak şekilde koltuk ayarı yapılmalı, koltuk ne çok geride ne de çok önde olmalıdır. Sürücü direksiyona dik olacak şekilde oturmalıdır. Arkadan çarpmalara karşı hayati önem taşıyan koltuk başlığının ayarı sürücünün boyuna göre olmalıdır. Direksiyon, saat 9-15 pozisyonunda tutulmalı ve tek elle direksiyon kullanan kişilerin acil durumlara müdahale edemediği akıldan çıkarılmamalıdır.

Siz her ne kadar güvenli sürüş kurallarına uysanız da, aracınız ya da diğer koşullar nedeniyle trafikte yardıma ihtiyacınız olduğunda, www.turassistleyasa.com sitesi üzerinden satın alabileceğiniz Tur Assist güvencesindeki @Onroad yol yardım paketleri sayesinde trafikte kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgiyi http://yolyardimturkiye.com/kategori/yol-yardim/ ‘dan alabilirsiniz.

“Güvenli sürüş için sürücüye düşen sorumluluklar nelerdir?” yazımızdan İleri Sürüş Teknikleri kategorisine gidebilir ya da “Güvenli Sürüş Teknikleri Sertifikası Nereden Alınır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: