Motosiklet Yolcusu Güvenlik İçin Ne Yapmalı? Motorda Artçı Olma ve Artçı Taşıma Kuralları | Tur Assist

Motosiklet Yolcusu ve Sürücüsü Güvenlik İçin Ne Yapmalı?

İlk defa bir motosikletin arkasında yolcu olarak seyahat mi edeceksiniz? Merak etmeyin, sizler için motosiklet yolcularının da dikkat etmesi gereken güvenlik kuralları ile ilgili bir liste hazırladık.

Motorda artçı nedir?

Motosiklet yolcusu sürücünün arkasına oturduğu için artçı olarak da adlandırılır. Motosiklet sürücülerinin dikkat etmesi gereken birtakım kurallar olduğu gibi artçıların da güvenlik açısından uyması gereken bazı kurallar vardır. İki kişilik motor yolculuklarında önce sürücülerin uyması gereken hususların üstünden geçelim.

Motosiklet Yolcusu ve Güvenlik

Motosiklet Yolcusu ve Güvenlik

Motosiklet sürücüleri için yolcu taşımadan önce yapılması gerekenler

Kanunları öğrenin

Motosiklet sürücüleri için düzenlenen tüm kanun ve yükümlülüklerden haberdar olun. Sözgelimi motosiklet ile ilgili tüm yasal düzenlemeler, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yer almaktadır.

Kullanım kılavuzunu okuyun!

Motosikletiniz için herhangi bir ağırlık kısıtlaması olup olmadığına bakın.

Ekipmanlarını kontrol edin!

Motosikletinizde bir yolcu koltuğu ve ayak mandalı da dahil olmak üzere gerekli ekipmanın olması gerekir.

Yolcular için de güvenlik tertibatınız olsun!

Tıpkı sürücüler gibi, yolcular da daima bir motosiklet kaskı takmalıdır. Ayrıca koruyucu kıyafetler olası kazalardaki yaralanmaları önemli derecede azaltır.

Yeterli tecrübeniz olduğundan emin olun!

Kendinizi iyi bir sürücü olarak nitelendirmiyorsanız arkanıza yolcu almayın.

Yolcusuyla seyir halinde olan motosiklet sürücülerinin dikkat etmesi gereken hususlar

Frenleme mesafesine dikkat edin!

Arkanızda yolcu taşıdığınızdan arka lastik üzerindeki fazladan ağırlık daha erken fren yapmanızı gerektirebilir. Fren mesafenizin artabileceğini unutmayın!

Hız ve manevra yaparken dikkatli olun!

Tek başına motora binerken, kurallar içerisindeki maksimum hızlar ve keskin manevralar sorun çıkartmayabilir. Ancak arkanızda yolcu varken, benzer durumlar hem sizin için hem de artçı açısından tehlike arz edebilir.

Rüzgarı hesaba katın!

Bir yolcunun ekstra ağırlığı ve kapladığı alan nedeniyle rüzgarın motosiklete yaptığı etki değişecektir. Yol tutuşu açısından rüzgarın yapabileceği arklı etkileri de göz önünde bulundurun.

Hızlanma azalabilir

Kullandığınız motora göre hızlanmanın düşebileceğini unutmayın. Özellikle uzun yollarda bir aracı solarken normalden daha fazla zaman ve mesafe gerekebilir.

Yolcu kaskı

Ani fren yaptığınızda, yolcu kaskı sizin kaskınız ile çarpışabilir.

Motosiklet yolcuları için artçı olmadan önce yapılması gerekenler

Emin olun!

Sürücü hakkında tereddüttünüz varsa, sürücünün emniyetli bir şekilde motosiklet sürmeye hazır olduğundan emin olun. Soru sormaktan çekinmeyin.

Motosiklete alışın!

Sürücü ile birlikte bir deneme yapmaya başladığınızda, motosiklet fren yaparken ve hızlanırken hem sürücünün hem de motosikletin nasıl tepki verdiğine dikkat edin.

Motosiklet artçıları için yolculuk esnasında yapılması gerekenler

Ellerinize ve ayaklarınıza dikkat edin!

Ayaklarınızı ve ellerinizi sabitlemek için motosikletlerin aksesuarlarından faydalanın. Şoföre müdahale etmemeye özen gösterin.

Virajlarda dikkat!

Viraja girdiğinizde, viraj yönüne doğru ağırlığınızı verin. Sürücü ile senkronize olmak için viraj esnasında sürücünün omzuna bakın ve aynı hizaya gelmeye çalışın.

Önce inin!

Hedefinize vardığınızda, önce sizin motosikletten inmeniz gerekir.

Sorumlu olun!

Motosiklet yolcusu olarak hatırlanması gereken en önemli şey güvenli bir yolculuğa çıkma konusunda sorumluluğu şoförle paylaşmanız gerektiğidir.

Unutmayın, trafikte bazı basit kurallara dikkat etmek olası risklere karşı kendinizi ve aracınızı garanti altına alır. Tur Assist Warranty garanti paketleri de aracınızı olası arızalara karşı güvence altına alır.

Tur Assist’in Mapfre güvencesi ile sunduğu yeni nesil garanti paketi “Warranty” aracınızın karşılaşabileceği mekanik, elektronik arızaların finansal yüklerinden sizi kurtarır.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

İleri Sürüş Teknikleri kategorisine geri dönebilir ya da Araba Sürme Teknikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: