Yağışlı Havalarda Emniyetli Araba Kullanma Teknikleri | Tur Assist

Yağmurlu Havada Güvenli Bir Biçimde Araba Kullanmak

Yağmurlu havalarda birçok sürücü araba kullanmaktan hoşlanmaz. Ancak ülkemizin coğrafi koşulları göz önüne alındığında yağmurla karşılaşmamak imkansız. Küresel ısınmanın bir sonucu olan ani hava değişimleri, aniden bastıran sağanak yağmurlara neden olmaktadır. Ani bastıran yağmurlar bozuk altyapıya sahip şehirlerde sele dönüşmekte, bu durum da günlük hayatı son derece olumsuz etkilemektedir.  Yağmurlu havada araba kullanmak, kaygan bir yolda araç ile seyretmek bazı basit prosedürler gerektirir. Tur Assist olarak kötü hava koşullarında güvenli bir biçimde araç kullanmanız için birkaç ipucuna yer vereceğiz.

yağmurlu havada araba kullanmak

Yağmurlu havada araba kullanmak!

Yağışlı havalarda araba kullanırken farlarınızı açın

Yağmur ve diğer arabalardan sıçrayan çamur görünürlüğünüzü engeller, bu nedenle farlarınızı açık tutmanız hem önünüzde olanları görmenize hem de diğer sürücülerin sizleri daha kolay görmesini sağlayacaktır. Örneğin ABD’nin bazı eyaletlerinde ve bazı Avrupa ülkelerinde yağışlı havalarda farların açık tutulması kanunen de zorunludur. Bu zorunluluk kaza sebeplerinin istatistiki bir biçimde incelenmesi neticesinde sürücülerin menfaati düşünülerek getirilmiştir.

Kötü hava koşullarında araba kullanırken takip mesafenizi artırın

Kötü hava koşulları ve kaygan yollar fren mesafenizi artırır.  Bu bakımdan öndeki araç ile takip mesafenizi artırmanız ve arkanızdaki araçları daha yakından takip etmeniz önem arz eder. Aynı şekilde kanuni hız limitlerine riayet etmek, yağışlı havalarda emniyetli araba kullanmanın en temel şartıdır.

Aracı çalıştırmadan yapılacak ufak bir kontrol hayat kurtarabilir

Yağmurda aracınızla giderken yaşanabilecek en kötü şeylerden biri, aracınızın arızalı ekipmanlara sahip olmasıdır. Söz gelimi yola çıkmadan önce lastiklerin ve sileceklerin kontrol edilmesi olası birçok sıkıntıyı giderebilir. Aynı şekilde tüm farların ve sinyallerin çalıştığından emin olmak sizi birçok sor durumdan kurtarabilir.

Yağmurlu havada ani hareketlerden kaçının!

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere yağışlı havalarda yollar daha kaygan olur. Kaygan yollar aracın hakimiyetini kaybetme riskini artırır. Kötü hava koşullarında araba kullanırken mecbur olmadıkça ani manevra, hızlanma ve frenlerden kaçınmak hem sizin hem de trafikteki diğer sürücülerin kaza yapma ihtimalini azaltır.

Kötü hava koşullarında hız sabitleyiciyi aktive etmeyin!

Bir çok sürücü için yağmurlu havada araba kullanmak stresli bir aktivitedir. Yağışlı havalar araç hakimiyetini zorlaştırır. Hava koşulları kötüleştiğinde, aracın kontrolü daha da önemli bir hale gelir. Yollar yağış sebebiyle kaygan ve ve özellikle görüş mesafesi düşükse hız sabitleyiciyi aktive etmeyin.

Unutmayın, trafikte bazı basit kurallara dikkat etmek olası risklere karşı kendinizi ve aracınızı garanti altına alır. Tur Assist Warranty otomobil garanti paketleri de aracınızı olası arızalara karşı güvence altına alır.

Tur Assist’in Mapfre güvencesi ile sunduğu yeni nesil otomobil garantisi “Warranty” aracınızın karşılaşabileceği mekanik, elektronik arızaların finansal yüklerinden sizi kurtarır.

Türkiye sınırları içerisinde nerede olursanız olun, Warranty’nin sunduğu hizmetler hakkında bilgi almak için, 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Ayrıca otomobil garantisi ürünümüz Warranty’yi www.turassistleyasam.com sitemiz üzerinden de satın alabilirsiniz.

İleri Sürüş Teknikleri kategorisine geri dönebilir ya da Direksiyon dersleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yapınız 0 Yorum

Cevap Bırakın: