Hız Sabitleyici Ne Zaman Kullanılır? Ne Zaman Kullanılmaz? | Tur Assist

Hız Sabitleyici Hakkında İpuçları

Cruise control olarak da bilinen hız sabitleyici, aracın sabit bir hızda seyretmesini sağlayan bir sistemdir. Sistemin devreden çıkması için sürücünün gaz pedalına ya da fren pedalına dokunması yeterlidir.

Hız sabitleyici; yakıt verimliliğini artırır, sürücülere uzun seyahatlerde yolda rahatlama fırsatı verir ve uygun yollarda daha güvenli bir sürüş imkanı tanır. Tabi doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılmak kaydıyla. Peki, cruise control için doğru zaman nedir, ya da cruise controlün ne zaman kullanılması tehlike arz eder? Önce kullanılmaması gereken durumlardan başlayalım.

hız sabitleyici

Hız sabitleyici nasıl kullanılmalı?

Hız sabitleyici ne zaman kullanılmaz?

Yoğun trafikte hız sabitleyici kullanılmaz!

Dur-kalk durumlarının trafikte yoğun yaşandığı durumlarda, cruise kontrolünü açmaya çalışmak kesinlikle uygun değildir.  Hız sabitleyici aktive olduğunda, gazın kontrolü araca geçer dolayısıyla diğer araçlara çok yakın bir biçimde seyretmeniz gerektiğinde bu tercih sıkıntı yaratır. Tur Assist olarak, trafikte seyrederken aracınızın tamamıyla sizin kontrolünüzde olması gerektiğini hatırlatırız.

Yorgunken hız sabitleyici kullanılması önerilmez!

Araç kullanırken, sürücüler farkında olmasalar bile, yola ve aracın hızına konsantre olurlar. Gece geç saatlerde eve giderken cruise kontrolü aktive etmek cazip bir fikir gibi görünebilir ancak konsantrasyon eksikliği daha çok uykunuzun gelmesine sebebiyet verebilir. Kaldı ki sürüş esnasında, kurallar dahilindeki ufak hız değişiklikleri ve buna bağlı vites hareketleri uykunuzun dağılmasına yardımcı olur.

Kendinizi yorgun hissettiğinizde gaz kontrolünü araca bırakmak yolda uykuya dalmanıza ve ciddi bir kazaya karışmanıza neden olabilir. Dahası yaşayabileceğiniz olası tehlikeler diğer sürücülerin de hayatını tehlikeye atacaktır. Özellikle konsantre olmakta güçlük çekecek kadar uykunuz geldiğinde güvenli bir yere park etmek ve dinlenmek bu gibi durumlarda yapılacak en iyi şey olacaktır.

Kötü hava koşullarında hız sabitleyiciyi aktive etmeyin!

Hava koşulları kötüleştiğinde, araçta  tam kontrol sağlamanız hayati önem taşır. Yağış sebebiyle yollar kaygan ve ve görüş mesafesi düşükse, aracınızın kontrolünü hız sabitleyiciye  bırakmanız ihtiyacınız olan son şeydir. Bu bağlamda, kötü hava koşullarında hız sabitleyiciyi kullanmaktan imtina etmenizi öneririz.

Ne zaman hız sabitleyici kullanmak uygundur?

Hız sabitleyicileri kullanmak için en uygun yerler otobanlardır. Tabi trafik yoğunluğunun az olması kaydıyla. Trafik yoğunluğunun olmadığı boş yol aslında, yakıt verimliliğinden uzaklaşılabilecek herhangi bir düzensiz hız artışını en aza indirgemek için mükemmel bir fırsattır. Her zaman olduğu gibi, bu özelliği kullanırken aracı kullanmaya devam ettiğinizi unutmayın.

Unutmayın, trafikte bazı basit kurallara dikkat etmek olası risklere karşı kendinizi ve aracınızı garanti altına alır. Tur Assist Warranty otomobil garanti paketleri de aracınızı olası arızalara karşı güvence altına alır.

Tur Assist’in Mapfre güvencesi ile sunduğu yeni nesil otomobil garantisi “Warranty” aracınızın karşılaşabileceği mekanik, elektronik arızaların finansal yüklerinden sizi kurtarır.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

İleri Sürüş Teknikleri kategorisine geri dönebilir ya da Güvenli Sürüş Kuralları İçerisinde Sürücüye Düşen Sorumluluklar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: